Routing till vissa destinationer
Det är problem med routingen till Landvetter flygplats i Göteborg. Tidigare fanns det bara ett litet antal segment som innehöll "Landvetter flygplats" och det var skrivet i City-fältet på ett antal service roads INNE på flygplatsen. När någon då ville ha en route till flygplatsen skickades de då via fel avfarter och småvägar till flygplatsens baksida. Inte bra.
Det finns ett "Landvetter flygplats" landmark, men det verkar som om landmarks inte tas med som destinationer när man söker på namnet.
Jag tömde City-fältet på dessa vägar, och lade till "Landvetter flygplats" som del av namnet på en del segment på rätt sida om flygplatsen. Och väntate på kartuppdateringen. Men efter den verkar det som om de främsta förslagen till destination fortfarande hamnar på baksidan.
Är det någon som har lust att ta en titt och se om något mer kan göras?
https://world.waze.com/editor/?lon=12.2 ... TTTTTTTTFT
(På en relaterad fråga, det bor någon på Svarvhultsvägen i Sandared som inte kan hitta sin adress i routingen. Jag trodde det berodde helt på att kartuppdateringarna var långsamma, men trots att adressen funnits med sedan före senaste kartuppdateringen går det fortfarande inte att söka på "Svarvhultsvägen, Sandared". Någon som kan förklara varför? https://world.waze.com/editor/?lon=12.7 ... TTTTTTTTFT)
Det finns ett "Landvetter flygplats" landmark, men det verkar som om landmarks inte tas med som destinationer när man söker på namnet.
Jag tömde City-fältet på dessa vägar, och lade till "Landvetter flygplats" som del av namnet på en del segment på rätt sida om flygplatsen. Och väntate på kartuppdateringen. Men efter den verkar det som om de främsta förslagen till destination fortfarande hamnar på baksidan.
Är det någon som har lust att ta en titt och se om något mer kan göras?
https://world.waze.com/editor/?lon=12.2 ... TTTTTTTTFT
(På en relaterad fråga, det bor någon på Svarvhultsvägen i Sandared som inte kan hitta sin adress i routingen. Jag trodde det berodde helt på att kartuppdateringarna var långsamma, men trots att adressen funnits med sedan före senaste kartuppdateringen går det fortfarande inte att söka på "Svarvhultsvägen, Sandared". Någon som kan förklara varför? https://world.waze.com/editor/?lon=12.7 ... TTTTTTTTFT)
Re: Routing till vissa destinationer