Page 1 of 1
Hjälp med väg utanför Malmö
Posted: Wed Jun 12, 2013 6:37 am
by mippzon
Jag har upptäckt att det är något konstigt med vägarna här:
https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... TTTFTTTTFT
Ser ut som man lagt dubletter ovanpå varandra. När jag försöker ordna det själv, får jag bara felmeddelande när jag sparar. Kan någon annan prova att få ordning på det?
Re: Hjälp med väg utanför Malmö
Posted: Wed Jun 12, 2013 9:33 am
by Agusa-154
Re: Hjälp med väg utanför Malmö
Posted: Fri Jun 14, 2013 8:55 am
by Agusa-154
Se särskilt detta, och de följande två, inlägget:
http://world.waze.com/forum/viewtopic.p ... 32#p465188
Om man skriver in (tio ord av) det där felmeddelandet
i forumets sökruta, så får man en knippe lugnande besked av mera erfarna kartediterare.
Re: Hjälp med väg utanför Malmö
Posted: Wed Jun 12, 2013 1:07 pm
by Daisuke-Jigen
Re: Hjälp med väg utanför Malmö
Posted: Wed Jun 12, 2013 4:21 pm
by NeXTer
Jahapp, så bara att göra om alla redigeringar från senaste veckan eller så då...
Även i Linköping finns en del konstigheter, exempelvis kan jag inte återansluta Östgötagatan till rondellen här då östra noden mot Industrigatan spökar. Alla åtgärder resulterar i felmeddelande om att den ändrats under tiden...
https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... =182204257
Vid närmare kontroll ser det ut som om många noder som redigerats innan tillbakarullningen hamnat i limbo, får felmeddelanden på många ställen där jag försöker göra om de redigeringar som rullats tillbaka.
https://world.waze.com/editor/?zoom=5&l ... s=91441955
Re: Hjälp med väg utanför Malmö
Posted: Thu Jun 13, 2013 2:51 pm
by NeXTer
Ingen som fått något svar på vad som hänt?
Som det är nu är det en del kritiska ändringar som inte kan läggas in i kartan tack vare de låsta noderna.
"While you were editing, the elements you're trying to save have been modified and/or deleted."
Edit: Får väl hoppas att det löser sig inom några dagar...
http://world.waze.com/forum/viewtopic.php?f=656&t=51632
Re: Hjälp med väg utanför Malmö
Posted: Wed Jun 12, 2013 7:54 am
by regildor
Kan det ha att göra med
http://status.waze.com/2013/06/10/intl- ... -0941-utc/
Det är liknande problem utanför Staffanstorp
https://world.waze.com/editor/?zoom=5&l ... =192406708
och på Drottninggatan i Malmö
https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... s=61692347.
En del segment som verkar vara borttagna men som nu syns i editorn ändå.
mvh
Anders