Wiki - podstawowe informacje o używaniu Waze

Image

Moderators: redviper26, mousepl

Re: Wiki - podstawowe informacje o używaniu Waze

Postby berestovskyy » Sat May 11, 2013 9:01 pm

Witam,
Dwa nowe dokumenty na Wiki Tabela skrótów i
Jak sprawdzić kategorię drogi? Prośba wyprawić błędy gramatyczne :lol:

Dodałem na nich linki na stronach Nazywanie ulic i Kategorie dróg w Polsce.

Mam propozycję o usunięciu Lista oraz stan dróg w Cartouche

Pracujemy dalej zgodnie z planem nad Map Editing Guideliness for Poland ;)
berestovskyy

Has thanked: 254 times
Been thanked: 695 times

Postby rysal » Wed Jun 12, 2013 3:46 pm

Chciałbym poruszyć temat oznaczania/nazywania ramp.
http://www.waze.com/wiki/index.php?title=Nazywanie_ulic#Nazwy_zjazd.C3.B3w
Na załączonej fotce są oznaczenia zjazdów do poszczególnych dzielnic Warszawy. Otóż nie wydaje mi się zasadne aby robić takie opisy, bo nie są to nazwy miejscowości. W nawigację wpisujemy nazwę ulicy i miasto, a nie dzielnice. Wydaje mi się, że takie dodatkowe opisy spowodują niepotrzebne zamieszanie, a już na pewno widok na kliencie nie będzie tak czytelny jak to jest obecnie.
Według mnie plusem map Waze jest właśnie ilość informacji ograniczona do niezbędnego minimum.
Jako kierowca, nie mam zamiaru wczytywać się w kolejne nazwy, nie wiedząc wcześniej czy to informacja istotna dla mnie, czy też nie.
Co Wy na to ?
[imghttps://s.waze.tools/c3.png][/img]
rysal
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Postby berestovskyy » Wed Jun 12, 2013 6:09 pm

rysal wrote:Chciałbym poruszyć temat oznaczania/nazywania ramp.

Mieliśmy dyskusję "Nazwy Ramp" (link)

rysal wrote:W nawigację wpisujemy nazwę ulicy i miasto, a nie dzielnice.

We wszystkich krajach na rampach wpisują numer zjazdu i kierunki ze znaku drogowego.

rysal wrote:Jako kierowca, nie mam zamiaru wczytywać się w kolejne nazwy, nie wiedząc wcześniej czy to informacja istotna dla mnie, czy też nie.

Nawet jeżeli nie podpisujemy ramp, dostajemy nazwę następnego podpisanego segmentu. Tak lub inaczej, będziesz się wczytywać ;)
berestovskyy

Postby rysal » Thu Jun 13, 2013 8:07 am

Nie wiem, jak jest w innych krajach. Czy to co wpisują to nazwa miasta, czy nazwa dzielnicy. U nas spotkałem się, że na znaku wypisany był zjazd do "jakiejś tam świątyni", czyli uważasz że w Waze też takie "śmieci" być powinny ?
Podsumowując: jeśli zjazd ma być opisany np. [4] [Rzeszów] to jest ok, ale [4] [Podgórze] to niekoniecznie.
[imghttps://s.waze.tools/c3.png][/img]
rysal
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Postby berestovskyy » Thu Jun 13, 2013 11:39 am

rysal wrote:czyli uważasz że w Waze też takie "śmieci" być powinny ?

"Śmieci" mogą być nie tylko w nazwach zjazdów :?

rysal wrote:Podsumowując: jeśli zjazd ma być opisany np. [4] [Rzeszów] to jest ok, ale [4] [Podgórze] to niekoniecznie.

Podsumowując, mamy dwie propozycje dla nazw zjazdów/wjazdów bezkolizyjnych (Ramp):
1. "A4 > Rzeszów" -- podobno do innych krajów Waze.
2. ">> [A4] Rzeszów" -- która się podoba innej połowie polskich edytorów.

Obydwie propozycje zapewniają, że w nazwie zjazdu piszemy to samo, co na znakach drogowych. Może to być dzielnica, a może nazwa lotniska lub stadium.

Jak zdecydować na jakąś z tych propozycji, zaproponowałem na forum tutaj (link) a także w wiadomościach prywatnych do polskich TOP-3. Chyli, tworzymy grupę z topu, która by decydowała w takich przypadkach.

Niestety, jedna osoba z TOP-3 nie zaakceptowała tą propozycję i, na razie, połowa edytorów używa wariant Nr 1, a druga -- Nr 2 :lol:
berestovskyy

Postby mousepl » Tue Jun 18, 2013 4:34 pm

Obydwie propozycje zapewniają, że w nazwie zjazdu piszemy to samo, co na znakach drogowych. Może to być dzielnica, a może nazwa lotniska lub stadium.

Niektóre nazwy są strasznie długie, np na A1 Czerwionka-Leszczyny - Rybnik... Co z tym robić?
ImageImageImageImage
Stats for Poland: http://statystyki.mouse.one.pl/
Potrzebujesz pomocy? Zajrzyj tu.
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 1 time
Been thanked: 727 times

Postby berestovskyy » Tue Jun 18, 2013 5:26 pm

mousepl wrote:Niektóre nazwy są strasznie długie, np na A1 Czerwionka-Leszczyny - Rybnik... Co z tym robić?

Umówiliśmy że piszemy maks. dwie nazwy. Jeżeli nazwy są za długie, to będzie to wyglądało trochę lepiej niż tu na obrazku: link :lol:

Jeżeli to przeszkadza, to IMO można pisać tylko jedną nazwę (Rybnik?).

Można także zastanowić nad innymi skrótami, na przykład: zamiast ">>" pisać ">", a zamiast "[A1]" pisać "A1" :lol:
berestovskyy

Postby psciborek » Thu Jun 20, 2013 12:02 am

rysal wrote:Chciałbym poruszyć temat oznaczania/nazywania ramp.
http://www.waze.com/wiki/index.php?title=Nazywanie_ulic#Nazwy_zjazd.C3.B3w
Na załączonej fotce są oznaczenia zjazdów do poszczególnych dzielnic Warszawy. Otóż nie wydaje mi się zasadne aby robić takie opisy, bo nie są to nazwy miejscowości. W nawigację wpisujemy nazwę ulicy i miasto, a nie dzielnice. Wydaje mi się, że takie dodatkowe opisy spowodują niepotrzebne zamieszanie, a już na pewno widok na kliencie nie będzie tak czytelny jak to jest obecnie.
Według mnie plusem map Waze jest właśnie ilość informacji ograniczona do niezbędnego minimum.
Jako kierowca, nie mam zamiaru wczytywać się w kolejne nazwy, nie wiedząc wcześniej czy to informacja istotna dla mnie, czy też nie.
Co Wy na to ?

Cześć,

Jako autor załączonego obrazka się wypowiem ;) (choć tak naprawdę wszystko już zostało napisane)

Otóż on miał za zadanie ilustrować sytuację, w której _nie_ należy nazywać drogi. I to właśnie w celu zminimalizowania zbędnych instrukcji. W tym wypadku, żeby kierując na Wolę nie wyświetlał najpierw czegoś w stylu ">> Wola, Bielany, Żoliborz" i chwilę później ">> Wola", tylko cały czas prowadził kierowcę na Wolę wyświetlając jeden komunikat ">> Wola".

Dlaczego nazwy dzielnic? Tak jak pisał berestovskyy, żeby było zgodnie z tym co jest na znakach. W tym miejscu jezdnia ma 5 pasów prowadzących w 3 różnych kierunkach? Skąd kierowca ma wiedzieć, którym pasem ma jechać? Z instrukcji trzymaj się prawej tego nie wywnioskuje. A gdy mam napisane ">> Wola" wiem, że mam jechać skrajnym prawym. Dlatego na wszystkich skomplikowanych skrzyżowaniach (z estakadami) powinny być nazwy odpowiadające znakom. Nie istotne jest czy ten znak prowadzi do jakiegoś miasta, dzielnicy, na lotnisko czy może do świątyni (chociaż nie wydaje mi się, żeby to było poprawne użycie) to należy taką nazwę zjazdowi nadać. Oczywiście w razie potrzeby należy informację skrócić - np podając tylko najważniejsze kierunki.

Gdzieś mam też zrobione zdjęcia takich bardziej normalnych zjazdów więc może je dodam do wiki w wolnej chwili. Wtedy jedynie pozostanie zrobienie opisów do nich zgodnych z wynikiem głosowania ;)
Image
psciborek
Waze Local Champs
Waze Local Champs

Has thanked: 150 times
Been thanked: 199 times

Postby Malesiak » Sat Oct 12, 2013 9:51 am

Nie chce zakladwc nowego watku, wiec pytam tutaj. Kiedy sa czasy rozliczania punktow i zliczania statystyk za odbyta trase. Ostatnia aktualizacja byla w moim przypadku wczoraj nad ranem. Bede wdzieczny za informacje.
Warszawa <-> Trójmiasto oraz Pomorskie i Zachodniopomorskie .
Malesiak

Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Postby Marcin_S » Sat Oct 12, 2013 10:01 am

Zwykle jest co dobę ale czasami może być kilkudniowe opóźnienie.
Pozdrawiam

Sent from my iPhone using Tapatalk
LC and CM Poland
Image Image ImageImage
Marcin_S
Local Champ Mentor
Local Champ Mentor

Has thanked: 522 times
Been thanked: 301 times

PreviousNext

Return to Poland