Page 1 of 25
Låsta vägar
Posted: Mon Jul 23, 2012 12:54 pm
by
Jag såg att vi skulle försöka uppdatera avfarter med "Avfart namn namn etc". På väg 222 ut mot Värmdö finns det massor av göra för att du skall få rätt instruktioner, men flera av avfarterna är låsta och jag kan inte ändra dem. Vad är nästa steg?
Re: Låsta vägar
Posted: Wed Aug 22, 2012 6:00 pm
by bazookaskoga
Av- och påfarterna i Skånes Fagerhult behöver kopplas till E4:an. Är det någon som har behörighet att göra det?
https://world.waze.com/editor/?zoom=3&l ... TTTTTTTTFT
Re: Låsta vägar
Posted: Thu Aug 23, 2012 8:38 pm
by bazookaskoga
sverkernordlund wrote:ok. Ramper kopplade. Felrapporter fixade.
/Sverker
Tack! /Skoga
Re: Låsta vägar (klar)
Posted: Thu Aug 30, 2012 7:10 pm
by bazookaskoga
Hej,
Kan någon koppla en väg i Ullånger till E4:an?
https://world.waze.com/editor/?zoom=4&l ... =162532701
Vänliga hälsningar
Skoga
Edit: Klar. Tack Patrik
Re: Låsta vägar
Posted: Thu Aug 30, 2012 7:26 pm
by bazookaskoga
pnylin wrote:Fixat!
Fick jag den på rätt plats?
/Patrik
Ja det ser rätt ut. Tack
Docksta (klar)
Posted: Sat Sep 01, 2012 8:25 am
by bazookaskoga
Kan någon vara vänlig och ansluta vägar till E4:an i Docksta?
https://world.waze.com/editor/?zoom=5&l ... ,142742869
Edit:
Klar. Tack Sverker.
Re: Låsta vägar
Posted: Mon Oct 08, 2012 10:43 pm
by belmagnus
rocka_fett wrote:som ny Wazare så ser jag lite brister på "mina vägar" alltså de som jag kör på runt umeå...
försöker editera påfarter efter e12 västerut runt brattby...
men e12 är låst. kan någon hjälpa mig att låsa upp denna så jag kan fixa till dessa...
Tacksam för hjälp!
// Kenneth
Hej Kenneth, det har varit lite struligt i Umeå ett tag med olika viljor och standarder men förhoppningsvis kan vi samsas i stan
om du är ny som redigerare skulle jag vilja be dig att inte starta med dom största vägarna och börja redigera dom, är det felaktigheter ska dom naturligtvis rättas upp! Sänd gärna en felrapport via appen och skriv lite info, jag tittar i alla fall ett par gånger i veckan för närvarande i Umeå.
Om det är påfarter / avfarter som saknas och du inte kan koppla dom gör allt utom att koppla och posta sedan i forumet eller sänd felrapport så ordnar jag eller någon annan till det fram tills dess att du har fått behörighet själv.
E12 specifikt har ju också nyligen fått en ny dragning så det finns säkerligen mer att göra än det som jag ändrade i helgen som kommer att ta lite tid att komma ut i klienten
Re: Låsta vägar
Posted: Mon Oct 08, 2012 11:23 pm
by belmagnus
Alla felrapporter samt "röda" vägar runt E12 och vännasvägen mellan Umeå och Vännas är nu åtgärdade, en del kan vara felaktigt pga av dåliga kartor samt lokalkännedom om korsningar och avfarter, sänd ett PM eller felarapportera när det kommit ut i apppen om det inte funkar som det ska.
Re: Låsta vägar
Posted: Sun Sep 09, 2012 5:40 pm
by clhe
Första foruminlägget, men läst en hel del...
Någon med behörighet, får gärna ansluta påfarten på E4:an söderut här:
https://world.waze.com/editor/?zoom=5&l ... TTTFTTTTFT
Visserligen tror jag att trafiken är ganska begränsad på den påfarten, men tycker det är lite skumt att ingen har fixat det tidigare.
Re: Låsta vägar
Posted: Mon Oct 29, 2012 11:54 am
by clhe
Riksväg 50 genom Motala är delvis låst vid länken. "-" utläses ju "till" i TTS , plus att vägen kommer byta namn helt när nya bron öppnar om något år. Finns även en liten snutt på riksväg 34 där den ansluter på 50 som är låst.
https://world.waze.com/editor/?zoom=4&l ... TTTTTTTTFT
Re: Låsta vägar
Posted: Mon Oct 29, 2012 6:10 pm
by clhe
sverkernordlund wrote:clhe wrote:Riksväg 50 genom Motala är delvis låst vid länken. "-" utläses ju "till" i TTS , plus att vägen kommer byta namn helt när nya bron öppnar om något år. Finns även en liten snutt på riksväg 34 där den ansluter på 50 som är låst.
https://world.waze.com/editor/?zoom=4&l ... TTTTTTTTFT
Har ändrat diverse "50 - " och "34 - " -vägnamn i anslutning till permalänken. Lämnade vägarna Unlocked.
Om det är fler segment som ska fixas. Markera vägsegmentet först (flera Ctrl + klick) och skapa permalänken sedan. Då är det enklare att hitta rätt.
/Sverker
Ah, visste inte att det gick att få länk så precis... Några små segment kvar:
https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... 0,84264048