Fixat.Vandraren wrote:Den här låsta rondellen borde väl vara Major Highway?
https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... ,164914114
/Patrik
Fixat.Vandraren wrote:Den här låsta rondellen borde väl vara Major Highway?
https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... ,164914114
Fixat.Peter_Jac wrote:En "korsning" där alla riktningar ska vara tillåtna.
https://world.waze.com/editor/?lon=16.7 ... =148423415
/Peter
Ändrat.vitmar wrote:Enligt tråden "Defenitioner av väger..:" så borde den här vägen vara "Mayor Highway" hela vägen till Vikingstad. Två segment är låsta så jag kan inte fixa dom.
https://world.waze.com/editor/?lon=15.5 ... ,164377445
Upplåst.Professor-Driver wrote:Någon behörig som vill låsa upp.
https://world.waze.com/editor/?zoom=2&l ... 6,90074648
Fixat.
muppet81 wrote:Överfarten Helingborg-Helsingör borde väl inte vara Major Highway?
https://world.waze.com/editor/?zoom=4&l ... =198733182
Och rondellen behöver låsas upp
https://world.waze.com/editor/?lon=18.0 ... =103541789
Låste upp en bit av 108:an till nivå 3. Markera gärna vilka segment du vill ha upplåsta så blir det lättare.
Fixat.Peter_Jac wrote:Ett segment som behöver ändras till Major Highway.
https://world.waze.com/editor/?lon=16.9 ... =148086440
Fixat.Svenne33 wrote:Vägarna ska kopplas samman och vägnamnet ändras till M 1887. Har ej tillåtelse att ändra själv.
https://world.waze.com/editor/?zoom=4&l ... TTTTTTTFTT
La in en extra nod på två av segmenten. Jag gjorde ju detta som ett test för mer än ett år sedan. La då in extra noder på E4 mellan Kista och Västertorp i båda riktningarna. Fördelen är att man lättare ser var köerna börjar och kanske får bättre tidsangivelser av Waze vid rusningstrafik. Nackdelen är att varje nod lägger till lite extra tid vilket gör att tidsangivelserna kan bli fel (för långa) när det inte är rusning. Tyckte själv att det blev bra så de fick vara kvar. Gjorde ju bara detta på den sträckan där det är mest kö.V70_white wrote:Jag undrar om man skulle kunna lägga till ett par noder längst de här tre segmenten på E4:an norr om Stockholm. Häromdagen då det var rätt mycket kö även norrgående störde jag mig lite på att köslut och hastighetsinformationen var så utspritt.
2 av segmenten är bra längre än 1km...
Kollar man södergående där jag upplevt betydligt korrektare värden ser man att det inte är många segment som är över 400m.
Om det verkar vettigt så ändra gärna följande genom att dela upp dem på fler segment:
https://world.waze.com/editor/?lon=17.9 ... 4,57654104
Mvh
Joel
Re: Hjälp - vägen är låst