Wiki - podstawowe informacje o używaniu Waze

[ img ]

Moderators: mousepl, redviper26

Re: Wiki - podstawowe informacje o używaniu Waze

Postby jwaleczek » Tue Nov 23, 2010 8:45 pm

Nie widziałeś, bo na tabliczkach jest pisane skrótami: pl. Tadeusza Kościuszki, Plac Na Groblach (tu zły przykład gdyż zasadne jest pisać wszystko z dużej litery, jak wcześniej napisałem), al. Adama Mickiewicza. Przecież wyraz "ulica" też wpisywany jest z małej litery

peace
jwaleczek

Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Postby rysal » Tue Nov 23, 2010 8:04 pm

Pisownia, pisownią, ale jakoś nie zauważyłem aby na ulicznych tablicach informacyjnych widniał np. "plac Tadeusza Kościuszki", "plac na Groblach", "aleja Adama Mickiewicza" :lol: :lol:
To jakaś bzdura !! Zawsze zaczyna się od dużej litery.
rysal
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Postby jwaleczek » Tue Nov 23, 2010 7:20 pm

Siemaneczko!
rl_pl wrote:Proponuję przemyśleć zasadę, że tytuły patronów ulic (generał, ksiądz) wpisujemy małą literą. Ja się do tego stosuję, ale widzę, że inni nie, i estetycznie raczej duża litera bardziej by mi pasowała. Ja wiem, że według zasad pisowni polskiej tytuły pisze się małą literą, ale tu chyba powinna zadziałać inna zasada: duża litera na początku wypowiedzi (zdania, równoważnika). Jakoś tak mi nie pasuje, jak nazwa ulicy zaczyna się od małej litery, np. "generała", albo w nazwie "Aleja księdza Jerzego Popiełuszki" samo "księdza" jest małe, chociaż to akurat bym przełknął, bo jednak wypowiedź zaczyna się od "Aleja". Właśnie gdyby nazwa była w środku zdania, to pasowałaby mała litera (np. "przy ulicy generała..." - a nie "przy ulicy Generała..."). Również oddzielna zasada dla "Marszałka Józefa Piłsudskiego" nie bardzo jest dla mnie zrozumiała.

Siemaneczko!

Sugeruję aby odejść od zasad w Wiki na zasady obowiązujące w języku polskim (w końcu jesteśmy w Polsce ;). Czyli wszystkie wyrazy w nazwie ulicy piszemy dużą literą za wyjątkiem stojących na początku nazwy wyraz: ulica, aleja, bulwar, osiedle, plac, park, kopiec, kościół, klasztor, pałac, willa, zamek, most, molo, brama, pomnik, cmentarz itp. które są tylko nazwą gatunkową (rodzajową), piszemy go małą literą, a pozostałe wyrazy wchodzące w skład nazwy — wielką literą

źródło: http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629401

pozdrawiam
Jacek

p.s. Ja stosuję się do zasad języka polskiego, jako nadrzędnych ;) peace
jwaleczek

Been thanked: 1 time

Postby rlpl » Tue Nov 23, 2010 3:30 pm

Proponuję przemyśleć zasadę, że tytuły patronów ulic (generał, ksiądz) wpisujemy małą literą. Ja się do tego stosuję, ale widzę, że inni nie, i estetycznie raczej duża litera bardziej by mi pasowała. Ja wiem, że według zasad pisowni polskiej tytuły pisze się małą literą, ale tu chyba powinna zadziałać inna zasada: duża litera na początku wypowiedzi (zdania, równoważnika). Jakoś tak mi nie pasuje, jak nazwa ulicy zaczyna się od małej litery, np. "generała", albo w nazwie "Aleja księdza Jerzego Popiełuszki" samo "księdza" jest małe, chociaż to akurat bym przełknął, bo jednak wypowiedź zaczyna się od "Aleja". Właśnie gdyby nazwa była w środku zdania, to pasowałaby mała litera (np. "przy ulicy generała..." - a nie "przy ulicy Generała..."). Również oddzielna zasada dla "Marszałka Józefa Piłsudskiego" nie bardzo jest dla mnie zrozumiała.
rlpl

Been thanked: 0 time

Postby msylw » Thu Sep 23, 2010 9:18 am

Tak samo z kolejnością (czasem widzę "nazwisko imię") - w wyszukiwaniu mi akurat nie pomaga, a estetycznie strasznie mi nie leży. Kojarzy mi się ze starymi biurami gdzie urzędniczce łatwiej się sortuje po nazwisku, więc jest to jedyna słuszna kolejność ;)
msylw

Postby wignaczewski » Thu Sep 23, 2010 8:53 am

rysal wrote:Witam, jesli uruchamiamy nawigacje i wpisujemy nazwę ulicy, to zawsze wpisujemy nazwisko, a nie tytuł lub jego imię.
Po co więc sugerujecie tu aby wpisywać np. Generała Jakuba Malinowskiego, albo Św. Michała ?
Lub Adama Mickiewicza. Proponuję samo nazwisko lub przynajmniej Nazwisko i Imię.
Czy to nie jest niepotrzebna strata czasu ?

Wpisanie w nawigacji jedynie "Piłsudskiego" znajduje Marszałka Józefa Piłsudskiego w różnych miejscowościach. Nikt więc nie każe Ci w nawigacji wpisywać pełnej nazwy.
Mapy za to powinny być kompletne o pełne nazwy ulic.
wignaczewski

Has thanked: 1 time

Postby garbaty » Wed Sep 22, 2010 11:25 am

wignaczewski wrote:Ostatnio miały miejsce pewne zmiany na Wiki. Link z pierwszego posta powinien mieć teraz taką formę http://www.waze.com/wiki/index.php/Poland

Poprawione. :)
garbaty

Postby wignaczewski » Tue Sep 21, 2010 11:06 am

Ostatnio miały miejsce pewne zmiany na Wiki. Link z pierwszego posta powinien mieć teraz taką formę http://www.waze.com/wiki/index.php/Poland
wignaczewski

Has thanked: 1 time

Postby garbaty » Sun Aug 29, 2010 6:52 am

O super. :) Dzięki za uwagi, już je uwzględniłem w tekście. :) A sam tekst się już trochę rozszerzył. :) Zostało tłumaczenie podstawowych błędów. Mam nadzieję, że nasza wiki będzie się stale rozrastała :)
garbaty

Postby msylw » Sat Aug 28, 2010 7:32 pm

Wygląda nieźle, ja jakoś nigdy nie mogłem się za to zabrać... Ale spróbuje przynajmniej pomotywować.
Mam 3 uwagi:
1. Nie trzeba być area managerem żeby edytować węzły jeśli jechało się po danej drodze - czasem edytuje drogi daleko od "mojego" terenu i nie ma problemu. O ile dobrze pamiętam to prawa do edycji nie swoich dróg nabyte "przejazdem" dostaje się z większym opóźnieniem niż pojawiają się same drogi... Najprzydatniejsze (wg mnie) rzeczy które dostaje area manager na swoim terenie to prawo do edycji wszystkiego (nawet jeśli tam nie jechał) i prawo do kasowania nie swoich odcinków (to ostatnie da się obejść, ale jest to delikatnie mówiąc żmudne).
2. Do sprawdzania czy waze potrafi wyznaczyć dłuższą trasę można użyć live map. Ustawia się start i koniec i patrzy czy znajdzie sensownie. Zbliżając te 2 punkty można namierzyć mniej więcej gdzie jest problem. Działa tylko jeśli większość trasy jest w porządku, i niestety ma tego kilkudniowego laga od edycji...
3. Do znajdywania miejsc do poprawienia dobre jest "Map problems". Wada: żeby to sensownie wykorzystać trzeba używać z instrukcją z angielskiego wiki (co który numer oznacza, jak się zabrać za poprawianie itp). Jest z tym trochę roboty na początku - choćby odklikanie miejsc które nie są problemami, ale jak siatka dróg jest w miarę sensowna to potem pojawiają się coraz rzadziej.
msylw

PreviousNext

Return to Poland