Wiki - podstawowe informacje o używaniu Waze

[ img ]

Moderators: redviper26, mousepl

Re: Wiki - podstawowe informacje o używaniu Waze

Postby rlpl » Mon Jan 10, 2011 6:06 pm

Ja zapisuję dwie nazwy alternatywne, bo możesz ich mieć ile chcesz. Szkoda, że te nazwy i tak nigdzie nie są wyświetlane, ale może kiedyś będą. Numerów europejskich w ogóle nie wpisuję, bo ustalono (jak mnie tu jeszcze nie było), że ich nie wpisujemy.
rlpl

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Postby mousepl » Sat Jan 08, 2011 5:50 pm

Propozycja (kopia mojej wypowiedzi z innego wątku):
Co w sytuacji, gdy droga ma 2 numery? Jak to zapisywać? Ja to zapisuję w formacie XX, YY, ponieważ można znaleźć tą trasę w wynikach wyszukiwania po pierwszym jak i drugim członie. Przy zapisie S1/E75 http://world.waze.com/cartouche/?zoom=1 ... =102694574 (zapis z 13.12.2010) nie znajdziesz samego E75, ponieważ jest to jedno słowo.
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 1 time
Been thanked: 856 times

Postby rlpl » Thu Nov 25, 2010 10:38 pm

A jednak PPWK, a za nim Google, korzysta z różnych konwencji, jak widać na załączonych zrzutach. W takim razie ja nie wiem jak powinno być poprawnie, poddaję się i będę się stosował do tego, co jest w Wiki, zakładając, że ktoś, kto to pisał, przemyślał sprawę i wie co pisze.
Attachments
waze02.png
(161.42 KiB) Downloaded 2703 times
rlpl

Postby rlpl » Tue Nov 23, 2010 11:29 pm

Sugeruję aby odejść od zasad w Wiki na zasady obowiązujące w języku polskim

Moja propozycja niewiele się różni, bo ja proponuję, żeby zasady opisane w Wiki były zgodne z językiem polskim. Bo jeśli w Wiki mają być bzdury, do których i tak nie będziemy się stosować, to nie ma sensu tego Wiki pisać. Zasady pisowni nazw typu "ulica", "plac" sprawdziłem sobie, ale pisałem o innej zasadzie: duża litera na początku wypowiedzi (zdania, równoważnika). Źródła nie podaję, bo ta zasada jest powszechnie znana i stosowana.

Pisownia, pisownią, ale jakoś nie zauważyłem aby na ulicznych tablicach informacyjnych widniał np. "plac Tadeusza Kościuszki"

Tu jest problem, bo na tabliczkach ulicznych wszystkie litery są duże (CAPS LOCK).

Pod tym linkiem: http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629401 jest zresztą wyjaśnione, że wszystkie wyrazy wewnątrz nazwy własnej piszemy wielką literą: 3 Maja, Dwóch Mieczy, Świętego Jana, Księdza Jerzego Popiełuszki, Królowej Jadwigi, Księcia Józefa, Generała Władysława Sikorskiego. Mała litera tylko jeśli jest skrót tytułu: św. Jana, gen. Władysława Sikorskiego.

Popatrzcie dla porównania na mapy Google. Ja wiem, że to żaden autorytet, ale mapki mają z PPWK, a oni głupi nie są. Chyba.
rlpl

Postby jwaleczek » Tue Nov 23, 2010 8:45 pm

Nie widziałeś, bo na tabliczkach jest pisane skrótami: pl. Tadeusza Kościuszki, Plac Na Groblach (tu zły przykład gdyż zasadne jest pisać wszystko z dużej litery, jak wcześniej napisałem), al. Adama Mickiewicza. Przecież wyraz "ulica" też wpisywany jest z małej litery

peace
jwaleczek

Been thanked: 1 time

Postby rysal » Tue Nov 23, 2010 8:04 pm

Pisownia, pisownią, ale jakoś nie zauważyłem aby na ulicznych tablicach informacyjnych widniał np. "plac Tadeusza Kościuszki", "plac na Groblach", "aleja Adama Mickiewicza" :lol: :lol:
To jakaś bzdura !! Zawsze zaczyna się od dużej litery.
rysal
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Postby jwaleczek » Tue Nov 23, 2010 7:20 pm

Siemaneczko!
rl_pl wrote:Proponuję przemyśleć zasadę, że tytuły patronów ulic (generał, ksiądz) wpisujemy małą literą. Ja się do tego stosuję, ale widzę, że inni nie, i estetycznie raczej duża litera bardziej by mi pasowała. Ja wiem, że według zasad pisowni polskiej tytuły pisze się małą literą, ale tu chyba powinna zadziałać inna zasada: duża litera na początku wypowiedzi (zdania, równoważnika). Jakoś tak mi nie pasuje, jak nazwa ulicy zaczyna się od małej litery, np. "generała", albo w nazwie "Aleja księdza Jerzego Popiełuszki" samo "księdza" jest małe, chociaż to akurat bym przełknął, bo jednak wypowiedź zaczyna się od "Aleja". Właśnie gdyby nazwa była w środku zdania, to pasowałaby mała litera (np. "przy ulicy generała..." - a nie "przy ulicy Generała..."). Również oddzielna zasada dla "Marszałka Józefa Piłsudskiego" nie bardzo jest dla mnie zrozumiała.

Siemaneczko!

Sugeruję aby odejść od zasad w Wiki na zasady obowiązujące w języku polskim (w końcu jesteśmy w Polsce ;). Czyli wszystkie wyrazy w nazwie ulicy piszemy dużą literą za wyjątkiem stojących na początku nazwy wyraz: ulica, aleja, bulwar, osiedle, plac, park, kopiec, kościół, klasztor, pałac, willa, zamek, most, molo, brama, pomnik, cmentarz itp. które są tylko nazwą gatunkową (rodzajową), piszemy go małą literą, a pozostałe wyrazy wchodzące w skład nazwy — wielką literą

źródło: http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629401

pozdrawiam
Jacek

p.s. Ja stosuję się do zasad języka polskiego, jako nadrzędnych ;) peace
jwaleczek

Been thanked: 1 time

Postby rlpl » Tue Nov 23, 2010 3:30 pm

Proponuję przemyśleć zasadę, że tytuły patronów ulic (generał, ksiądz) wpisujemy małą literą. Ja się do tego stosuję, ale widzę, że inni nie, i estetycznie raczej duża litera bardziej by mi pasowała. Ja wiem, że według zasad pisowni polskiej tytuły pisze się małą literą, ale tu chyba powinna zadziałać inna zasada: duża litera na początku wypowiedzi (zdania, równoważnika). Jakoś tak mi nie pasuje, jak nazwa ulicy zaczyna się od małej litery, np. "generała", albo w nazwie "Aleja księdza Jerzego Popiełuszki" samo "księdza" jest małe, chociaż to akurat bym przełknął, bo jednak wypowiedź zaczyna się od "Aleja". Właśnie gdyby nazwa była w środku zdania, to pasowałaby mała litera (np. "przy ulicy generała..." - a nie "przy ulicy Generała..."). Również oddzielna zasada dla "Marszałka Józefa Piłsudskiego" nie bardzo jest dla mnie zrozumiała.
rlpl

Postby msylw » Thu Sep 23, 2010 9:18 am

Tak samo z kolejnością (czasem widzę "nazwisko imię") - w wyszukiwaniu mi akurat nie pomaga, a estetycznie strasznie mi nie leży. Kojarzy mi się ze starymi biurami gdzie urzędniczce łatwiej się sortuje po nazwisku, więc jest to jedyna słuszna kolejność ;)
msylw

Postby wignaczewski » Thu Sep 23, 2010 8:53 am

rysal wrote:Witam, jesli uruchamiamy nawigacje i wpisujemy nazwę ulicy, to zawsze wpisujemy nazwisko, a nie tytuł lub jego imię.
Po co więc sugerujecie tu aby wpisywać np. Generała Jakuba Malinowskiego, albo Św. Michała ?
Lub Adama Mickiewicza. Proponuję samo nazwisko lub przynajmniej Nazwisko i Imię.
Czy to nie jest niepotrzebna strata czasu ?

Wpisanie w nawigacji jedynie "Piłsudskiego" znajduje Marszałka Józefa Piłsudskiego w różnych miejscowościach. Nikt więc nie każe Ci w nawigacji wpisywać pełnej nazwy.
Mapy za to powinny być kompletne o pełne nazwy ulic.
wignaczewski

Has thanked: 1 time

PreviousNext

Return to Poland