Vad ska Waze läsa upp, Gatunamn eller alternativt namn?
Hej!
Kikade på en felrapport som ligger i Sala, "Felaktigt vägnummer. U800 finns inte.". Användaren har fått U800 uppläst för sig men några sådana vägskyltar fanns inte. Det är ju snarast Trafikverket som inte skyltar upp allt så det går det ju inte att göra så mycket åt.
Fast när jag tittar på vägarna så verkar U800 alltid stå som alternativt namn. Borde det inte vara det primära namnet som läses upp av Waze?
//Jowan (nybörjare på redigering...)
Kikade på en felrapport som ligger i Sala, "Felaktigt vägnummer. U800 finns inte.". Användaren har fått U800 uppläst för sig men några sådana vägskyltar fanns inte. Det är ju snarast Trafikverket som inte skyltar upp allt så det går det ju inte att göra så mycket åt.
Fast när jag tittar på vägarna så verkar U800 alltid stå som alternativt namn. Borde det inte vara det primära namnet som läses upp av Waze?
//Jowan (nybörjare på redigering...)
Re: Vad ska Waze läsa upp, Gatunamn eller alternativt namn?