Namngivning av vägar utanför tätbebyggda orter
Från AM-tråden:
https://world.waze.com/editor/#?zoom=6& ... TTTTTTTTFT
Google maps som jämförelse:
https://maps.google.se/maps?q=kyrker%C3 ... rekil&z=16
Adressen till huset på länken är Kyrkeröd 345, 47296 Varekil. Jag antar då att jag döper vägen till Kyrkeröd och lägger till husnummer 345. Men hur gör jag med orten, Varekil är ju postorten men huset på adressen ligger utanför Varekil. Om jag skriver Varekil på "City" kommer orterna på Orust att se väldigt stora ut, i alla fall i WME, kanske inte i klienten...
Undrar också när gränsen går för att ange "City", en del riktigt små ställen ploppar upp som city.
MVH Jakobsson
jakobssonmarin wrote:... samt undrar hur man skall namnge vägar "på landet"...
Jag uppdaterade wiki'n med länkarna till länsvägarnas nummer, men dom riktigt små vägarna, typ grusvägar och små asfalterade vägar (enskilda vägar etc.) behöver väl också "korrekta" namn för att adresssökningen ska fungera. Exempel:mattiasbj wrote:Har inte vägen något namn typ "Söderleden", så brukar jag (och många andra) namnge vägen med dess vägnummer. Vad gäller vägnummer så finns dom på Trafikverkets karta som finns någonstans på deras hemsida. (Sök på "vägnätet", typ. Jag sitter inte vid datorn nu, men jag kan fixa fram länk om någon vill.)
https://world.waze.com/editor/#?zoom=6& ... TTTTTTTTFT
Google maps som jämförelse:
https://maps.google.se/maps?q=kyrker%C3 ... rekil&z=16
Adressen till huset på länken är Kyrkeröd 345, 47296 Varekil. Jag antar då att jag döper vägen till Kyrkeröd och lägger till husnummer 345. Men hur gör jag med orten, Varekil är ju postorten men huset på adressen ligger utanför Varekil. Om jag skriver Varekil på "City" kommer orterna på Orust att se väldigt stora ut, i alla fall i WME, kanske inte i klienten...
Undrar också när gränsen går för att ange "City", en del riktigt små ställen ploppar upp som city.
MVH Jakobsson
Re: Namngivning av vägar utanför tätbebyggda orter