Vägbeskrivningar
Varför är det så stort motstånd mot att lägga in saker i kartan som skulle ge vettiga vägbeskrivningar?
Till exempel E4S vid norrtull, där det skulle vara trivialt att lägga in en "håll höger/håll vänster" där de fyra filerna grenar av. Jag tycker det är riktigt uselt att Waze inte säger någonting där. När det gäller motorvägar, trafikleder och liknande _ska_ sådant med, för det är alldeles för lätt att sömnigt ligga i fel fil. Och här är det ju dessutom Norrtull och trafikavgifter om man kör fel.
Eller för den delen se till att avfarter - även från små vägar - heter samma sak som skyltningen. Det är också riktigt kasst just nu.
Är inte huvudpoängen med Waze att man ska ge bra vägbeskrivningar, och man borde fixa kartan för det, oavsett hur verklighetens vägar går fysiskt?
(Huvudpoängen kan ju knappast vara att kartan ska se ut som man har satt upp regler för att kartan ska se ut, oavsett hur dåligt det blir för alla i klienten.)
Till exempel E4S vid norrtull, där det skulle vara trivialt att lägga in en "håll höger/håll vänster" där de fyra filerna grenar av. Jag tycker det är riktigt uselt att Waze inte säger någonting där. När det gäller motorvägar, trafikleder och liknande _ska_ sådant med, för det är alldeles för lätt att sömnigt ligga i fel fil. Och här är det ju dessutom Norrtull och trafikavgifter om man kör fel.
Eller för den delen se till att avfarter - även från små vägar - heter samma sak som skyltningen. Det är också riktigt kasst just nu.
Är inte huvudpoängen med Waze att man ska ge bra vägbeskrivningar, och man borde fixa kartan för det, oavsett hur verklighetens vägar går fysiskt?
(Huvudpoängen kan ju knappast vara att kartan ska se ut som man har satt upp regler för att kartan ska se ut, oavsett hur dåligt det blir för alla i klienten.)
Re: Vägbeskrivningar