Wiki - podstawowe informacje o używaniu Waze

[ img ]

Moderators: redviper26, mousepl

Re: Wiki - podstawowe informacje o używaniu Waze

Postby AnCyMoNeK » Wed Feb 01, 2017 5:46 pm

Ok dzięki .
AnCyMoNeK

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Postby k4rpiu » Wed Feb 15, 2017 7:02 am

Witam. Mam pytanie co do wyznaczania tras drogami gruntowymi tzw. bezdroża. Mam ustawioną opcję w aplikacji unikaj długich, ponieważ czasem wyznacza dużo dłuższą drogą, a wystarczy przejechać 100m tzw. bezdrożami. I teraz moje pytanie tyczy się dodatkowej opcji w edytorze nazwanej jako "nieutwardzone". Czy jeżeli ta opcja jest zaznaczona to Waze wyznaczy tamtędy trasę? Pytam bo koło mnie jest taki odcinek 100m gdzie ciężko przejechać ciągnikiem a jest to w mieście dokładnie na Jagodnie we Wrocławiu. Ktoś się może orientuje czy opcja coś daje. Już w edytorze oznaczyłem drogę jako nieutwardzone. Lepiej aby tam nikogo Waze nie poprowadziła.
k4rpiu

Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Postby Miro0412 » Wed Aug 02, 2017 7:22 am

Jak to jest z tym omijaniem korków? Miałem sytuację, nikt nie zgłosił, że jest korek. W rzeczywistości dana ulica stała, a na mapie w aplikacji było na czerwono 8km/h ale nadal wprowadzało mnie w tą ulicę jadąc i zbliżając się do tego miejsca. Poradziłem sobie wybierając trasy alternatywne ale czy takie coś nie dzieje się z automatu jak u konkurencji i trzeba tak właśnie radzić sobie samemu wybierając ręcznie inną?
Miro0412

Been thanked: 1 time

Postby Marcin_S » Wed Aug 02, 2017 11:21 am

Cześć @Miro0412,

Opcja omijania korków działa w Waze i zwykle dużo lepiej niż u konkurencji.
"Zwykle" bo zdarza się, że mimo korka Waze nadal nim prowadzi. Wynikać to może z kilku przyczyn:
Po wyliczeniu tras objazdowych wyszło, że zysk na objeździe jest mniejszy niż 2 minuty i wtedy trasa nie ulega zmianie.
Korek (nawet widoczny na mapie) nie był jeszcze potwierdzony przejazdem Wazera - generowany był na bazie danych z Google Maps, ktyrych wiarygodność jest na niskim poziomie. W takiej sytuacji byłbyś tym pierwszym "szczęśliwcem" który wpadł w korek. Inni dzięki Tobie byliby przekierowani.

Z pierwszą opcją może wiązać się konieczność sprawdzenia mapy tej okolicy w Waze Map Editor (WME). Mapy są tworzone przez użytkowników Waze i czasami zdarzają się błędy typy niepołączona droga - algorytmy obliczeniowe nie brały drogi z błędem pod uwagę.

Inna możliwość to taka, że system jeszcze nie zdąrzył przeliczyć trasy na nowo - przelicznie drogi nie jest procesem ciągłym ale prowadzonym co kilka minut.

Z mojego doświadczenia, Waze w około 90% sytuacji ma rację i przestałem już kombinować z samodzielną zmianą trasy, chyba że jestem w stanie ocenić długość korka, znam dobrze okolicę i wiem jakimi skrótami go objechać - nie zawsze drogami utwardzonymi.
Zdarzało mi się także używać Waze w krajach, gdzie użytkowników Waze jest dużo więcej niż w Polsce - sprawnie omijałem korki i unikałem radarów.

Zapraszam na Slack - w jednym z wątków znajdziesz informację jak tam sie dostać.

Pozdrawiam,
Marcin
Marcin_S
Local Champ Mentor
Local Champ Mentor

Has thanked: 653 times
Been thanked: 477 times

Postby mousepl » Wed Aug 02, 2017 3:20 pm

Mała korekta do informacji od @Marcin_S: trasa musi być korzystniejsza o 4 minuty aby Waze sam wyliczył alternatywę.
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 1 time
Been thanked: 867 times

Postby Miro0412 » Fri Aug 04, 2017 8:04 am

Teraz już wszystko jasne, dziękuję za wytłumaczenie. ;)
Miro0412

Been thanked: 1 time

Previous

Return to Poland