Vägtyp lägre än "street"
Posted: Mon Mar 04, 2013 5:44 pm
Hej
I exemplet nedan har Waze instruerat användare som kör västerut på centralvägen och som ska till Apelvägen att "gena" över den markerade delen av Hörningsnäsvägen. Centralvägen fram till rondellen och tillbaka igen är dock hyfsat stora vägar med en fil i varje riktning medans Hörningsnäsvägen är brant, med tvära kurvor och omöjlig att mötas på.
Samtliga vägar var av typen "street" vilket förstås gör att Waze väljer den kortaste vägen istället för den bästa (som den ju inte har en aning om är den bästa).
https://world.waze.com/editor/?lon=17.9 ... =105084485
Medans jag satt och klurade på denna kom en annan editor och ställde om Hörningsnäsvägen till Service Road. Min första tanke var att återställa den till Street eftersom Service Road inte ska användas i Sverige men vid lite närmare eftertanke så kändes det som en lysande idé att ha den kvar som Service road.
Det verkar nämligen av placeringen i listan i WME som att Service road är snäppet lägre än Street så att ställa småvägar till Service Road om de enbart ska användas för routing i sista hand verkar rätt. Dessutom säger svenska wikin: "Vägtypen används vid navigering vilket innebär att man kan ledas in på dem om "huvudvägen" är "blockerad"." vilket ju precis är vad vi vill åstakomma.
Dock får vi då problematiken med att nästa editor som ser denna som service road kommer ställa om den till Street utan vetskap om vad som orsakat att den blev en service road.
Finns det anledning att uppdatera wikin med att service road kan användas för mycket små vägar genom villaområden och smala bakgator som i princip inte är farbara snabbare än i gånghastighet?
I exemplet nedan har Waze instruerat användare som kör västerut på centralvägen och som ska till Apelvägen att "gena" över den markerade delen av Hörningsnäsvägen. Centralvägen fram till rondellen och tillbaka igen är dock hyfsat stora vägar med en fil i varje riktning medans Hörningsnäsvägen är brant, med tvära kurvor och omöjlig att mötas på.
Samtliga vägar var av typen "street" vilket förstås gör att Waze väljer den kortaste vägen istället för den bästa (som den ju inte har en aning om är den bästa).
https://world.waze.com/editor/?lon=17.9 ... =105084485
Medans jag satt och klurade på denna kom en annan editor och ställde om Hörningsnäsvägen till Service Road. Min första tanke var att återställa den till Street eftersom Service Road inte ska användas i Sverige men vid lite närmare eftertanke så kändes det som en lysande idé att ha den kvar som Service road.
Det verkar nämligen av placeringen i listan i WME som att Service road är snäppet lägre än Street så att ställa småvägar till Service Road om de enbart ska användas för routing i sista hand verkar rätt. Dessutom säger svenska wikin: "Vägtypen används vid navigering vilket innebär att man kan ledas in på dem om "huvudvägen" är "blockerad"." vilket ju precis är vad vi vill åstakomma.
Dock får vi då problematiken med att nästa editor som ser denna som service road kommer ställa om den till Street utan vetskap om vad som orsakat att den blev en service road.
Finns det anledning att uppdatera wikin med att service road kan användas för mycket små vägar genom villaområden och smala bakgator som i princip inte är farbara snabbare än i gånghastighet?