Ändrat. Alla svängar nu tillåtna.Svenne33 wrote:Behöver låsa upp och tillåta alla svängar i korsningen.
https://world.waze.com/editor/?zoom=8&l ... TTTTTTTTFT
/Patrik
Ändrat. Alla svängar nu tillåtna.Svenne33 wrote:Behöver låsa upp och tillåta alla svängar i korsningen.
https://world.waze.com/editor/?zoom=8&l ... TTTTTTTTFT
Vet inte riktigt vad som skulle göras här. Om det fortfarande ser ut som på satellitbilden så går den mindre vägen under riksväg 50 och den lilla anslutnina väg söder om viadukten ska tas bort från Rv 50 och istället anslutas till vägen som går under Rv 50.V70_white wrote:Hej
Försöker fixa till en felrapport med en väg som är kopplad till väg50 där den egentligen ska gå under den, men det verkar vara något som gått galet med vägen. Jag kan, trots att den inte är låst, inte ändra något. Den klagar bara på att vägen typ redan är ändrad eller borttagen.
Någon med bättre flyt kanske kan fixa det:
https://world.waze.com/editor/?lon=15.1 ... ,148212453
Fixat.world_b85zy5cs wrote:Hej
Väg som inte sitter ihop, ligger utanför mitt editerbara område:
https://world.waze.com/editor/?lon=13.2 ... =193052955
Den raka delen (fågelvägen) tas bort, och vägen kopplas ihop.
/Sverker (i Ö-vik)
Kollade lite på E14. Hittade bara en väg som inte var ansluten och en väg som hade fulla rättigheter i korsningen. Finns det fler?Vandraren wrote:E14 är låst mellan Storlien och Enafors, vilket innebär att ett antal anslutande vägar inte ansluter i Waze eller har felaktiga svängmöjligheter registrerade. Det byggs och exploateras en hel del i området, så vägnätet förändras. Det kan nog i och för sig användas som argument både för och emot låsning...
Resten av E14 (jag har gjort stickprovskontroller mellan Enafors och Pilgrimstad) är olåst.
Mitt önskemål är att sidovägarna ansluts, och sätts till "all turns allowed". Även befintliga anslutningar bör ha fulla rättighter (jag såg inte en enda skyltad svängrestriktion när jag var där häromdagen). Om sträckan förblir låst eller inte är för mig mindre viktigt, men det finns många vägar som borde ritas in och anslutas när satellitbilden förbättras.
https://world.waze.com/editor/?zoom=0&l ... ,101877231
Vägtyp ändrat.V70_white wrote:Nån som har lust att låsa upp den här rondellen.. Den ska ha minor highway som vägtyp.
https://world.waze.com/editor/?lon=17.1 ... 1,98475413
Namnet borttaget.MartinMossfeldt wrote:Hej.
https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... ,137347159
Den här rondellen behöver fixas, såvitt jag vet så ska rondeller vara utan gatunamn.
//Martin.
Har ändrat påfarten.V70_white wrote:Det fanns en felrapport i närheten om felaktig navigation och jag funderar på om det kan vara lite dålig vinkel på rampen norrut. Kan inte heller se att den verkligen är grön då den är för nära vägen framåt.
Låst till lvl5 och skulle behövas låsas upp, öka vinkeln lite precis vid noden, och kolla så den är grön.
https://world.waze.com/editor/?zoom=7&l ... =103993321
Upplåst.muppet81 wrote:https://world.waze.com/editor/?lon=16.5 ... =166644999
Någon behöver skapa en nod här så vägarna går ihop.
Fixat.muppet81 wrote:https://world.waze.com/editor/?lon=16.7 ... =164637344
och så lite pilar i rondellen.
Fixat.Vandraren wrote:Här är jag fundersam. En och endast en av avfarterna från rondellen är låst (5), vilket ger själva rondellen en lätt bucklad geometri. Dessutom är rondellen (på bro över E14/E45) inte en rondell i Waze, så röstnavigering ger säregna anvisningar.
Vad kan det finnas för anledning till att det är så?
https://world.waze.com/editor/?zoom=4&l ... =100723909
Re: Hjälp - vägen är låst