Map Editing Guideliness for Poland

[ img ]

Moderators: redviper26, mousepl

Re: Map Editing Guideliness for Poland

Postby rlpl » Wed Apr 17, 2013 11:23 pm

Na przykład, jedyny odcinek drogi ekspresowej jedno-jezdniowej który znam (S1 od 1 do A1), oznaczony nie Major Highway, a Freeway.

To widocznie błąd na mapie, bo jako Freeway miały być oznaczane tylko dwujezdniowe. W takim razie trzeba zmienić mapę, a nie dokumentację.

Lub ulicy w Krakowie ze znakiem "zakaz ruchu" są oznaczone nie Private Road, a Primary Street.

Primary Street widocznie dlatego, że mają status dróg powiatowych. Ale zgadzam się, jeśli droga ma na stałe ograniczenie w ruchu, tak że tylko niewiele osób ma prawo po niej jeździć, to raczej powinna być zaznaczona jako Private. Ale nie przerabiam na Private bez konsultacji z tymi, którzy te ulice tak narysowali.

Lub ulicy w ciągu dróg krajowych/wojewódzkich i teraz są zaznaczone jako Major/Minor Highway.

Ulice... masz na myśli na terenie miast, oraz wsi? Ale przecież tak było, tu nie ma żadnej zmiany. Droga krajowa albo wojewódzka, biegnąca przez miasto, nadal jest tą samą krajową albo wojewódzką. Była uwaga na forum, że to oczywiste.

Tak, "ulica główna ruchu przyspieszonego" to jest moja osobista inicjatywa.

No i właśnie to jest dla mnie niezrozumiałe. Masz inicjatywę - to ją zaproponuj, poznaj zdanie innych, zapytaj chociaż, czy to akceptują. Dyskusja na temat innego podziału dróg, niż urzędowy, była tu: https://world.waze.com/forum/viewtopic.php?f=73&t=13057. Droga powiatowa dwujezdniowa z prędkością dozwoloną 70 km/h nadal jest przeznaczona dla ruchu lokalnego (wewnątrz miasta), a nie tranzytowego, więc dotychczasowe zasady tu nadal się sprawdzają.
My previous login name was rl_pl.
rlpl

Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Postby berestovskyy » Thu Apr 18, 2013 7:57 am

rlpl wrote:To widocznie błąd na mapie, bo jako Freeway miały być oznaczane tylko dwujezdniowe.

Z tego co widzę, ten odcinek Updated: December 28, 2012 by rl_pl(4) Myślałem, że jesteś za... :?

rlpl wrote:Masz inicjatywę - to ją zaproponuj, poznaj zdanie innych, zapytaj chociaż, czy to akceptują.

27 Marca napisałem Ci PM -- żadnej odpowiedzi nie dostałem. Teraz proponuję tu na forum -- dostaję "zapytaj chociaż"? Gdzie, jak Ci zapytać? :lol: Chodźmy na piwo? ;)

rlpl wrote:Była uwaga na forum, że to oczywiste.
[...]
Dyskusja na temat innego podziału dróg, niż urzędowy, była tu

Własnie, o to chodzi. "15-ta strona na forum, w 2011 roku, 5 temat z góry i na 3 stronie tego tematu jest dyskusja..." :lol: Bardzo dobrze piszesz na forum i o Private Road, i ob ulicach w ciągu dróg. Na czym polega problem, jeżeli wpiszę to wszystko na wiki?

rlpl wrote:Droga powiatowa dwujezdniowa z prędkością dozwoloną 70 km/h nadal jest przeznaczona dla ruchu lokalnego (wewnątrz miasta), a nie tranzytowego, więc dotychczasowe zasady tu nadal się sprawdzają.

Czyli Karmelicka w Krakowie -- to jest powiatowa, a Szewska -- to już gminna? Jeżeli nie, to dla czego nie możemy mówić ob ulicach ruchu przyspieszonego? :? Zobacz, jak to wygląda w Warszawie, na przykład.
berestovskyy

Has thanked: 323 times
Been thanked: 813 times

Postby rysal » Thu Apr 18, 2013 1:02 pm

Nie wiem, ale odnoszę wrażenie, że kolega berestovskyy robi tzw. "sztukę dla sztuki". Wynikiem tego okazuje się, że od niedawna ulice w ścisłym centrum są drogami prywatnymi (Private Road) :lol:
https://world.waze.com/editor/?lon=19.94057&lat=50.06593&zoom=5&layers=BFTFFTTTTFTTTTTTTTTTTTFTT
Ktoś powie, że się czepiam, ale zastanawiam się po co te zmiany ? Wiadomo, że ogólnie do ścisłego Centrum wjechać się nie da, lub jeśli jest to możliwe to tylko w określonych godzinach. Poza tymi godzinami wjazd otwarty jest tylko dla tzw. Służb. Czy zatem nie powinno się tam po prostu powstawiać zakazów skrętu, bez zmian kategorii dróg ? Zresztą tak było przez ostatnie lata i jakoś nikomu to nie przeszkadzało.
Najgorszą rzeczą w tym wszystkim jest to, że kolega przy zmianach popełnia błędy i powstaje zamieszanie w nawigacji. A o to przykład:
http://imageshack.us/photo/my-images/96/roadwazelive.png/
Nawigacja kieruje nas nawet przez Rynek Krakowski !! Tzw. Krakus jak zobaczy taką trasę na swoim kliencie to pewnie się popuka w czoło, ale turysta spoza Krakowa będzie miał ochotę zamordować tego kto zabrał się za edycję map.
[imghttps://s.waze.tools/c3.png][/img]
rysal
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 14 times
Been thanked: 39 times

Postby tkr85 » Thu Apr 18, 2013 1:48 pm

Z tym ścisłym centrum to akurat jest związane z ograniczeniem ruchu w związku ze Strefą.
Nierzadko się zdarzało, że waze wyznaczał drogę tranzytem przez centrum, stąd zmiany na private road które mogą być jedynie punktem startowym/docelowym ale już jako tranzyt nie są brane pod uwagę przez algorytm i waze przez nie nie prowadzi.
Co do tego odcinka Basztowej nie mam pojęcia czy faktycznie jest tam już strefa czy nie (nie wybieram się tam w najbliższym czasie) ale kojarzę też, że strefa sięga w kawałek ulicy Długiej.
No i ten błąd z kierowaniem przez rynek faktycznie wtopa - coś nie zostało dopilnowane, dlatego ja jeżeli już coś edytuję zastanawiam się 15 razy :)
tkr85
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 42 times
Been thanked: 138 times

Postby berestovskyy » Thu Apr 18, 2013 3:07 pm

rysal wrote:Wynikiem tego okazuje się, że od niedawna ulice w ścisłym centrum są drogami prywatnymi (Private Road) :lol:

Tak, to jest tak zwane "Gated Community".

Czyli problem polega na tym, że ty chcesz wjechać do strefy B i wszędzie są zakazy skrętu oprócz ulicy Wielopole? Przepraszam, to jest na pewno mój błąd, zablokuję ten skręt. Dzięki! ;)

Zakazy skrętu postawiłem kilka dni temu dla tego, że znalazłem problem z Private Road (z Parking/Service Road jest taki samy problem). Zgłosiłem to tu i tu. Potem jeszcze LafarM poradził napisać do supportu bezpośrednio, co też już zrobiłem.

Kiedy ten problem zostanie rozwiązany, wjazdy do strefy B znów odblokuję. Private Road działa jak należy, czyli prowadzi w strefę najkrótszą trasą, nigdy nie puszcza tranzytem i nigdy nie występują błędy "Restricted turn might be allowed (automatically detected)" ;)
berestovskyy

Postby tkr85 » Thu Apr 18, 2013 4:52 pm

A z tą droga przez rynek, to dlatego kierowało ściśle przez rynek, bo sam rynek i niektóre drogi odchodzące od rynku to strefa A, czyli tylko dla pieszych i rowerzystów (jak np. walking trail, albo coś w ten deseń) a były oznaczone jako private road. A mim zdaniem nie powinny być zmieniane z tego co przez lata było wcześniej.
tkr85
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 42 times
Been thanked: 138 times

Postby berestovskyy » Thu Apr 18, 2013 5:50 pm

W centrum byli błędy z kierunkiem dróg itd. -- to wszystko sprawdzałem. Do strefy A robiłem zakaz skrętu. Czyli z Jana (strefa B) musi być zakaz wyjazdu na Rynek (strefa A). Na pewno, to też jest mój błąd, przepraszam.

Tak, wcześniej rynek (strefa A) był oznaczony jak Boardwalk, jednak inny części strefy A były oznaczone jako Street.

Po moich zmianach tranzytem przez centrum Waze nigdy nie prowadził i nie prowadzi teraz.
berestovskyy

Postby berestovskyy » Thu Apr 18, 2013 10:48 pm

Witam!
Pierwsza część, próba numer dwa .

1. Proponuję zostawić drogi ekspresowe jednojezdniowe jako Freeway, ponieważ jest to stan rzeczywisty (np. odcinki S1, S69).
2. Proponuję zostawić "ulica główna ruchu przyspieszonego"=Minor Highway, ponieważ jest to stan rzeczywisty (np. Warszawa).
3. "Droga gruntowa" proponuję pisać na samym końcu, ponieważ nawigacja po tych drogach jest domyślnie wyłączona.

Także bardzo prosiłbym oddać głos lub zaproponować własną wersję dla nazw wjazdów/zjazdów (Ramp).

Dziękuję!
berestovskyy

Postby rlpl » Thu Apr 18, 2013 10:58 pm

berestovskyy wrote:
rlpl wrote:To widocznie błąd na mapie, bo jako Freeway miały być oznaczane tylko dwujezdniowe.

Z tego co widzę, ten odcinek Updated: December 28, 2012 by rl_pl(4) Myślałem, że jesteś za... :?

Musiał być wcześniej tak zaznaczony. Ja takich zmian raczej nie robię, ani w jedną, ani w drugą stronę. Szukam... i jest - Updated: December 09, 2012 by mousepl(4) - czy mousepl jest za zaznaczaniem dróg szybkiego ruchu jednojezdniowych jako Freeway?

27 Marca napisałem Ci PM -- żadnej odpowiedzi nie dostałem. Teraz proponuję tu na forum -- dostaję "zapytaj chociaż"? Gdzie, jak Ci zapytać? :lol: Chodźmy na piwo? ;)

Sorry, ostatnio nawet na maile nie mam czasu odpisać, a co dopiero na forum waze'a. A "zapytaj" miałem na myśli nie mnie, tylko wszystkich, czyli tu na forum.

rlpl wrote:Była uwaga na forum, że to oczywiste.
[...]
Dyskusja na temat innego podziału dróg, niż urzędowy, była tu

Własnie, o to chodzi. "15-ta strona na forum, w 2011 roku, 5 temat z góry i na 3 stronie tego tematu jest dyskusja..." :lol:

No właśnie tak, była i obowiązuje. :-) Nie jest to forum aż tak rozbudowane, żeby się nie dało znaleźć, a wyszukiwarki też są.

Bardzo dobrze piszesz na forum i o Private Road, i ob ulicach w ciągu dróg. Na czym polega problem, jeżeli wpiszę to wszystko na wiki?

Oczywiście, że są rzeczy, co do których nie mam zastrzeżeń. Chodziło mi o zmiany. Zwłaszcza o wprowadzenie kategorii drogi "głównej ruchu przyspieszonego" i zrównanie jej z Minor Highway.

rlpl wrote:Droga powiatowa dwujezdniowa z prędkością dozwoloną 70 km/h nadal jest przeznaczona dla ruchu lokalnego (wewnątrz miasta), a nie tranzytowego, więc dotychczasowe zasady tu nadal się sprawdzają.

Czyli Karmelicka w Krakowie -- to jest powiatowa, a Szewska -- to już gminna?

Nie znam na pamięć wszystkich ulic w Krakowie, tu masz aktualny spis.

Jeżeli nie, to dla czego nie możemy mówić ob ulicach ruchu przyspieszonego? :? Zobacz, jak to wygląda w Warszawie, na przykład.

Mówić możemy... ale tylko mówić. Czemu nie zmieniać? Za mało mamy kategorii, żeby aż tak rozróżniać. Przyjęliśmy taki system i taki nam w większości odpowiada. Chyba że większość ma inne zdanie. Waze sam mierzy prędkość i sam wie, która droga jest przyspieszona, a która zakorkowana. Kategoria dróg ma niewielkie znaczenie dla waze'a, w zasadzie główny podział jest na Highway, Street i Private/Parking. I choćby z tego powodu zmiana drogi z Primary Street na Minor Highway ma duży wpływ na routing. Pozostałe mają mniejsze znaczenie dla routingu, większe chyba dla naszej estetyki - chociaż to też istotne.

Jak jest w Warszawie nie wiem i nie mam czasu zaglądać. Oczywiste jest dla mnie, że waze nie jest idealnie dopasowany do polskich dróg, dlatego w różnych miastach mogą obowiązywać różne lokalne zwyczaje.
My previous login name was rl_pl.
rlpl

Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Postby berestovskyy » Fri Apr 19, 2013 9:05 am

rlpl wrote:czy mousepl jest za zaznaczaniem dróg szybkiego ruchu jednojezdniowych jako Freeway?

Zostawimy wszystkie drogi ekspresowe jako Freeway?
1. Freeway lub Highway -- nie wpływa to na nawigację, nie zawsze to nawet widać w App.
2. Odcinków takich nie jest dużo, ale zawszę ktoś będzie ich zmieniał na Freeway.

rlpl wrote:Nie znam na pamięć wszystkich ulic w Krakowie, tu masz aktualny spis.

No, teraz wszystko jest zrozumiało :lol: Dzięki!

Poszukam taki spisy dla innych dużych miast (może już masz?). Drogi ruchu przyspieszonego zapominamy, dopisujemy linki na spisy: próba 2.1

Jeszcze mam pytanie odnośnie Ramp. Rozumiem, że Rampy są z kategorii Highways, czyli Waze ich używa dla długich tras. Wskazówkę głosowe też rozumiem.

Może ktoś wyjaśnić, jaki zysk w używaniu Ramp dla zmiany poziomu drogi (czyli change of grade) na zwykłych ulicach (Primary Street/Street)?
berestovskyy

PreviousNext

Return to Poland