Page 12 of 70
Re: Göteborgstråd
Posted: Fri Mar 29, 2019 7:02 pm
by danjlindstrom
petkr4 wrote:
Hej Dan!
Jag har stäng till 30 April. Om den öppnar tidigare så kan vi agera på UR.
/Peter
Öppen igen. Vänligen sänk den till nivå 3, så kan jag hålla området uppdaterat (åker där varje vardag)
/Dan
Re: Göteborgstråd
Posted: Wed May 08, 2019 8:39 am
by danjlindstrom
Re: Göteborgstråd
Posted: Fri May 10, 2019 6:42 am
by danjlindstrom
Hopkoppling av segment med nivå 4
Följande 2 korsningar behöver kopplas ihop, där minst en del kräver nivå4+
https://www.waze.com/sv/editor?env=row& ... ,362443441
https://www.waze.com/sv/editor?env=row& ... ,359646512
/dan (3)
Re: Göteborgstråd
Posted: Fri Jun 07, 2019 11:01 am
by danjlindstrom
Stora (återkommande) arbeten på Älvsborgsbron med avstängningar startar på måndag
Under arbetets gång kommer kollektivtrafiken att prioriteras på olika sätt. Anslutningen från Högsboleden mot Älvsborgsbron stängs för biltrafik och hålls endast öppen för busstrafik. Biltrafiken kommer dock fortfarande att kunna köra från Högsboleden och vidare mot centrum alternativt söderut på Västerleden.
Från Oscarsleden upp mot Älvsborgsbron prioriteras busstrafiken genom att denna får ett busskörfält. På Hisingssidan stängs påfarten mot Älvsborgsbron vid Ivarsbergsmotet för biltrafik men hålls öppen för busstrafik.
Arbetena på Älvsborgsbron pågår fram till den 15 september. Under de två nästkommande somrarna 2020 och 2021 påverkas trafiken på samma sätt som i år.
Kan någon sänka nedan till nivå3?
Högsboleden
https://www.waze.com/sv/editor?env=row& ... ,167930793
Ivarsbergsmotet
https://www.waze.com/sv/editor?env=row& ... ,160797395
en av källorna:
https://trafiken.nu/goteborg/arkiv/2019 ... ron-igang/
/Dan (3)
Re: Göteborgstråd
Posted: Fri Jun 21, 2019 8:10 am
by danjlindstrom
Hej
Med den förhandsinfo som jag hade så blev 'fel' avsnitt stängd
Kan någon 4+ sänka avsnittet till nivå 3?
https://www.waze.com/sv/editor?env=row& ... =335267357
alternativt flytta avstängningen från
https://www.waze.com/sv/editor?env=row& ... =335267082 till ovan avsnitt
Dan (3)
Olssonivallda wrote:Hej.
Läääänge sedan jag gjorde något aktivt på wazekartan och ser att saker och ting inte sker nu som då
Försökte fixa lite men insåg att jag inte är tillräckligt betrodd. Men jag hittade en närliggande edit av dig, danjlindstrom, så frågar om du kan fixa...
Är det inte
https://www.waze.com/sv/editor?env=row& ... =335267355 som skall stängas av på kartan? Nu är påfarten ner från Högsbo avstängd men då missas påfarten från rondellen Långedragsvägen/Fridhemsgatan upp på Älvsborgsbron.
Nu leder waze mig från Högsbo, ner till rondellen och ett varv där och sedan upp på bron. Vilket inte funkar i nuläget :/
Mvh, Olssonivallda
danjlindstrom wrote:Stora (återkommande) arbeten på Älvsborgsbron med avstängningar startar på måndag
Under arbetets gång kommer kollektivtrafiken att prioriteras på olika sätt. Anslutningen från Högsboleden mot Älvsborgsbron stängs för biltrafik och hålls endast öppen för busstrafik. Biltrafiken kommer dock fortfarande att kunna köra från Högsboleden och vidare mot centrum alternativt söderut på Västerleden.
Från Oscarsleden upp mot Älvsborgsbron prioriteras busstrafiken genom att denna får ett busskörfält. På Hisingssidan stängs påfarten mot Älvsborgsbron vid Ivarsbergsmotet för biltrafik men hålls öppen för busstrafik.
Arbetena på Älvsborgsbron pågår fram till den 15 september. Under de två nästkommande somrarna 2020 och 2021 påverkas trafiken på samma sätt som i år.
Kan någon sänka nedan till nivå3?
Högsboleden
https://www.waze.com/sv/editor?env=row& ... ,167930793
Ivarsbergsmotet
https://www.waze.com/sv/editor?env=row& ... ,160797395
en av källorna:
https://trafiken.nu/goteborg/arkiv/2019 ... ron-igang/
/Dan (3)
Re: Göteborgstråd
Posted: Tue Dec 10, 2019 9:47 am
by danjlindstrom
Nygamla vägar öppnas under denna vecka på grund av nedsänkning av E45 där ena tunnelröret tas i bruk under kommande helg
https://trafiken.nu/goteborg/arkiv/2019 ... nya-lagen/
Dan(3)
Re: Göteborgstråd
Posted: Tue Dec 10, 2019 10:03 pm
by danjlindstrom
Jag la in segmentet tidigare idag men har för låg nivå att koppla in det...
Re: Göteborgstråd
Posted: Wed Apr 22, 2020 9:26 am
by danjlindstrom
Det stämmer som rapportör säger, dvs att E45 Ö ligger lite norrut.
Dock behöver jag kolla upp anslutningen från E6 S till E45 Ö, om den går norr eller söder om anslutningen till E6 N
Troligen behöver nedan segment flyttas norrut, vänligen sänk från L6->L3
https://www.waze.com/sv/editor?env=row& ... =363411012
/Dan (3)
Re: Göteborgstråd
Posted: Wed Apr 22, 2020 11:14 am
by danjlindstrom
avozetta wrote:danjlindstrom wrote:
Det stämmer som rapportör säger, dvs att E45 Ö ligger lite norrut.
Dock behöver jag kolla upp anslutningen från E6 S till E45 Ö, om den går norr eller söder om anslutningen till E6 N
Troligen behöver nedan segment flyttas norrut, vänligen sänk från L6->L3
https://www.waze.com/sv/editor?env=row& ... =363411012
/Dan (3)
Toppen, notera att det är ett tullsegment som i största möjliga ska bevaras (IDn får inte ändras). Det ska gå bra att flytta så länge du inte kopplar loss eller lägger till något.
Om den avfarten fortfarande exciterar så behöver vi troligen lägga till ett nytt tullsegment också.
Vi får involvera ulle2 som har den redigeringsnivån och som har bättre koll på tullhanteringen. PMar honom.
Jag är medveten om att det är tull-segment, så det handlar bara om att flytta stationen norrut. Jag vill först kolla upp de andra vägarna (på plats) innan något mer görs
/Dan
Re: Göteborgstråd
Posted: Wed Apr 22, 2020 2:31 pm
by danjlindstrom
danjlindstrom wrote:avozetta wrote:danjlindstrom wrote:
Det stämmer som rapportör säger, dvs att E45 Ö ligger lite norrut.
Dock behöver jag kolla upp anslutningen från E6 S till E45 Ö, om den går norr eller söder om anslutningen till E6 N
Troligen behöver nedan segment flyttas norrut, vänligen sänk från L6->L3
https://www.waze.com/sv/editor?env=row& ... =363411012
/Dan (3)
Toppen, notera att det är ett tullsegment som i största möjliga ska bevaras (IDn får inte ändras). Det ska gå bra att flytta så länge du inte kopplar loss eller lägger till något.
Om den avfarten fortfarande exciterar så behöver vi troligen lägga till ett nytt tullsegment också.
Vi får involvera ulle2 som har den redigeringsnivån och som har bättre koll på tullhanteringen. PMar honom.
Jag är medveten om att det är tull-segment, så det handlar bara om att flytta stationen norrut. Jag vill först kolla upp de andra vägarna (på plats) innan något mer görs
/Dan
Även segment
https://www.waze.com/sv/editor?env=row& ... =104969698 behöver sänkas till L3 för att ansluta/flytta en ramp
/Dan