Väg 31.01 eller G 897 utanför Växjö?
Jag såg att elimat85 den 26/5 bytt namn på första vägsträckan nedan till 31.01. Denna variant på vägnummer har jag inte sett förut. Tittar jag i vägverkets förträffliga NVDB https://nvdb2012.trafikverket.se/SeTransportnatverket# så heter den där "31.1". Det är en vägsträcka på ca 14 km som ansluter till riksväg 31 och är skyltad med 31 och streckad runt när man kör österut på den, vilket betydet väl att denna väg leder till 31.
https://world.waze.com/editor/?zoom=1&l ... 6,90231776
Efter lite funderande så namngav jag även resten av vägen även den "31.01":
https://world.waze.com/editor/?zoom=1&l ... ,166621695
Vad tycker ni den ska ha för vägnummer, "31.1", "31.01", "G 897"?
https://world.waze.com/editor/?zoom=1&l ... 6,90231776
Efter lite funderande så namngav jag även resten av vägen även den "31.01":
https://world.waze.com/editor/?zoom=1&l ... ,166621695
Vad tycker ni den ska ha för vägnummer, "31.1", "31.01", "G 897"?
Re: Väg 31.01 eller G 897 utanför Växjö?