Navigeringsproblem
Rapportören för den här rapporten skall köra till Sturegatan 48 i Stockholm men hamnar i slutet på parkeringsvägen som går österut från Floragatan mellan Östermalmsgatan och Karlavägen.
Söker jag efter adressen i LiveMap hamnar jag rätt. När jag söker i mobilen på "Sturegatan 48" får jag upp tre alternativ. Det första alternativet tar mig rätt men de två senare tar mig till just parkeringsvägen som rapportören hänvisar till.
Jag ser inte varifrån de två senare alternativen kommer. Google Maps navigerar rätt och i WME ligger husnumren rätt liksom en plats för Sturegatan 48. Inget är ändrat nyligen så det skall vara aktuell data i klienten.
Är det någon som ser vad problemet är, var de två felande sökträffarna kommer ifrån så att de kan uppdateras?
/Ulle
Söker jag efter adressen i LiveMap hamnar jag rätt. När jag söker i mobilen på "Sturegatan 48" får jag upp tre alternativ. Det första alternativet tar mig rätt men de två senare tar mig till just parkeringsvägen som rapportören hänvisar till.
Jag ser inte varifrån de två senare alternativen kommer. Google Maps navigerar rätt och i WME ligger husnumren rätt liksom en plats för Sturegatan 48. Inget är ändrat nyligen så det skall vara aktuell data i klienten.
Är det någon som ser vad problemet är, var de två felande sökträffarna kommer ifrån så att de kan uppdateras?
/Ulle
Re: Navigeringsproblem