Post by berestovskyy
Witam,
Dodałem listę wykazów dróg dla niektórych miast: Jak sprawdzić kategorię drogi?

To nie takie proste, niestety :( Nie znalazł wykazów nawet dla największych miast: Warszawy, Szczecina, Bydgoszczy, Lublina, Katowic...

Jak/gdzie Wy sprawdzacie kategorię?
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times
Send a message

Post by berestovskyy
Dziś spróbowałem jeszcze raz odnaleźć spis dróg+kategorii dla Warszawy. Znalazłem mapę Biura Geodezji i Kadastru.

Niestety, są tam tylko dwie kategorii dróg: krajowe i wojewódzkie. Ale nawet z tego widać, że, na przykład, Jana Pawła II, Marszałkowska, al. Ujazdowskie nie są drogami wojewódzkimi i nie powinny one być Minor Highway w Waze?
rl_pl wrote:Czasami trzeba podpatrzeć u konkurencji...
Przeciętny Kowalski będzie z tego zaczynać, niestety. Ilość użytkowników również edytorów się zwiększa. Nikt nie będzie wyszukiwał kategorii w Google, żeby dodać 1-2 drogi :(

Dodałem plany zagospodarowania i konkurencje, proszę sprawdzić.
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times
Send a message

Post by berestovskyy
Skończyłem drogi główne, proszę o sprawdzeniu: link

Nazwy ramp na razie są wpisane jak w innych krajach, proszę na to nie zwracać uwagi.

Dzięki!
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times
Send a message

Post by berestovskyy
Witam!
psciborek wrote:Pytanie 1: dlaczego ekspresówki mają nie mieć zaznaczonego miasta nawet jak przebiegają przez jego środek, np: Trasa Toruńska: https://world.waze.com/editor/?zoom=4&l ... =195241051
Tak, pamiętam tą trasę, był nawet taki wątek: link :lol:

Jeśli mówimy ogólnie:
1. Na autostradzie/ekspresówce brakuje znaków E-17a i D-42, dlatego trudno powiedzieć gdzie miejscowość się zaczyna/kończy, prędkość w miastach także się nie zmienia.
2. Nazwa ulicy też nie jest konieczna, ponieważ autostrady/ekspresówki nigdy nie używamy dla dojazdu do posesji, nigdy nie będziemy ustawiać na nich numery domów itp.
3. Przykłady z innych krajów: Austria, UK (szukaj słowo Freeway).

Jeśli mówimy konkretnie o Toruńskiej, to, niestety, nigdy nie byłem tam, a Street View pokazuje ją jeszcze w budowie. IMO teraz ona na mapie wygląda OK: nie zmieniają się nazwy segmentów, jak to było wcześniej. Może byłoby lepiej nazwać tą ekspresówkę po prostu S8, a drogi, z których wjeżdżamy do nieruchomości -- Toruńska, ale nie będę upierać się, ponieważ każda reguła ma wyjątek ;)
psciborek wrote:Pytanie 2: Po co tego typu konstrukcje: https://world.waze.com/editor/pl/?zoom= ... =209008743
Oczywiście zadziała, ale nie lepiej nazwać 2 rampy i od węzła puścić dalej po prostu primary street?
Właśnie, tak tam i było wcześniej. Poszukiwałem przykładu, na skoro nic nie znalazłem :( Jeśli masz dobry przykład (dwa wjazdy -> jeden wjazd -> droga innego typu) -- będę wdzięczny ;)
psciborek wrote:Pytanie 3: Miało nie być o rampach, ale jednak: dlaczego separacja ukośnikiem a nie przecinkiem? Oczywiście kolejność elementów pomijam, choć trzeba jakoś skończyć tą dyskusję.
Więcej używam Waze -- więcej rozumiem ;) Ukośnik używają w innych krajach myślę dlatego, że:

1. Waze wszędzie używa przecinki dla adresów: Street, City, Country i używanie przecinków w Street może spowodować zamieszanie, np. A4 > Balice, Katowice, Poland
2. Waze wszędzie używa ukośniki dla nazw/znaczeń alternatywnych: Dirt road / 4x4 Trail, Bus Station / Bus Terminal, Museum / Visitor Center / Monument etc etc.

Codo końca dyskusji. Mam już zgodę od LafarM, wampcia i Krzysztof1964/mousepl codo decyzyj w takich pytaniach (jak już pisałem wcześniej). Dawaj ja przygotuję tezy dla wariantu "numer > kierunki", a ty dla ">> [numer] kierunki" (jeśli jeszcze nie zmieniłeś swoją decyzje ;) i spróbujemy podjąć ostateczną decyzję, ok?
psciborek wrote:Sugestia 4: Napisałeś, żeby uważać na kąty: może dodać opis jaki kąt powoduje jaką instrukcję nawigacji. Wiem, że oficjalnie nie zostało to nigdy określone, ale pamiętam, że był gdzieś opis.
Tak, też o tym myślałem. Na wiki są dwa dokumenty na ten temat: Controlling Turn Instructions i How Waze determines turn / keep / exit maneuvers. Na razie po prostu dodałem link, potem może jakieś najważniejsze dokumenty przetłumaczymy na polski...
psciborek wrote:Stwierdzenie 5: Jest trochę literówek, ale poprawię jutro.
Nie jestem polakiem, złe piszę, także -- śmiało, byłbym bardzo wdzięczny!

Dzięki!
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times
Send a message

Post by berestovskyy
wroSlaw wrote:Przydałyby się takie informacje.
Można też sprawdzić kąty pod jakimi łączą się drogi z tym skryptem
http://userscripts.org/scripts/show/160864
Tak, przydałyby. Ale jest tam za dużo informacji, żeby wpisywać ją bezpośrednio w Drogi :( IMO będzie lepiej przetłumaczyć dokument z angielskiego i dodać link.

Skrypt można wpisać w FAQ, który, spodziewam się, też wkrótce już zacznę ;)

Skończyłem dziś Centrum handlowe i Parking, proszę sprawdzić: http://world.waze.com/wiki/index.php/Pu ... ientacyjne
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times
Send a message

Post by berestovskyy
psciborek wrote:Ostatnio robiłem to: https://world.waze.com/editor/pl/?lon=1 ... s=59011314. Myślę, że się nada ;)
Tak, to by pasowało jak najbardziej! Nie wiem tylko, może już ustalimy standard nazw i potem już wpiszemy, ok?
psciborek wrote:Po polsku kilka elementów na liście po prostu oddziela się przecinkiem
Zgadzam się, że lepiej było by używać przecinki. Ale, niestety, czasami Waze nas ogranicza. Na przykład, wyniki wyszukiwania Waze zawsze podaje jako: <ulica>, <miasto>, <kraj> i, jak już wspominałem, jeśli ulica też ma przecinki, powoduje to zamieszanie.

Z innej strony, Wikipedia twierdzi:
(przykładowe słowo)/(przykładowe słowo) – prawy ukośnik oznacza tu słowo "lub". Przykładowo: "duży/mały" w rozwinięciu skrótu będzie równoznaczne z "duży lub mały".
Niestety, nie wiem, czy jest to często używana forma "lub" w Polsce, ale dla mnie to wygląda ok ;)
psciborek wrote:
berestovskyy wrote: Codo końca dyskusji. Mam już zgodę od LafarM, wampcia i Krzysztof1964/mousepl codo decyzyj w takich pytaniach (jak już pisałem wcześniej).
Mógłbyś rozwinąć? Jaką zgodę? Na co dokładnie?
Mam taką propozycję:
1. W jakichś pytaniach nie możemy znaleźć konsensus na forum. Na przykład, nazwy ramp :lol:
2. Bierzemy dwie najlepsze propozycji, na przykład: 1) "numer > kierunek" i 2) ">> [numer] kierunek"
3. Bierzemy trzy osoby z największą ilością punktów (Menu->Moje Waze->Moja tablica wyników->Wszyscy->Państwo), na dziś: LafarM, wampcia, mousepl.
4. Trzy osoby głosują za wariant 1) lub 2) i mamy ostateczną decyzję. Ta-dam! :lol:

Dostałem już zgodę ode wszystkich osób w/w, możemy spróbować ;)
psciborek wrote:Tak jeszcze w kwestii nazywania dróg: brakuje informacji co w sytuacji, gdy dana droga to jednocześnie 2 drogi.
Tak, mam to w swoim TODO ;) Też mamy taką sytuację, że drogi krajowe 7 i 94 plus trasy europejskie E40 i E77 biegną wokół Krakowa po A4.

Na razie, mogę tylko wypowiedzieć swoją opinię. Dla mnie numer drogi nie ma znaczenia -- zawsze przed długim wyjazdem sprawdzam trasę "wizualnie", w trybie mapy. Europejski numer też mi nie interesuję. Chociaż, podejrzewam, że innych Wazerów może to interesować.

Na dzień dzisiejszy Waze używa nazwy alternatywne tylko dla wyszukiwania. IMO szansa, że kiedyś ta nazwa alternatywna pojawi się na mapie - około zera :(

Z innej strony, zmiana nazwy ulicy w Waze ma wpływ na wskazówki głosowe, wybór tras a także może spowodować off-ramp detouring (jak to było z Toruńską). Czyli, czym mniej się zmienia nazwa drogi - tym lepiej...

Co myślicie?
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times
Send a message

Post by berestovskyy
Witam,
Gdzie można znaleźć listę wszystkich węzłów na (chociaż) autostradach? Szukałem już na GDDKiA i na Wikipedii -- znalazłem lub tylko dla jakichś odcinków lub tylko węzły z drogami A i S :( Pomóżcie mi?

Dzięki!
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times
Send a message

Post by berestovskyy
Witam!
1. Punkty orientacyjny są w budowie, napisano o tym na samym początku. A na dodatek teraz w przebudowie jest cała strona internetowa Waze i na wiki nie widać nawet wszystkich obrazków :(

2. Brak miasta nie wpływa na granicy miejscowości: parkingi najczęstszej są w otoczeniu segmentów z nazwami miast i ulic. Z innej strony brak miasta oznacza, że [P] nie jest zwykłą nazwą ulicy, tak samo jak i nazwy zjazdów/wjazdów na autostrady.

3. Musimy stworzyć grupę, która by zajmowała się wprowadzeniem takich standardów, ponieważ każdy AM ma swoją opinie i nigdy się nie dogadamy.

4. Nie jestem polish native speaker, potrzebuję chociaż podstawowego sprawdzania tego, co jest napisane na wiki.

Właśnie, z powodu ostatnich dwóch punktów już dawno się nie zajmuję wiki :( Ale zawsze jestem gotowy ;)
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times
Send a message

Post by berestovskyy
psciborek wrote: A jaki jest sens nazywania takiej drogi?
IMO krótką nazwę lepiej widać w kliencie, ponieważ Waze i nadal pokazuje wokół ciebie (Nawigacja->Kategorie->Parking) tylko parkingi Foursquare lub Google :(
psciborek wrote:Według mnie powinno być: zawsze oznaczone "no street", nazwa miasta podana tylko gdy jest w mieście.
Pomysł był taki, że wyszukiwarką można odszukać "parking podziemny", na przykład, a nazwa [P] pomaga odszukać najbliższy duży (płatny) parking na mapie. Brak miasta z powodu w/w.
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times
Send a message

Post by berestovskyy
Dodałem: droga gruntowa, prywatna, wewnętrzna, pomocnicza, ulica, główna ulica.

Proszę o sprawdzenie: link
berestovskyy
Posts: 912
Has thanked: 321 times
Been thanked: 832 times
Send a message