Trasa zamiast przez łącznik wiedzie czasem przez rondo
Od jakiegoś czasu szukam rozwiązania problemu z wyznaczaniem trasy na kilku rondach w mojej okolicy.
Problem dotyczy rond, dla których przepisy wymuszają jazdę prosto (zabraniając jazdy w prawo na rondzie) posiadających tuż przed rondem dodatkowy łącznik, dzięki któremu możliwa jest jazda na drogę odchodzącą w prawo bez wjeżdżania na rondo.
Problem polega na tym, że Waze zamiast przez taki łącznik prowadzi jednak czasem przez rondo.
Przykład takiego łącznika z Zielonej Góry:
https://www.waze.com/pl/editor/?env=row ... =213051732
I tu taka trasa na przykład:
https://www.waze.com/pl/livemap?lon=15. ... n=15.51409
wyznaczana jest zwykle przez ten łącznik i wygląda tak:
https://www.waze.com/pl/editor/?env=row ... ,213051736
niestety, czasami wiedzie także tak:
https://www.waze.com/pl/editor/?env=row ... ,213051736
No i to jest właśnie zagadka dla mnie, dlaczego tak się dzieje?
Godzina dla wyznaczenia trasy nie wydaje się mieć znaczenia, prędkości poszczególnych odcinków też dość trudno przełożyć na wybór.
Nie bardzo umiem dostrzec zasadę na podstawie, której dokonywany jest w takim przypadku wybór trasy.
A za tym idzie to, że nie bardzo wiem co można by zrobić, aby zmusić Waze do wyznaczania trasy zawsze przez łącznik.
Problem obserwowałem jeszcze dla następujących łączników:
https://www.waze.com/pl/editor/?env=row ... =214508708
https://www.waze.com/pl/editor/?env=row ... =212872461
Aktualnie Waze także prowadzi przez te łączniki, lecz podobnie jak w przypadku pierwszego przykładu, to którędy wiedzie trasa zmienia się tu w sposób dla mnie niedeterministyczny.
Jakiś czas temu wydawało mi się, że mam rozwiązanie, które nawet wdrożyłem w tych miejscach na pewien czas. Rozwiązanie polegało na tym, że węzeł zjazdu z ronda w prawo był wspólny z węzłem wjazdu na rondo. Na tym wspólnym węźle strzałkami byłem w stanie wszystkie dozwolone kierunki jazdy odpowiednio poustawiać.
Rozwiązanie to skutecznie naprawiło problem wyznaczania trasy -- tylko łącznikiem można było legalnie przejechać.
Spowodowało ono niestety pewien nowy problem, który odkryłem nieco później, tj. przy nawigacji prosto przez rondo wypowiadany był komunikat "Na rondzie wybierz 1 zjazd". A wg mnie (i wielu osób, które pytałem), nawet jeśli nie można na rondzie zjechać od razu w prawo, to jest to ogólnie legalny zjazd dla innych, który większość ludzi numeruje jako "pierwszy" i oczekuje, że ten na wprost to zjazd nr 2.
Ostatecznie więc przywróciłem na rondzie króciutki łącznik pomiędzy wjazdem i zjazdem, dzięki któremu numeracja zjazdów jest już poprawna, no ale niestety czasami szwankuje routing w prawo. :/
Jakieś pomysły jak to naprawić?
Problem dotyczy rond, dla których przepisy wymuszają jazdę prosto (zabraniając jazdy w prawo na rondzie) posiadających tuż przed rondem dodatkowy łącznik, dzięki któremu możliwa jest jazda na drogę odchodzącą w prawo bez wjeżdżania na rondo.
Problem polega na tym, że Waze zamiast przez taki łącznik prowadzi jednak czasem przez rondo.
Przykład takiego łącznika z Zielonej Góry:
https://www.waze.com/pl/editor/?env=row ... =213051732
I tu taka trasa na przykład:
https://www.waze.com/pl/livemap?lon=15. ... n=15.51409
wyznaczana jest zwykle przez ten łącznik i wygląda tak:
https://www.waze.com/pl/editor/?env=row ... ,213051736
niestety, czasami wiedzie także tak:
https://www.waze.com/pl/editor/?env=row ... ,213051736
No i to jest właśnie zagadka dla mnie, dlaczego tak się dzieje?
Godzina dla wyznaczenia trasy nie wydaje się mieć znaczenia, prędkości poszczególnych odcinków też dość trudno przełożyć na wybór.
Nie bardzo umiem dostrzec zasadę na podstawie, której dokonywany jest w takim przypadku wybór trasy.
A za tym idzie to, że nie bardzo wiem co można by zrobić, aby zmusić Waze do wyznaczania trasy zawsze przez łącznik.
Problem obserwowałem jeszcze dla następujących łączników:
https://www.waze.com/pl/editor/?env=row ... =214508708
https://www.waze.com/pl/editor/?env=row ... =212872461
Aktualnie Waze także prowadzi przez te łączniki, lecz podobnie jak w przypadku pierwszego przykładu, to którędy wiedzie trasa zmienia się tu w sposób dla mnie niedeterministyczny.
Jakiś czas temu wydawało mi się, że mam rozwiązanie, które nawet wdrożyłem w tych miejscach na pewien czas. Rozwiązanie polegało na tym, że węzeł zjazdu z ronda w prawo był wspólny z węzłem wjazdu na rondo. Na tym wspólnym węźle strzałkami byłem w stanie wszystkie dozwolone kierunki jazdy odpowiednio poustawiać.
Rozwiązanie to skutecznie naprawiło problem wyznaczania trasy -- tylko łącznikiem można było legalnie przejechać.
Spowodowało ono niestety pewien nowy problem, który odkryłem nieco później, tj. przy nawigacji prosto przez rondo wypowiadany był komunikat "Na rondzie wybierz 1 zjazd". A wg mnie (i wielu osób, które pytałem), nawet jeśli nie można na rondzie zjechać od razu w prawo, to jest to ogólnie legalny zjazd dla innych, który większość ludzi numeruje jako "pierwszy" i oczekuje, że ten na wprost to zjazd nr 2.
Ostatecznie więc przywróciłem na rondzie króciutki łącznik pomiędzy wjazdem i zjazdem, dzięki któremu numeracja zjazdów jest już poprawna, no ale niestety czasami szwankuje routing w prawo. :/
Jakieś pomysły jak to naprawić?
Re: Trasa zamiast przez łącznik wiedzie czasem przez rondo