Skicka PM till mig nästa gång du ser en felrapport i området. Förenklat så ska rutten läggas över den vägsträcka som har högst snittfart vid samma vägtyp.V70_white wrote:Det har varit lite automatiska felrapporten och några manuella runt norra gävle och E4:an, men det är svårt att säga vad de beror på ibland då man ju bara ser hur waze valt att navigera precis intill felrapporten. Jag kan tänka mig att waze kan navigera en genom t.ex förorten Hille norr om Gävle istället för gamla E4:an då de vägarna nu har samma status. Självklart svårt att testa ett stopp..
Visst är det så att vägar med högre rank syns bättre i mobilklienten.V70_white wrote:En annan fördel är väl att vägarna syns på ett längre avstånd i appen och om man själv vill navigera runt ett problem längre fram lätt ser att det finns en skapligt smidig väg runt det.
Det är i och för sig inget konstigt med återkommande diskussioner. De flesta som börjar redigera kartan håller på några veckor eller några månader. Merparten orkar inte läsa på wikin eller i forumet. Oftast fixas något i närområdet eller kring rutten till och från jobbet. Vissa ser till att bli AM efter någon dag och ger sedan järnet utan att ha en aning om vad som gäller. Det finns många exempel på det.V70_white wrote:Jag förstår att det här är en återkommande diskussion, men ser inte att det är något fel i det.. Jag har lagt fram varför jag tycker att man ska uppgradera just den vägen, fått medhåll från de flesta, och lite mothugg från dig. Är dock fortfarande inte helt på det klara vad nackdelarna med att uppgradera den skulle vara, annat än att man går ifrån vad som just nu står i wikin.
Menar inte att vara "jobbig ny användare".. förstår att du som varit med flera år kan bli less på att alla nya som kommer har sina egna ideér.
Det tillkommer nya hela tiden nya redigerare och många försvinner. När jag började hade Waze mindre än 2 miljoner användare och nu är vi över 40 miljoner. Det som var "rätt" när jag började är i många fall helt fel idag. Det sker hela tiden förändringar; funktioner tillkommer och andra funktioner ändras. Bara häromveckan framkom att landmark av typen Parking lot inte fungerar för att undvika att trafikstockning rapporteras.
För att waze kartan ska vara någorlunda enhetlig över Sverige och för att andra ska enkelt kunna ta vid så är det bra om vi följer de riktlinjer som finns. Det är extra viktigt i de områden där flera hjälper till att redigera. Riktlinjerna är också viktiga vid namngivningen av vägarna. Användarna ska inte behöva hålla rätt på vem som redigerat kartan och hur den personen valt namnstandard.
De flesta riktlinjerna har satts upp av Waze. Några av dessa har översatts och återfinns i Redigera kartan sidan och i en del (ex vägtyper) har det gjorts vissa lokala anpassningar. Om ändringar ska göras i dessa, vilket sker lite nu och då, så är det bra om så många som möjligt får komma till tals och det kan ta tid. Det är exempelvis inte alla som är inne på waze forumet dagligen eller ens varje vecka.
Det är också bra att hitta enkla riktlinjer. Det underlättar för alla och vägtypsvalet blir förhoppningsvis lika oavsett vem som redigerar vägen. Jag ser heller en enklare regel än ett större utrymme för fri tolkning. Ex Freeway = väg som är motorvägsklassad, Mayor highway = Riksväg. Finns det någon bra regel för den ändring du vill göra?
Visst hade det varit trevligt! Waze borde ta bort alla ovidkommande vägtyper ex Stairway och ersätta dem med något bättre. Jag skulle ännu hellre vilja dela upp "road type" till dels verklig vägtyp (enkelfilig, 2-1 väg, flerfilig väg etc) och dels rank (Riksväg, länsväg, "större genomfartsled" etc).V70_white wrote:Finns det något sätt att påverka Waze att lägga till ytterligare väg-statusar? Vi i Sverige skulle ju kunna behöva någon till för att klassa de vägar som är större än primary street men mindre än minor higway.
Gissar att det inte är aktuellt just nu, men det hade varit skönt.
Det lär nog dröja innan något sådant händer.
/Sverker
Re: Definitioner av vägar i Sverige!