Den är redan åtgärdad av swm!nick-name wrote:Allmänningsvägen är nu avstängd, Trafikverket har satt upp betongmurar.
/Ulle
Den är redan åtgärdad av swm!nick-name wrote:Allmänningsvägen är nu avstängd, Trafikverket har satt upp betongmurar.
Avstängningen inlagd!nick-name wrote:Knistavägen under E4 Häggvik kräver nivå 3 för att redigeras. Om jag räknat rätt så är avstängningen från sista juli och till årsskiftet.
Avstängningen borttagen!jowan wrote:Bron på Västberga Allé över järnvägen ska vara öppen nu enligt Radio Stockholm. Någon kan väl plocka bort avstängningarna?
https://www.facebook.com/trafikredaktio ... f=NEWSFEED
När du söker i Livemap och appen kommer Cornelisvägen inte upp förrän du klickar på "fler resultat".yammer50 wrote:Hej, jag har skapat min väg i ett nybyggt område på Ekerö: Cornelisvägen. Vägen är inte sökbar i Livekartan. När man navigerar till Cornelisvägen i appen (iOS) slutar rutten i korsningen Ekerövägen/Nibbla Backe. Jag kanske har gjort något fel, men förstår inte.
Låsnivån sänkt till L1!nick-name wrote:Det behöver göras lite kartuppdateringar, med tanke på den nya sträckningen.
Aktuellt segment, kräver nivå 3 eller högre.
Låsnivån återställd!nick-name wrote:Tackar! Jag har nu justerat segmentet som jag uppfattade att det ser ut efter en förbikörning igårkväll.
Antar att vi får avvakta en stund och se hur gps-spåren blir och göra en finjustering om ett tag.
Får se hur snabbt uppdateringen kommer ut, misstänker att det kommer att komma en del rapporter under nästa vecka.
Tittar man på GPS-spåren ser det ut att vara en utbuktning österut om ca 100 m på den nya sträckningen.avozetta wrote:Jag har justerat efter de rapporter som kommit hittills, stämmer det inte?nick-name wrote:Akallalänken igen.
Jag har nu kört den nya sträckningen, och det skulle behövas en justering.
Skulle någon med minst nivå 3 justera enligt gps-spår eller tillfälligt sänka till nivå 2 så att jag kan justera?
Skickat från min HTC One M9 via Tapatalk
Har uppdaterat sträckningen.nick-name wrote:Ja, det är en utbuktning i den nya sträckningen och den stämmer väl med gps-spåren.
Hastighetsbegränsningar uppdaterde!Quinness wrote:Inne i Edsbro är det 40 km/h, inte helt säker på hur långt ut från rondellen.
https://www.waze.com/sv/editor/?env=row ... ,232263171
EDIT:, added :
Söder om Edsbrom, mitt på åkern, mitt på segmentet. https://www.waze.com/sv/editor/?env=row ... =232263171
Google streetview : https://www.google.se/maps/@59.8926815, ... 312!8i6656
Väster om Edsbro, mellan de två merkerade segmenten. https://www.waze.com/sv/editor/?env=row ... ,187967798
Google streetview : https://www.google.se/maps/@59.8944393, ... 2!1b1!2i37
Hastighetsgränsen ändrad till 40 km/tim.simonfangli wrote:Fartgräns behöver uppdateras till 40 km/h på denna sträcka: https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... ,103901201
Jag har rapporterat in i appen Map Issue -> Speed limit issue men dessa syns inte i WME? Hur gör jag nästa gång jag ser att waze visar fel fartgräns?
Re: Stockholmstråden