Post by rlpl
Ja mogę tylko we własnym imieniu się wypowiadać, nie większości (nie mam pojęcia gdzie jest większość, mam wrażenie, że opuściła towarzystwo). Moje zdanie jest takie, że tak, istniejący stan rzeczy mi odpowiada. Nie chce mi się wymyślać nowych zasad rysowania, a potem poprawiać według nich to, co już zostało narysowane. Podział na drogi krajowe, wojewódzkie i autostrady jest dla mnie zrozumiały, na drogi powiatowe i gminne może trochę mniej, ale da się do tego dojść. Podział na klasy nie jest dla mnie oczywisty, wygląda mi na stosowany wyłącznie przez drogowców. Jak jadę drogą, to wiem, czy ona jest krajowa, czy wojewódzka, bo jest podpisana, a czy jest główna, czy zbiorcza tego nie wiem, bo nawet nie wiem co to znaczy, a "na oko" nie mam zwyczaju oceniać. Jedyny punkt, co do którego nie mamy wątpliwości, to chyba tylko kwalifikacja autostrad. Ja rozumiem, że mógłbym sobie przeczytać ustawę albo Wikipedię, tylko nie bardzo widzę sens w zdobywaniu wiedzy, której jedynym celem byłoby rysowanie mapy, która z kolei znowu byłaby zrozumiała tylko dla osób mających taką wiedzę.

Coś mi się zdaje, że pisząc, że taka mapa "nie jest adekwatna do rzeczywistości" i "wprowadza więcej szkody niż pożytku" masz na myśli jakąś inną rzeczywistość, niż dostępna dla mnie. Co do wprowadzania więcej szkody niż pożytku - w takim razie dokładnie to samo powinieneś powiedzieć o każdej innej mapie, która przedstawia drogi krajowe i wojewódzkie, bo ja nie bardzo kojarzę, żeby mapy klas dróg były w powszechnym użytku. Nie chodzi mi o to, że da się je znaleźć, bo da się wszystko, tylko co jest dla mnie łatwo dostępne, zrozumiałe i oczywiste. Mapę dróg krajowych i wojewódzkich mogę narysować, przerysować, czy nawet rozpoznać w naturze, ale jeśli miałbym rysować drogi według klas, to niestety to nie jest dla mnie zadanie. Całkiem możliwe, że inni tutaj też mieli podobne zdanie i może dlatego propozycja podziału według kategorii została przełknięta bez dyskusji. W takim wypadku, żeby narysować taką mapę, jaka Tobie by odpowiadała, musiałaby to zrobić zupełnie inna ekipa.

Poza tym weź pod uwagę, że jeśli jakość drogi wpływa na szybkość jazdy, to takie kryterium jest uwzględniane przez waze'a, tylko dzieje się to automatycznie, bez udziału rysujących. Jeśli przejedziesz kilka razy przez drogę główną i dziurawą, a potem boczną, ale w lepszym stanie, to waze weźmie to pod uwagę i będzie Cię kierował na lepszą drogę. Oczywiście pod warunkiem, że tą lepszą drogą niższej kategorii jedzie się szybciej i że problem dotyczy dróg w odległości mniejszej niż 10 km od początku i od końca Twojej trasy.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
mousepl wrote:Jedziemy sobie DK1 i mamy po kolei: Major Highway, Minor Highway, Primary Street, Minor highway i wpi**u kolorów jednej drogi.
Kolory to nic, ale jak z DK1 zrobisz Primary Street, to już nią nie pojedziesz, tzn. pojechać możesz, tylko waze Cię nie skieruje, jeśli Twoja droga jest dłuższa niż 20 km. Chociaż, jak rozumiem, o to właśnie chodzi.
Można zmienić zasady oznaczania dróg ale na takie:
autostrada, ekspresowa - Highway
DK- Major Highway
DW - Minor Highway
ulica głowna w mieście/wsi, aleja, ew. drogi z komunikacja miejska - Primary streets
Ulica - Street
Oprócz dróg ekspresowych - takie właśnie zasady teraz obowiązują, więc co tu zmieniać. Oczywiście miałeś na myśli Freeway, a nie Highway, jak zgaduję.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
p_no wrote:Są jednak przypadki, gdzie moim zdaniem konieczne są korekty - ot choćby każde większe miasto.
Ale masz konkretny problem w konkretnym miejscu, że droga jest gorsza, a waze usilnie Cię w nią kieruje, mimo że masz inną lepszą drogę, którą przejechałeś wiele razy? Czy to są te drogi, o których na początku pisałeś? Możesz zamieścić linka, jeśli chodzi o inną drogę? Warto napisać o jaki przypadek dokładnie chodzi, bo jak widzisz nie bardzo rozumiemy co miałoby Ci dać przerobienie typów dróg.
wampcia wrote:Odnośnie "kryterium 20 mil czy km..
Jenym słowem jeśli na jakimś terenie kraju występuje sieć dróg gminnych / czy droga gminna o dł np 30 mil to Waze przekieruje kierowcę na DW, DK np znajdującą się 40 mil od tego obszaru byleby zachować ten schemat, lub wywali "brak drogi do tej lokacji".
Dokładnie 10 km od początku i od końca drogi - informację mam z tego fragmentu oraz z paru postów na forum. Polecam całość artykułu p_no, bo pytał jak waze wyznaczy drogę, jeśli nie ma danych o ruchu. Nie dam głowy, czy wywali "brak drogi", czy jeśli nie znajdzie lepszej drogi, to pokieruje takimi, jakie jednak są. Trzeba sprawdzić. Że przekieruje na DW i DK to raczej pewne. Czy są w Polsce miejscowości oddalone o 10 albo 20 km od najbliższej drogi wojewódzkiej? Widocznie autorzy waze'a nie przewidzieli, że tak się da. :-) Chociaż z drugiej strony to też nie oni wymyślili jak klasyfikować drogi w Polsce.
mousepl wrote:rlpl,
Miałem na myśli Freeway zamiast Highway dla autostrad.
Ale napisałeś Highway. :)
Jestem za tym aby dołączyć S do A
A tu nie mam zdania. Nie będę naciskał w żadną stronę. Szkoda, że nie mamy jakiejś pośredniej kategorii.
DK, DW, S, A w miastach w szczególności powinny być wyróżnione, ponieważ znacznie zwiększa to czytelność mapy i poprawia nawigację.
To jest nawet konieczne ze względu na kryterium, że tylko 10 km od każdego końca może być klasy niższej niż Highway. Widziałem, że niektórzy rysowali drogi krajowe i wojewódzkie w miastach jako niższej kategorii. Jeśli przyjdzie nam wyznaczyć dłuższą trasę, to waze takie miasto albo ominie nadkładając drogi, albo napisze, że drogi nie ma, albo w jeszcze jakiś inny sposób zgłupieje. Trzeba by sprawdzić, chociaż mam nadzieję, że teraz już takich miejsc nie ma.
PS. mnie często przy trasie ~60km Waze ciągnie DW, gdzie DW zaczyna się w połowie trasy a kończy 5km od celu.
DW = Minor highway, czyli szczególny przypadek Highway - ma prawo. A jaką drogą wolałbyś?
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by Vooytek
A to już działa? Ktoś wspominał, że wyskakiwał błąd zapisu przy użyciu jednej z tych opcji :/

No i niestety trzeba narysować segmenty od nowa, więc dane o prędkościach będą utracone.
Vooytek
Map Editor - level 3
Map Editor - level 3
Posts: 1673
Has thanked: 179 times
Been thanked: 169 times
Send a message


PROBLEM, PROPOZYCJA, MÓJ BŁĄD? PISZ ŚMIAŁO NA PW! Obiecuję się poprawić :)

Post by Vooytek
Zdarza mi się podnosić z Ulicy na Główną, ale na razie nie potrzebowałem robić takich poważniejszych zmian, o których tutaj wspominasz. Wokół mnie i na dotychczasowych trasach nie miałem takiego problemu, by Waze wydziwiało, więc nie kombinowałem :)

Gdyby funkcja tras preferowanych działała, to dałoby radę podnieść priorytet takim drogom dojazdowym bez mieszania w kolorkach, choć może tymczasowo można gdzieś porobić wyjątki?
Vooytek
Map Editor - level 3
Map Editor - level 3
Posts: 1673
Has thanked: 179 times
Been thanked: 169 times
Send a message


PROBLEM, PROPOZYCJA, MÓJ BŁĄD? PISZ ŚMIAŁO NA PW! Obiecuję się poprawić :)

Post by wampcia
Trudno jest dyskutować na ten temat, gdyż jak sądzę, każdy AM ma troszkę odrębne zdanie na temat tegoż problemu, gdyż dotyka on podstawowej sprawy czy to ma być nawigacja czy mapa administracyjna kraju.
Sądzę, iż w wypadku gdy DK, DW są na jakimś odcinku w fatalnym stanie należy zastanowić się nad nadaniem innej drogi statusu DK, DW o ile ma się pewność, iż ta droga jest w znacznie lepszym stanie i pokrywa się prawie z tą wcześniejszą.
Jesli chcesz natomiast w mieście wyeliminować drogę badzo dziurawą, zagrażającą bezpieczeństwu mimo, iż ma status drogi głównej oznacz ją 4X4 ( jest to urągające, iż kraj tag bogaty jak Polska potrafi do tego stopnia zaniedbać drogi główne ).
wampcia
Posts: 106
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Send a message
Fuck you waze/google motherfuckers !

Post by wampcia
Słowo "wspólne" wyklucza na płaszczyźnie logiki sfomuowanie "odrębne zdanie" - czyli inny punkt widzenia jednostki, więc przeczysz sam sobie dążąc do unifikacj a zarazem popierając indywidualizm.
wampcia
Posts: 106
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Send a message
Fuck you waze/google motherfuckers !

Post by wampcia
Odnośnie "kryterium 20 mil czy km..
Jenym słowem jeśli na jakimś terenie kraju występuje sieć dróg gminnych / czy droga gminna o dł np 30 mil to Waze przekieruje kierowcę na DW, DK np znajdującą się 40 mil od tego obszaru byleby zachować ten schemat, lub wywali "brak drogi do tej lokacji".
Dalej idąc logicznie tym tropem należy DG o dobrym stanie utrzymania znajdującym się daleko od DK DW nadać status minor highway ( a nawet fatalym drogom wiodącym do dużych wsi ( powyżej 1k mieszkańców ) nadać minor highway oczywiście jeśli nie ma w promieniu tych 20 mil od nich DK DW.
wampcia
Posts: 106
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Send a message
Fuck you waze/google motherfuckers !

Post by wampcia
p_no wrote: bez urazy ... ale jak chcesz komuś przyłożyć to kija znajdziesz ... innymi słowy zbaczasz z tematu ...
Tylko zwracam uwagę na brak poprawności logicznej sforumuowania, osobiście nie czuję urazy , gdyż poprawiam a nie popełniam błąd.
Także nie zbaczam, gdyż wyrażam swoje zdanie na temat tzw kompromisu mym zdaniem niemożliwego do osiągnięcia. Oczywiście można spisać zbiór dobrych chęci, lecz nijak to się będzie miało do edycji dróg, gdyż prawie nikt tu na forum nie zagląda a nawet jeśli to niekoniecznie czyta konkretne wątki.
p_no wrote: Oczywiście bardzo dobrze że te drogi powstają, nie mniej jednak drogi te nie posiadają danych o ruchu, więc na jakich danych oprze się system wyznaczający trasę po takim obszarze?
Tylko i wyłącznie po klasyfikacji dróg stworzonej przez rysującego.
W najbliższej przyszłości nie zapowiada się aby choć siatka DW, DK była choć raz "przejechana" przez kogoklowiek.
Jednak to brak choćby i źle narysowanych dróg odstrasza ludzi od korzystania z Waze, toteż należy robudowywać i jeszcze raz rozbudowaywać mapę a przyszli nowi wazerzy niech poprawiają detale
wampcia
Posts: 106
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Send a message
Fuck you waze/google motherfuckers !

Post by wampcia
Z tego wszystkiego wyłania się coś badzo trudnego do unifikacji w wypadkach szczególnych. Jak widać nie do końca minor i major hw mają odzwierciedlenie w podziale DW, DK. Sądzę, iż w niektórych przypadkach ( przy znajomości dróg danego obszaru ) należałoby i DG wyrysowywać jako minor HW, podobnie jak i niektóre główne ulice miast o dużym znaczeniu komunikayjnym dla danej aglomeracji.
Dość dobrą referencję dają mapy Binga w tym zakresie w połączeniu z aktualną AM ( drogi polne i 2 giej kategorii )
wampcia
Posts: 106
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Send a message
Fuck you waze/google motherfuckers !