Den finns visst i Android. Det det sista av de tio alternativen i rapportmenyn.Barilla_SWE wrote:Vi har en avfart från rondell där flertalet användare rapporterat att den är avstängd pga vägarbeten.
Jag har förmedlat samtliga följande info:Tydligen finns inte denna funktion i Android. Kan någon bekräfta detta?Ytterligare användare har rapporterat denna otillåtna sväng. Var vänlig och följ instruktionerna som övriga Wazare fått:
"Använd gärna den inbyggda avstängningsfunktionen i appen istället, vilket triggar en avstängning automatiskt när tillräckligt många gjort likadant. Om det är tillfälliga och oregelbundna tider är det svårt för oss att hålla koll i realtid! Under rapportfunktionen heter den just "Avstängning""
Tack för hjälpen!
Om den saknas, hur hanterar vi då denna typ av avstängningar smidigast?
Aktuell rondell: https://www.waze.com/sv/editor?env=row& ... =243031096
Alley betyder inte "allé" (som man kanske skulle kunna tro), utan "gränd". Just nu har de samma funktion som vägtypen "väg", men senare kommer de tydligen få lägre prioritet för taxi och privatbilister (men inte för motorcyklister). Märk väl att gator inte per automatik bör klassas som gränder bara för att de har "gränd" i namnet.Bussforare wrote:Ny vägtyp "Alley" i WME. Någon som vet hur den fungerar?
viewtopic.php?f=8&t=255943
Last edited by michanraichuu on Wed Apr 25, 2018 1:00 pm, edited 2 times in total.
_Smal_ gränd tycker jag låter bättre.hurja wrote:Waze har bytt Alley till Narrow Street Transiflex så det blir trång gata eller är det bättre med trång gränd?
Ett steg i rätt riktning, men vanlig svensk syntax med blanksteg mellan husnummer och -bokstav fungerar ännu inte (jag har testat). Obs! Inget gnällspikinlägg utan bara ett konstaterande.avozetta wrote:Testat adresser med bokstäver för bostäder här i Solna nu och det ser ut att fungera, Östervägen 24 och 26, https://www.waze.com/sv/editor?env=row& ... s=86277515avozetta wrote:Men vänta nu, som husnummer har ju detta fungerat i bra många år. Du kanske menar bostäder som vi länge önskat ska fungera men som vi aldrig fått.ulle2 wrote:Waze har nu lagt till funktionalitet så att bokstäver fungerar med siffror i husnummer. T ex Wazevägen 32B.
/Ulle
Om adressen ska skrivas på svenska, så ska det vara ett blanktecken mellan numret och bokstaven.
Hur flyttar man fartkameror? Jag skulle vilja justera positionen femtiotalet meter söderut då varningen kom väldigt sent för denna. Jag kan bara flytta den inom den svarta cirkeln, jag skulle vilja flytta allt.
https://www.waze.com/sv/editor?env=row& ... s=15868468
https://www.waze.com/sv/editor?env=row& ... s=15868468
Kristinehamn, Sweden.
Tack, det funkade prima.ulle2 wrote:Om man behöver flytta kameran längre än till cirkelns gräns måste man göra det i steg. Flytta så långt det går och spara ändringen. Uppdatera därefter kartbilden genom att klicka på symbolen för permalänken. Sen kan man upprepa proceduren tills kameran ligger rätt.MLekman wrote:Hur flyttar man fartkameror? Jag skulle vilja justera positionen femtiotalet meter söderut då varningen kom väldigt sent för denna. Jag kan bara flytta den inom den svarta cirkeln, jag skulle vilja flytta allt.
https://www.waze.com/sv/editor?env=row& ... s=15868468
/Ulle
Kristinehamn, Sweden.
Hej!
Har varit ute på semester-trip i Europa t o m igår, och tänkte åtgärda några detaljer i kart-editorn nu när man parkerat hemma.
Men när jag loggar in så ser jag bara "Drives" från 9 april till 24 juni, men inget efter det... Jag har ju kört med Waze-appen hela tiden - och både rapporterat och blivit tackad - men vad kan ha hänt med mina "Drives"?
/blåberg
Har varit ute på semester-trip i Europa t o m igår, och tänkte åtgärda några detaljer i kart-editorn nu när man parkerat hemma.
Men när jag loggar in så ser jag bara "Drives" från 9 april till 24 juni, men inget efter det... Jag har ju kört med Waze-appen hela tiden - och både rapporterat och blivit tackad - men vad kan ha hänt med mina "Drives"?
/blåberg
Loggade ur och in i appen igår och körde idag med waze från lokala bensinmacken och hem, och den resan ser jag nu ikväll, så jag har lucka mellan 24/6 och 8/7.ulle2 wrote:Ibland tar det litet tid innan man ser sina drives. Nu ser jag förvisso mina efter den 24/6. Du kan gå in i WME och se om du har editeringsrättigheter där du har kört.MountBlue wrote:Hej!
Har varit ute på semester-trip i Europa t o m igår, och tänkte åtgärda några detaljer i kart-editorn nu när man parkerat hemma.
Men när jag loggar in så ser jag bara "Drives" från 9 april till 24 juni, men inget efter det... Jag har ju kört med Waze-appen hela tiden - och både rapporterat och blivit tackad - men vad kan ha hänt med mina "Drives"?
/blåberg
Innan du editerar i andra länder, gå igenom deras wiki så att du följer resp lands regelverk. Du kan också kontakta lokala AM och verifiera ändringar.
/Ulle
Jaja, det får väl vara - tänkte bara lägga in lite rätt placering av några hotell som vi kört fel till men det får väl nästa felkörande hotellgäst fixa
/blåberg
Re: Frågor/Nyheter om WME, Waze karteditor