Post by FZ69617
W kwestii skrótów mam następujące propozycje:

1. Proponuję dopuścić skróty wielką literą na początku nazwy.

J. polski zdaje się pozwalać na to, a wg mnie nazwa z dużej litery, niezależnie, czy zaczyna się od skrótu, czy nie, jest po prostu czytelniejsza w nawigacji.
Poza tym, nazwy "fruwają" po ekranie i czasem ich część ucieka za ekran w lewo, a skrót z dużej na początku nie pozostawia wątpliwości, że widzimy początek nazwy.

2. Czy możemy usunąć ortografa ze skrótu "śwj."?

Zgodnie z zasadami tworzenia skrótów w j. polskim skrót od "świętej" to "śwj" (bez kropki).
FZ69617
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 933
Has thanked: 36 times
Been thanked: 236 times
Send a message

Post by FZ69617
Bazując na poradni językowej SJP można już nieco inne wnioski wysnuć:
http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/skrot- ... ;9679.html
Skrót na początku zdania piszemy oczywiście wielką literą: „Dr Kowalski urodził się...”
Można by się oczywiście spierać czy nazwa to zdanie, niemniej wątpliwość jak dla mnie pozostają.

To o czym obficie traktują różne źródła, ot np. tu:
http://fil.ug.edu.pl/wydzial/instytuty_ ... _skrotowce
to precyzyjne określenie jak zapisywać nazwy ze skrótem poprzedzone wyrazem "Ulica ...", "Plac ..." itp (lub ich skrótem).

Wyraz taki nie jest jednak przeważnie składnikiem nazwy własnej i z tego m.in. powodu w nawigacji używany nie jest.

Nie jestem polonistą, stąd trudno mi jednoznacznie stwierdzić czy jest to forma poprawna w takim przypadku? Napisałem jedynie o swoich odczuciach w tej kwestii...
Tu Prof. Miodek by się przydał. :)
FZ69617
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 933
Has thanked: 36 times
Been thanked: 236 times
Send a message

Post by FZ69617
Na taką oto ciekawą poradę z Poradni PWN w temacie trafiłem jeszcze:
http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/skroty ... ;7371.html
skróty w nazwach własnych
Dzień dobry!
Wiem, że ul. Świętego Pawła, to ul. św. Pawła, kościół pw. Świętego Pawła to kościół pw. św. Pawła itp. Co jednak, kiedy chcę zapisać Nizina MazowieckaNiz. czy niz. Mazowiecka; Zatoka PuckaZat. czy zat. Pucka? Pisownia skrótów jest konieczna ze względu na ograniczone rozmiary tabel.
Zapis małymi literami skrótu w nazwach – jak wynika z przykładów podawanych przez słowniki ortograficzne – odnosi się do nazw drobnych obiektów i tylko do wyrazu święty. W innych wypadkach trzeba zachować wielką literę, a więc Niz. Mazowiecka, Zat. Pucka itd.
Wiemy także, że w szczególności nazwy ulic to nazwy własne.
Co potwierdza choćby ta porada:
http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/nazwy-ulic;8344.html

Z powyższych wniosek mój jest jeden - skrót w nazwach ulic, który jest pierwszym członem nazwy powinien być pisany wielką literą.

Czyli powinno być np.:

Gen. Sikorskiego

a nie:

gen. Sikorskiego

W konsekwencji obie moje wcześniejsze propozycje pozostają aktualne. :)
FZ69617
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 933
Has thanked: 36 times
Been thanked: 236 times
Send a message

Post by FZ69617
jarkaz, to co zacytowałeś nie jest przypadkiem, z którym mamy tu do czynienia.
Nie mamy w nawigacji przed nazwą ani "ulica", ani "plac" itp. ani też ich skrótów. Dopiero gdyby taki dodatek był stosowałby się Twój cytat.
My w nawigacji pomijamy ten wyraz i zostawiamy wyłącznie nazwę własną. A wówczas, zdaniem językoznawców, do skrótu, który jest pierwszym wyrazem w nazwie stosują się inne zasady - przeczytaj proszę cytat z wcześniejszego posta.
FZ69617
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 933
Has thanked: 36 times
Been thanked: 236 times
Send a message

Post by FZ69617
Zniwek wrote:"ulica gen. Władysława Sikorskiego"

Czyli według zasad, które przytoczyliście, skrót powinien zaczynać się dużą literą :)
Nie! :)
Wg przytoczonych zasad, tak jak podałeś za Here jest właśnie poprawnie.

Niepoprawnie byłoby gdyby nie dodali "ulica", czyli tak:

"gen. Władysława Sikorskiego"

wtedy zgodnie z zacytowaną przeze mnie poradą powinno się pisać:

"Gen. Władysława Sikorskiego"

W Waze mamy właśnie taki przypadek, że nie podajemy w nazwie "ulica", więc za radą językoznawców z Poradni PWN uważam, że skrót, który występuje pierwszy w nazwie powinniśmy pisać wielką literą.
FZ69617
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 933
Has thanked: 36 times
Been thanked: 236 times
Send a message

Post by FZ69617
Marcin_S wrote:Takie ciągłe wracanie do już omówionych tematów świadczy (niestety) o słabym dostępie do informacji.
Przykra prawda niestety. :(

Dyskusje się toczą, czas płynie, ludzie przychodzą, odchodzą... a wnioski pozostają najczęściej ukryte gdzieś głęboko na forum - trudne do znalezienia.

Tu mieliśmy namacalny przykład jak to marnuje nasz wspólny czas. Niepotrzebna dyskusja się toczy. Zniwek do zmian na mapie się poważnie przymierza. Mnie także niemało czasu znalezienie wiarygodnych informacji zajęło...
A wystarczyłoby żeby gdzieś takie ustalenia były klarownie podane na Wiki.
Nawet jeśli kłócą się one z regułami czy czyimiś "widzi mi się", to nie ma znaczenia - ustalenia to ustalenia.

Zamiast tego na wstępie artykułu, w którym takich informacji oczekiwałbym mamy:

UWAGA
Opis nieaktualny...

Znów kłania się jakość Wiki... :/
FZ69617
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 933
Has thanked: 36 times
Been thanked: 236 times
Send a message

Post by FZ69617
Zniwek wrote:Tomek, jak kilkanaście dni temu zerkałem na jakieś dwie strony, to były w budowie :)
W Wiki wciąż wiele artykułów ma w treści "w budowie".
Ot choćby pierwszy z brzegu:
https://wiki.waze.com/wiki/Drogi
Tomkowi pewnie chodziło o to, że one w budowie nie są - czyli nikt już nad nimi nie pracuje. :)
FZ69617
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 933
Has thanked: 36 times
Been thanked: 236 times
Send a message

Post by FZ69617
kordirko wrote:Poprawione - budowa skasowana.
A sprawdziłeś, że wszystko na pewno jest tam OK?

Ten zapis informował, że artykułem należy się jeszcze zająć. A tam choćby przykładu po Twojej edycji przed chwilą jeszcze brakowało...
Wszystkie szczegóły nazywania dróg także jeszcze nie są skończone.
Ja bym tak "na hura" tego nie usuwał - jakości artykułów na Wiki to nie podniesie.

Proponuję byś przywrócił usunięty dopisek, albo uzupełnił wszystkie braki - inaczej czytelnika będziemy zwyczajnie wprowadzać w błąd.
FZ69617
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 933
Has thanked: 36 times
Been thanked: 236 times
Send a message

Post by FZ69617
Skrót od "druh" w nazwie ulicy przeważnie wymagał będzie kropki. Np. ulica "Druha Kowalskiego" ze skrótem to: "dh. Kowalskiego".
Bez kropki skrót legalny byłby tylko wówczas, gdyby "druh" w nazwie ulicy nie był odmieniany - nie przychodzi mi do głowy przykład takiej. :)

Inna rzecz, że akurat skrót w przypadku "druha" mało sensowny wydaje się być - raptem dwa znaki mniej w zamian za niezbyt oczywisty dla ogółu zapis.

Moim zdaniem możemy spokojnie "druha" bez skracania mieć. :)
FZ69617
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 933
Has thanked: 36 times
Been thanked: 236 times
Send a message

Post by grzewal
Można dodać:
Porucznik - por.
grzewal
Area Manager
Area Manager
Posts: 55
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times
Send a message