Tack, fast det buggar som fan, man ändra men så går det en stund så kommer de felaktiga numren tillbaka... ger upp. Fast det suger att just Sveavägen är så fucked upp, skulle till en adress ett tag sedan och parkerade heltokigt pga av att jag trodde Waze ha ungefärlig koll på gatnummer på Sveavägen, men ack.
https://world.waze.com/editor/?zoom=7&l ... s=84291511
Behöver unlock level 5, efter de nya kartorna så ser man att vägen ligger lite fel.
Behöver unlock level 5, efter de nya kartorna så ser man att vägen ligger lite fel.
Ytterliggare en level 5 unlock för att sjuster ett segment för e18 efter nya kartan.
https://world.waze.com/editor/?lon=17.9 ... =101797072
https://world.waze.com/editor/?lon=17.9 ... =101797072
Försöker fixa E4 mellan Timrå och Övik så att den följer wiki. Dock många Level 5 lås på sträckan.
https://world.waze.com/editor/?zoom=3&l ... s=86291292
https://world.waze.com/editor/?zoom=3&l ... s=60349389
https://world.waze.com/editor/?zoom=3&l ... s=86200178
dessa två kan vara svåra att så då det är väldigt små.
https://world.waze.com/editor/?zoom=2&l ... =101979270
https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... =103704586
osv upp till
https://world.waze.com/editor/?zoom=2&l ... =165593273
dvs alla segment av e4 där emellan som är ritade som freeway. Var även en ramp med i ovan som behövde lite love.
https://world.waze.com/editor/?zoom=3&l ... s=86291292
https://world.waze.com/editor/?zoom=3&l ... s=60349389
https://world.waze.com/editor/?zoom=3&l ... s=86200178
dessa två kan vara svåra att så då det är väldigt små.
https://world.waze.com/editor/?zoom=2&l ... =101979270
https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... =103704586
osv upp till
https://world.waze.com/editor/?zoom=2&l ... =165593273
dvs alla segment av e4 där emellan som är ritade som freeway. Var även en ramp med i ovan som behövde lite love.
Just denna typ "smitväg" är ett stort problem i Solna, folk tar sig inte ut på E4, drabbas själv negativt av det dagligen.fullrulle wrote:Det ska ej gå att svänga höger vid en vallgatan vid Järva krog samt att det är något fel på E4 södergående och folk blir hänvisade av motorvägen och till en u-sväng vid rondellen vid Frösunda:
https://world.waze.com/editor/?zoom=3&l ... 8,61060255
En av dessa rondeller jobbar kommun på att det skall bli förbjudet att köra runt i den, hur de nu skall lyckas med den skyltningen.
Jo, knepigt att rita det i Waze.sverkernordlund wrote: Om nu Solna kommun lyckas få till ett sådant förbud och en sådan skyltning. Hur löser vi det i Waze?
/Sverker
Alla börjar på (0).
Som AM får du (2).
100 000 Edits ger (3).
200 000 Edits ger (4).
Anställda på Waze har (6).
Som AM får du (2).
100 000 Edits ger (3).
200 000 Edits ger (4).
Anställda på Waze har (6).
Om det är fler kortkommandon du tror att du inte känner till så tryck ? (shift-+) för att få upp en lista på alla.
Sen rekommenderar jag starkt att du kollar videon
Den ger grundläggande information om hur man redigerar.
Sen har vi också wikin som beskriver hur man bör gå till väga för att dessa ska fungera på ett bra och enhetligt sätt.
http://www.waze.com/wiki/index.php/Sweden
Sen rekommenderar jag starkt att du kollar videon
Den ger grundläggande information om hur man redigerar.
Sen har vi också wikin som beskriver hur man bör gå till väga för att dessa ska fungera på ett bra och enhetligt sätt.
http://www.waze.com/wiki/index.php/Sweden
Vet inte om det finns någon speciell anledning till att dessa segment är låsta.
https://world.waze.com/editor/?zoom=5&l ... ,142723913
Rondellen stämmer hur som helst inte med Wikin...
Blir de upplåsta kan jag fixa.
Jag vet inte heller om det är helt rätt att använda "Ramp" för anslutningarna till E4:an just till sydöst.
Ändring till "Minor highway"?
https://world.waze.com/editor/?zoom=5&l ... ,142723913
Rondellen stämmer hur som helst inte med Wikin...
Blir de upplåsta kan jag fixa.
Jag vet inte heller om det är helt rätt att använda "Ramp" för anslutningarna till E4:an just till sydöst.
Ändring till "Minor highway"?
Re: Låsta vägar