Det har uppstått ett problem vid (76) Marieholmsmotet. Rutt motorn beräknar ej längre rutt över Avfart 76a: - E20 Stockholm utan föredrar Avfart 76a 76b: - E20 Stockholm Slakthuset och Avfart: - (E6)(E20) Malmö (40).
Jag har raderat segmenten på E20 Partihallsförbindelsen och åter byggt dem för att ”tömma dem på minne” utan gott resultat.
Idag så bytte jag typ på segmentet E20 Partihallsförbindelsen till motorväg och på segmentet E6 S vid (75) Gullbergsmotet till primär länsväg.
Jag vill inte ändra för mycket här då det finns många beroende i konfigurationen.
Någon som har någon idé om hur vi kan lösa problemet?
Den logiska rutten när man kommer från gasklockan är att ta av vid Marieholmsmotet Avfart 76a: - E20 Stockholm (Vänster) när man ska mot Partille och det fungerade ganska bra tills för ett tag sedan, Waze lärde sig rutten. För ca en månad sedan så får man bara rutt via Avfart 76a 76b: - E20 Stockholm Slakthuset (höger) alternativt Avfart: - (E6)(E20) Malmö (40)vid gasklockan (Gamla avfarten innan Partihallsförbindelsen byggdes).
Idag när jag simulerade rutt E45 N till Partille i live kartan så fick jag primär rutt över Avfart 76a: - E20 Stockholm och alternativ rutt 2 över Avfart 76a 76b: - E20 Stockholm Slakthuset.
Vi får se om det fungerar live i klienten också.
Jag har inte varit på plats men det ser bra ut vad jag kan se. Parkeringsvägar anges normalt sett ej med gatunamn.
Jag har kopplat ihop knutpunkterna här och infogat knutpunkter i segmenten för att förhindra same connections segment som kan ställa till det med rutt.
Korsvägen
Korsvägen är en cirkulationsplats. Dock är den inte byggd som en cirkulationsplats I Waze.
Vad tycker ni ska vi bygga om den eller ska vi låta den vara som den är idag.
Fördelar och nackdelar?
Min tanke var först att vara konsekvent, att just bygga cirkulationsplats i Waze när det är skyltat för det. Frågan är dock hur man upplever det när man kör på korsvägen, det är ju inte direkt en ordinär cirkulationsplats.
I det flesta fall är det tydligt att få körinstruktioner tag 3 avfarten etc. I nu läget t.ex. rutt från Örgrytevägen till Södra vägen ger faktiskt inga instruktioner alls, färd är teoretiskt raktfarm. I ett sådant scenario kan jag tycka att det blir tydligare med en rondell, tag 3 avfarten. Man kan naturligtvis lägga till en rad olika sväng instruktioner dock tror jag att det rör till det i onödan.
Vi har inte fått in så många fel rapporter här så man kanske inte upplever det som ett problem, man är helt enkelt nöjd med konfigurationen som den är i dag.
Re: Göteborgstråd