Du kan välja "no entrance" någonstans vet jag, fasen inte hunnit med kaffe ännu så jag kommer inte på var riktigt... Men jag skulle tro att det kan hjälpa mot att den försöker köra en rutt över vägen i alla fall!lilja wrote:Jag är lite konfunderad över vad man skall använda för vägtyp på vägar med förbjuden genomfart? Jag har satt mina som "private road" men när jag testade skapa en rutt idag ville waze gärna ta en genväg över just den vägen, som för övrigt inte syntes på kartan i live map?
Tror det diskuterades fram att använda N/S beroende på vägens huvudsakliga riktning... eller så minns jag helt enkelt fel!
Egentligen tycker jag nog att man kan köra dom som freeway även där... om dom har 2 tydligt avskiljda krörfält i vardera riktningen och tillhör en Europaväg... japp säger jag!
Du har väl inga korsningar iaf. utan bara avfarter... eller?
Egentligen tycker jag nog att man kan köra dom som freeway även där... om dom har 2 tydligt avskiljda krörfält i vardera riktningen och tillhör en Europaväg... japp säger jag!
Du har väl inga korsningar iaf. utan bara avfarter... eller?
naesstrom förslag känns bra. Det enda är att man i princip måste ut och titta på vägen. Ibland finns ju redan spåret och då kan det ju vara lite onödigt att an extra tur för det. Annars är det som jag ser det bara att köra på det.
Nokia E71
Service Road är i USA ofta en väg som går under (om de är på pelare) eller parrallelt på vardera sida med motorvägen för att "samla upp" trafiken till påfarterna. Kan i bland vara ganska långa, några km. Här i sverige vet jag inte riktigt om vi har motsvarande. Har aldrig upplevt det iaf.
Nokia E71
Fast det är ju fortfarande så att om man skriver "Avfart XX" först så kommer man knappt se nåt om var avfarten går i iPhone. Det är inte ok IMO.sverkernordlund wrote:Ja, vi ska följa amerikanska ramp definitionen. Lägg även till hur de ska namnges ex "Avfart xxx".
En anledning till att ha "best practice" osv är att det ska bli lika över landet, men det är ju också bra om det inte skiljer så mycket mellan länderna. Givetvis går inte allt att överföra till svenska förhållanden, men i så stor utsträckning som möjligt.
/Sverker
https://www.waze.com/wiki/images/5/5a/W ... M_only.png
/Mats
AM:
-Hisingen/Göteborg, Sweden
-Hammarö, Sweden
iPhone4/iOS 5.1.1/Waze 3.5.1.0
/Mats
AM:
-Hisingen/Göteborg, Sweden
-Hammarö, Sweden
iPhone4/iOS 5.1.1/Waze 3.5.1.0
Använd sunt förnuft. Alla 2+1 är inte Major Highway IMO.
https://www.waze.com/wiki/images/5/5a/W ... M_only.png
/Mats
AM:
-Hisingen/Göteborg, Sweden
-Hammarö, Sweden
iPhone4/iOS 5.1.1/Waze 3.5.1.0
/Mats
AM:
-Hisingen/Göteborg, Sweden
-Hammarö, Sweden
iPhone4/iOS 5.1.1/Waze 3.5.1.0
Den markerar faktiskt att rutten innehåller en tullväg när rutt-rutan kommer upp. Så varningen finns där.
https://www.waze.com/wiki/images/5/5a/W ... M_only.png
/Mats
AM:
-Hisingen/Göteborg, Sweden
-Hammarö, Sweden
iPhone4/iOS 5.1.1/Waze 3.5.1.0
/Mats
AM:
-Hisingen/Göteborg, Sweden
-Hammarö, Sweden
iPhone4/iOS 5.1.1/Waze 3.5.1.0
Inlägg på förekommen anledning för diskussion om vandringsleder.
Jag konverserade med en kart editerare idag via privat PM. Han uttryckte sin vision om att ersätta Google maps med Waze.
Ett av målen var att lägga in vandringsleder i Waze.
Det har påbörjats i liten skala i Helsingborg.
Jag beskrev best practice och risken med att koppla ovan nämnda segment med övriga körbara segment.
Jag tycker att frågan behöver diskuteras först innan ev. breddinförande.
https://www.waze.com/sv/editor/?env=row ... 981&zoom=4
/Peter
Jag konverserade med en kart editerare idag via privat PM. Han uttryckte sin vision om att ersätta Google maps med Waze.
Ett av målen var att lägga in vandringsleder i Waze.
Det har påbörjats i liten skala i Helsingborg.
Jag beskrev best practice och risken med att koppla ovan nämnda segment med övriga körbara segment.
Jag tycker att frågan behöver diskuteras först innan ev. breddinförande.
https://www.waze.com/sv/editor/?env=row ... 981&zoom=4
/Peter
Vad bra, jag kommunicerar det med vederbörande via PM och länk till denna tråd.
/Peter
/Peter
Området är nu återställt, jag vet ej av vem med det är bra, tar bort ytterligare något segment som var kvar och några korsningspunkter.
/Peter
/Peter
Re: Definitioner av vägar i Sverige!