Tillfällig lösning på navigeringsbugg
Hej på er kära Wazare!
I dagsläget finns det en bugg i Waze när en gata är delvis körbar och delvis klassad som gågata.
Om man i appen försöker navigera till en adress som är på gågatan så navigerar Waze till den körbara sträckan av den gatan (även om den ligger relativt långt bort) istället för att navigera till en gata precis i närheten av destinationen. Detta har jag uppmärksammat efter att ha sett en rapport från den 31 maj som avozetta besvarat.
Testa själv att söka en rutt till Biblioteksgatan 2 i Stockholm eller Gamla Brogatan 20 i Stockholm i appen. Denna bugg framkommer ej i WME Route Checker!
Anledning till att jag skriver om detta är att jag har kommit på en lösning! En tillfällig lösning tills buggen är åtgärdad:
Ta bort gatunamnet från den körbara sträckan men låt segmenten ligga kvar. Lägg ut en gågata precis intill med gatunamnet, utan att koppla in den i vägnätet. Detta innebär att husnummren måste flyttas över till den nykonstruerade gågatan.
Voilà! Nu finns det ingen körbar sträcka med gatunamnet, vilket innebär att Waze-appen kommer att navigera till närmast möjliga ställe där man får köra. I de fallen man skriver in adressen till den körbara delen (som i WME kommer vara en gågata), så kommer Waze navigera till den namnlösa gatan som ligger precis intill gågatan med adressen.
(Har testat att lägga in min lösning på Biblioteksgatan men återställt)
https://www.waze.com/sv/editor/?env=row ... ,183139693
Vad tycker ni? Jag anser att denna tillfälliga lösning är bättre än att sitta och vänta på en buggfix, då bilister kan bli vilseledda under den tiden.
Med vänliga hälsningar,
Mattias
I dagsläget finns det en bugg i Waze när en gata är delvis körbar och delvis klassad som gågata.
Om man i appen försöker navigera till en adress som är på gågatan så navigerar Waze till den körbara sträckan av den gatan (även om den ligger relativt långt bort) istället för att navigera till en gata precis i närheten av destinationen. Detta har jag uppmärksammat efter att ha sett en rapport från den 31 maj som avozetta besvarat.
Testa själv att söka en rutt till Biblioteksgatan 2 i Stockholm eller Gamla Brogatan 20 i Stockholm i appen. Denna bugg framkommer ej i WME Route Checker!
Anledning till att jag skriver om detta är att jag har kommit på en lösning! En tillfällig lösning tills buggen är åtgärdad:
Ta bort gatunamnet från den körbara sträckan men låt segmenten ligga kvar. Lägg ut en gågata precis intill med gatunamnet, utan att koppla in den i vägnätet. Detta innebär att husnummren måste flyttas över till den nykonstruerade gågatan.
Voilà! Nu finns det ingen körbar sträcka med gatunamnet, vilket innebär att Waze-appen kommer att navigera till närmast möjliga ställe där man får köra. I de fallen man skriver in adressen till den körbara delen (som i WME kommer vara en gågata), så kommer Waze navigera till den namnlösa gatan som ligger precis intill gågatan med adressen.
(Har testat att lägga in min lösning på Biblioteksgatan men återställt)
https://www.waze.com/sv/editor/?env=row ... ,183139693
Vad tycker ni? Jag anser att denna tillfälliga lösning är bättre än att sitta och vänta på en buggfix, då bilister kan bli vilseledda under den tiden.
Med vänliga hälsningar,
Mattias
Re: Tillfällig lösning på navigeringsbugg