brak kontynuacji trasy i częste szukam sieci w UE

[ img ]

Moderators: redviper26, mousepl

brak kontynuacji trasy i częste szukam sieci w UE

Postby wszim » Thu Oct 05, 2017 8:30 pm

Witam
Zakupiłem ostatnio do mojego chevrolet orlando dedykowanego chińczyka Roadnav S160 z Androidem 4.4.1. Google Map jest trochę na ten sprzęt cieżkawy więc odkryłem Waze. Bardzo mi się spodobała. Jednak podczas ostatniej dłuższej trasy Polska-Słowacja-Węgry pojawiły się pierwsze problemy.
W UE mamy już bezpłatny internet w roamingu lecz gdy tylko wyjechałem za granicę bardzo często pojawiał się komunikat "szukam sieci", czy jakoś podobnie mimo, że internet w danym miejscu był dostępny, sprawdzałem przeglądarką i pocztą email. Czasem pomagało ponowne uruchomienie Waze i kilkadziesiąt km było ok a potem znów "szukam sieci" Po wjeździe z powrotem do Polski problem ustąpił.
Gdy wysiadam na dłużej z samochodu (powyżej 10 minut) system zamyka się ale zapamiętuje uruchomione aplikacje, po ponownym wznowieniu Waze nie pamięta ostatniej trasy, tzn nie pyta "wróć do nawigacji czy nadal jedziesz do.." tylko muszę ponownie wyszukać punkt docelowy.
Czy ma ktoś pomysł jak powyższe problemy rozwiązać?
wszim

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: brak kontynuacji trasy i częste szukam sieci w UE

Postby SebiSer » Fri Oct 06, 2017 7:25 am

amerykańskie auto + chińskie urządzenie + izraelski program do nawigacji = to nie wróży pełnej kompatybilności.

Dodam Ci że WAZE w założeniu nie jest aplikacją do długich tras - a już nie do międzynarodowych. Bardziej aplikacja społecznościowa miejska. Mi też się zdaża że.. aplikacja poprostu wyłącza się po kilkudziesięciu kilometrach.
U Ciebie aplikacja jest 'ubijana" w tle dlatego nie włącza się po "przerwie".
SebiSer

Has thanked: 75 times
Been thanked: 5 times

Postby noobek » Fri Oct 06, 2017 9:53 am

Nie wiem czy pomogę, ale u mnie okazało się, że nastawy w systemie android dotyczące tylko Roamingu UE, właśnie dawały taki efekt. Przestawienie na pełny roaming międzynarodowy rozwiązało problem.
noobek

Has thanked: 70 times
Been thanked: 134 times

Postby mousepl » Fri Oct 06, 2017 10:01 am

@SebiSer na jakim urządzeniu używasz Waze Android Auto?
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 1 time
Been thanked: 867 times

Postby wszim » Fri Oct 06, 2017 8:32 pm

Samochód nie ma tu nic do rzeczy. Nie wiem co mają do tego długie trasy, zwłaszcza że wyznaczona miała 235km. Więc nie w tym problem sądzę. Internet jest udostępniany ze smartfonu jako hotspot WiFi. Działała poczta, działała przeglądarka tylko Waze działała kiepsko na roamingu. Abonament jest w sieci Play. Jedyne co przychodzi mi do głowy - operatorzy zostali zmuszeni przez ustawę UE do świadczenia roamingu pakietowego w cenach krajowych. Może polscy operatorzy by uniknąć dużych kosztów wykupują przesyłanie danych w roamingu tylko na portach najbardziej popularnych a inne są mocno ograniczane lub blokowane? Nie wiem na jakich portach http pracuje transmisja Waze, może w tym rzecz?
wszim

Postby mousepl » Sat Oct 07, 2017 1:55 pm

To na pewno nie kwestia portów, bo bo wcale nie działało. Waze chodzi na 80 (http) i 443 (https).
O Play za granicą dużo słyszałem - dużo złego oczywiście, podobno resetują długie połączenia i blokują ruch na jakiś czas (chodzi tu o ciągłe połączenia).
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 1 time
Been thanked: 867 times

Postby wszim » Sat Oct 07, 2017 8:31 pm

To może ktoś inny z netem z Playa ma doświadczenia podobne? Niebawem jadę do Czech ale tylko do Cieszyna wiec to na granicy. Spróbowałbym w ramach porównania równocześnie uruchomić Waze i Google Map.
wszim

Postby AdamoSk » Sat Oct 07, 2017 11:14 pm

Mam Play. Ostatnio jechałem do Paryża i z powrotem z Waze. Generalnie było ok. Tylko po przekroczeniu granicy jakieś 15 min telefon nie mógł się odnaleźć w sytuacji i nie było zasięgu (nie wiem czy to wina Play czy telefonu, pomogło uruchomienie ponownie). Potem na autostradach czasem bardzo słaby zasięg sieci (np 1 kreska i to Edge) - trzeba było ręcznie zmieniać operatora na innego. Ale w sumie z całego wyjazdu brakuje tylko tych kilkanaście kilometrów jak wjechałem do Niemiec, a telefon nie umiał znaleźć zasięgu.

PS
Zauważyłem że Waze potrzebuje dość szybkiego internetu i nawet w Polsce jak mam zasięg tylko Edge to pokazuje się "szukam sieci"
AdamoSk
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Postby wszim » Mon Oct 09, 2017 5:56 pm

To bardzo ciekawe spostrzeżenie. Bo to pokazuje, że może Waze w tym aspekcie da się usprawnić. Sytuacja dokładnie jak moja. Internet, może i niezbyt mocny ale przecież jest. Wszelkim innym aplikacjom nie przeszkadza zmniejszony transfer, wszak nie ogladamy filmu z youtuba tylko zaciągamy jakieś marne paczki grafiki wektorowej i trochę informacji o stanie dróg! Gdy Waze komunikuje "szukam sieci" jedziemy tak naprawdę offline. A chyba kompletnie nie o to chodzi w tej aplikacji. Zauważyłem, że wtedy gdy jest "szukam sieci" Waze nawiguje tylko i wyłącznie po preloadowanym odcinku trasy wyznaczonym pierwotnie bez aktywnego poszukiwania alternatyw i bez ostrzeżeń. Gdy będzie korek to będziemy w nim gnić, bo nie ma mapy alternatyw. Z drugiej strony widać, że to nie moje fanaberie ale podobne sytuacje zdarzają się innym, tylko mało kto zwraca na to uwagę, że komunikat "brak sieci' oznacza brak online'owego charakteru tej aplikacji, brak wymiany ważnych danych i Waze zamienia się w kiszkę a nie nowoczesny onlineowy system nawigacji.
wszim

Postby jarkaz » Mon Oct 09, 2017 6:33 pm

Ja osobiście mam bardzo rzadko brak sieci, chyba że faktycznie jakieś miejsce gdzie neta nie ma. Kilka razy jechałem za naszą granicą i nie zauważyłem żeby była jakaś różnica, chociaż faktycznie u niektórych osób się zdarza. Czasami wyskakuje mi brak sieci jak za dużo zaktualizuje cen paliw na stacjach, wtedy po kilku usilnych próbach aktualizacji jest komunikat że niby brak sieci, to po chwili znika. Waze sprawdza trase co 2,5min, wiec chwilowe braki sieci nie przeszkadzają zbytnio w poprawnym routingu.
jarkaz
Waze Local Champs
Waze Local Champs

Has thanked: 775 times
Been thanked: 453 times

Next

Return to Poland