Sökresultat och lagd rutt ger olika längd
Hej!
Har en relevant fråga från en Waze:are som jag ville lyfta här också.
Både hen och jag har noterat sträckan till ett sökresultat ändras när man väl lägger rutten till den. Rutten blir längre än sökningen på den.
Jag tror inte det är ett fel utan ett medvetet val och jag tror andra navigatorer beter sig på samma sett, detta för att inte belasta systemet i onödan.
En sökning ger sträckan fågelvägen och blir då kortare än den verkliga körsträckan.
Jag är väl inte helt ute och cyklar
Har en relevant fråga från en Waze:are som jag ville lyfta här också.
Både hen och jag har noterat sträckan till ett sökresultat ändras när man väl lägger rutten till den. Rutten blir längre än sökningen på den.
Jag tror inte det är ett fel utan ett medvetet val och jag tror andra navigatorer beter sig på samma sett, detta för att inte belasta systemet i onödan.
En sökning ger sträckan fågelvägen och blir då kortare än den verkliga körsträckan.
Jag är väl inte helt ute och cyklar
Re: Sökresultat och lagd rutt ger olika längd