RV62 (Värmland) - Trysil (Norge), problem med routingen.
Hej.
I mitt vanliga runtsusande i Editorn så hittade jag häromdagen en UR som jag inte blir klok på.
https://world.waze.com/editor/?zoom=4&l ... TTTTTTTTFT
Description:
"väljer fel väg till Trysil härifrån! 300 km istället för bäst som är 200."
Användaren vill helt enkelt köra RV62 till Trysil och inget annat vilket ju är förståeligt när man kollar på alternativen som blir mycket längre.
Jag har kört massvis med olika alternativ på start och slut genom Livemap och även genom telefonen då jag bor nära där användaren la sin rapport och det enda jag kan komma fram till är att det nånstans mellan Höljes https://world.waze.com/editor/?zoom=1&l ... =103058812 och Långflon https://world.waze.com/editor/?zoom=2&l ... TTTTTTTTFT borde finnas ett fel, ett fel som jag dock inte kan hitta på kartan.
Jag har även testat att "köra" baklänges på livemap och då fungerar allt såsom det borde göra.
Någon som har några bra tips på vad som kan ha gått fel?
//Martin.
I mitt vanliga runtsusande i Editorn så hittade jag häromdagen en UR som jag inte blir klok på.
https://world.waze.com/editor/?zoom=4&l ... TTTTTTTTFT
Description:
"väljer fel väg till Trysil härifrån! 300 km istället för bäst som är 200."
Användaren vill helt enkelt köra RV62 till Trysil och inget annat vilket ju är förståeligt när man kollar på alternativen som blir mycket längre.
Jag har kört massvis med olika alternativ på start och slut genom Livemap och även genom telefonen då jag bor nära där användaren la sin rapport och det enda jag kan komma fram till är att det nånstans mellan Höljes https://world.waze.com/editor/?zoom=1&l ... =103058812 och Långflon https://world.waze.com/editor/?zoom=2&l ... TTTTTTTTFT borde finnas ett fel, ett fel som jag dock inte kan hitta på kartan.
Jag har även testat att "köra" baklänges på livemap och då fungerar allt såsom det borde göra.
Någon som har några bra tips på vad som kan ha gått fel?
//Martin.
Re: RV62 (Värmland) - Trysil (Norge), problem med routingen.