Zarówno
walking trails, jak i
pedestrian boardwalks, nie są przeznaczone do jazdy samochodem, z tym że - jak to bywa w waze - nie ma ścisłego zakazu, tylko jest bardzo małe - ale niezerowe - prawdopodobieństwo, że system skieruje Cię na taką drogę. Jeśli się nie mylę, skierowanie na
pedestrian boardwalk jest mniej prawdopodobne, niż na
walking trail. Szczegółowe zasady oczywiście nie są udokumentowane i zmieniają się bez ostrzeżenia. Ale skoro droga nie jest przeznaczona do jazdy samochodem, to nie lepiej w ogóle jej nie rysować na mapie? Chyba że są jakieś przesłanki za jej rysowaniem, np. jest to deptak i chcesz zaznaczyć adres budynku przy nim, albo ktoś drogę wcześniej narysował, a Ty chcesz ją zaznaczyć jako niedostępną dla samochodów, ale nie chcesz (albo nie możesz, bo nie jesteś AM) skasować.
Co do
service road: Według
polskiej dokumentacji ustalono, że tak zaznaczamy drogi osiedlowe. Chodzi o drogi o znaczeniu bardzo lokalnym, o niższej kategorii niż gminne i miejskie, ale jednak dostępne dla normalnego ruchu. Pod względem wyszukiwania trasy zaliczane są do tej samej kategorii, co
primary street i
street. Waze będzie ich unikać, ale skieruje Cię na drogę osiedlową, jeśli uzna, że to się mimo wszystko opłaca.
Oryginalnie, jeśli dobrze rozumiem, chodziło o takie drogi, jakie występują w Polsce wzdłuż niektórych dróg krajowych: ponieważ robienie wjazdu na każdą posesję bezpośrednio z głównej drogi byłoby niebezpieczne dla podróżnych, buduje się drogę równoległą do głównej (serwisówkę właśnie) i z niej są wjazdy, a połączenie z drogą główną jest na skrzyżowaniach. Zobacz też
artykuł w Wikipedii. Natomiast droga typu
private road to droga niedostępna dla normalnego ruchu, ale dostępna dla niektórych uprawnionych, np. droga wewnątrz przedsiębiorstwa. Waze będzie przez nią prowadził tylko wtedy, kiedy jest na niej punkt startowy lub docelowy. @
mousepl: nie, to nie jest tak, że droga serwisowa (osiedlowa) nie jest brana pod uwagę. Był przez krótki czas taki efekt, ale to był bug i został usunięty. Jeździłem przez jakiś czas do pracy przez sąsiednie osiedle i waze znajdował poprawną drogę jak tylko skręciłem w kierunku tego osiedla, zanim znalazłem się na osiedlowej.