Bugg i Waze?
Hej,
Råkade ut för märklig dirigering för några dagar sedan när jag var på väg mot Almunge.
Hade tankat på Ingo vid Sandavägen och skulle vidare mot 268 Stockholmsvägen norrut.
Vid korsningen blev jag anmodad att köra söderut och där göra en u-sväng för att sen fortsätta norrut.
När jag ändå svängde norrut direkt fortsatte den med att säga att jag skulle svänga in på olika sidovägar och där göra en u-sväng tillbaka. Helt fel alltså.
Inte förrän jag stoppade Waze och skrev in dest. på nytt, blev det rätt.
Allt verkar ok när jag efteråt kollar på kartan så det var väl appen som fått fnatt.
Någon annan som råkat ur för liknande? Permalink
Var anmäler man misstänkta buggar i Waze?
/Lennart
Råkade ut för märklig dirigering för några dagar sedan när jag var på väg mot Almunge.
Hade tankat på Ingo vid Sandavägen och skulle vidare mot 268 Stockholmsvägen norrut.
Vid korsningen blev jag anmodad att köra söderut och där göra en u-sväng för att sen fortsätta norrut.
När jag ändå svängde norrut direkt fortsatte den med att säga att jag skulle svänga in på olika sidovägar och där göra en u-sväng tillbaka. Helt fel alltså.
Inte förrän jag stoppade Waze och skrev in dest. på nytt, blev det rätt.
Allt verkar ok när jag efteråt kollar på kartan så det var väl appen som fått fnatt.
Någon annan som råkat ur för liknande? Permalink
Var anmäler man misstänkta buggar i Waze?
/Lennart
Re: Bugg i Waze?