Skalan verkar inte stämma, bugg?
Hej!
Skulle göra en rondell idag och började jämföra med Eniro/Google Earth. Tyckte att avstånden inte verkade stämma, men tänkte att det måste ha varit jag som gjorde fel (började använda Waze för några dagar sedan). Idag gjorde jag en noggrannare koll med Cartouche, Eniros kartor samt Google Earth och mätte GPS-koordinater och avstånd.
Jag har anpassat bilden så att Eniro och Cartouche har samma skala. Mina mätningar visar att GPS-koordinaterna stämmer, men att det verkar vara något skumt med avstånden Cartouche ger. Följande bild visar Eniros flygfoto samt deras vägar (gula), och vägar skapade med GPS i Waze (röda vägar).
http://i43.tinypic.com/161iyc.jpg
Man ser att rondellen verkar vara dubbelt så stor, och att vägen inte alls stämmer överens med Eniro. Minskar jag ner vägarna och rondellen i Waze med 50 %, händer följande:
http://i41.tinypic.com/5l108g.jpg
Nu passar rondellen och vägen mycket bättre ihop med Eniros vägar.
Jag mätte upp diametern för rondellen i Cartouche och fick 92 m. I Eniro och Google Earth fick jag 46 m. Jag drar därför slutsatsen att Waze verkar ha fel skala. När det står 100 m, så ska det vara 50 m. Jag har testat med Firefox och Chrome i Windows 7.
Någon som kan återskapa detta problem?
Skulle göra en rondell idag och började jämföra med Eniro/Google Earth. Tyckte att avstånden inte verkade stämma, men tänkte att det måste ha varit jag som gjorde fel (började använda Waze för några dagar sedan). Idag gjorde jag en noggrannare koll med Cartouche, Eniros kartor samt Google Earth och mätte GPS-koordinater och avstånd.
Jag har anpassat bilden så att Eniro och Cartouche har samma skala. Mina mätningar visar att GPS-koordinaterna stämmer, men att det verkar vara något skumt med avstånden Cartouche ger. Följande bild visar Eniros flygfoto samt deras vägar (gula), och vägar skapade med GPS i Waze (röda vägar).
http://i43.tinypic.com/161iyc.jpg
Man ser att rondellen verkar vara dubbelt så stor, och att vägen inte alls stämmer överens med Eniro. Minskar jag ner vägarna och rondellen i Waze med 50 %, händer följande:
http://i41.tinypic.com/5l108g.jpg
Nu passar rondellen och vägen mycket bättre ihop med Eniros vägar.
Jag mätte upp diametern för rondellen i Cartouche och fick 92 m. I Eniro och Google Earth fick jag 46 m. Jag drar därför slutsatsen att Waze verkar ha fel skala. När det står 100 m, så ska det vara 50 m. Jag har testat med Firefox och Chrome i Windows 7.
Någon som kan återskapa detta problem?
Re: Skalan verkar inte stämma, bugg?