Routing via ramper och rondell
Hejsan
Det uppstår ju lite då och då problem med "ramp-to-ramp routing" i Waze och detta brukar gå att lösa genom att förhindra routing direkt från en avfart till en påfart.
Jag har nu suttit och funderat på hur jag ska kunna lösa detta problem här, där vi har en rondell mellan ramperna: https://world.waze.com/editor/?lon=16.1 ... TTTTTTTTFT
Jag ser ingen möjlighet att faktiskt förhindra ramp-to-ramp routing på ett bra sätt men det finns ett sätt som kan minimera chanserna att det sker: Waze interna logik är att undvika ramper mellan vägar av samma typ och med samma namn. I detta fall byter vägen både namn och typ mellan av-rampen och på-rampen vilket är en trolig orsak till att routingen blir som den blir.
Jag skulle vilja förlänga namnet "Riksvägen" och typen Minor Higway till efter påfarten från rondellen (och skulle därmed även behöva förkorta påfarten så att den inte går ihop med nästa avfart, för att inte göra om samma misstag vid nästa avfart, som också har en rondell på slutet) alternativt tidigarelägga namnet "E22 Linköpingsvägen" och typen Major Higway till att börja före avfarten.
Det ligger även en UR strax norrut på riksvägen som visar problemet.
Vet inte vad ni tycker?
Det uppstår ju lite då och då problem med "ramp-to-ramp routing" i Waze och detta brukar gå att lösa genom att förhindra routing direkt från en avfart till en påfart.
Jag har nu suttit och funderat på hur jag ska kunna lösa detta problem här, där vi har en rondell mellan ramperna: https://world.waze.com/editor/?lon=16.1 ... TTTTTTTTFT
Jag ser ingen möjlighet att faktiskt förhindra ramp-to-ramp routing på ett bra sätt men det finns ett sätt som kan minimera chanserna att det sker: Waze interna logik är att undvika ramper mellan vägar av samma typ och med samma namn. I detta fall byter vägen både namn och typ mellan av-rampen och på-rampen vilket är en trolig orsak till att routingen blir som den blir.
Jag skulle vilja förlänga namnet "Riksvägen" och typen Minor Higway till efter påfarten från rondellen (och skulle därmed även behöva förkorta påfarten så att den inte går ihop med nästa avfart, för att inte göra om samma misstag vid nästa avfart, som också har en rondell på slutet) alternativt tidigarelägga namnet "E22 Linköpingsvägen" och typen Major Higway till att börja före avfarten.
Det ligger även en UR strax norrut på riksvägen som visar problemet.
Vet inte vad ni tycker?
Re: Routing via ramper och rondell