Post by psciborek
berestovskyy wrote: Zwykle na węzłach takich zjazdów mamy <= 4. W tym przypadku nazywamy tylko te 3 rampy:
https://www.waze.com/pl/editor/?zoom=4& ... ,211988761

Wszystkie inne muszą pozostać bez nazwy.
Może to jest fajny węzeł by podać go jako przykład w wiki? BTW permalinki przestały działać...
psciborek
Waze Local Champs
Waze Local Champs
Posts: 600
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Send a message

Post by rlpl
Proponuję przemyśleć zasadę, że tytuły patronów ulic (generał, ksiądz) wpisujemy małą literą. Ja się do tego stosuję, ale widzę, że inni nie, i estetycznie raczej duża litera bardziej by mi pasowała. Ja wiem, że według zasad pisowni polskiej tytuły pisze się małą literą, ale tu chyba powinna zadziałać inna zasada: duża litera na początku wypowiedzi (zdania, równoważnika). Jakoś tak mi nie pasuje, jak nazwa ulicy zaczyna się od małej litery, np. "generała", albo w nazwie "Aleja księdza Jerzego Popiełuszki" samo "księdza" jest małe, chociaż to akurat bym przełknął, bo jednak wypowiedź zaczyna się od "Aleja". Właśnie gdyby nazwa była w środku zdania, to pasowałaby mała litera (np. "przy ulicy generała..." - a nie "przy ulicy Generała..."). Również oddzielna zasada dla "Marszałka Józefa Piłsudskiego" nie bardzo jest dla mnie zrozumiała.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Sugeruję aby odejść od zasad w Wiki na zasady obowiązujące w języku polskim
Moja propozycja niewiele się różni, bo ja proponuję, żeby zasady opisane w Wiki były zgodne z językiem polskim. Bo jeśli w Wiki mają być bzdury, do których i tak nie będziemy się stosować, to nie ma sensu tego Wiki pisać. Zasady pisowni nazw typu "ulica", "plac" sprawdziłem sobie, ale pisałem o innej zasadzie: duża litera na początku wypowiedzi (zdania, równoważnika). Źródła nie podaję, bo ta zasada jest powszechnie znana i stosowana.
Pisownia, pisownią, ale jakoś nie zauważyłem aby na ulicznych tablicach informacyjnych widniał np. "plac Tadeusza Kościuszki"
Tu jest problem, bo na tabliczkach ulicznych wszystkie litery są duże (CAPS LOCK).

Pod tym linkiem: http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629401 jest zresztą wyjaśnione, że wszystkie wyrazy wewnątrz nazwy własnej piszemy wielką literą: 3 Maja, Dwóch Mieczy, Świętego Jana, Księdza Jerzego Popiełuszki, Królowej Jadwigi, Księcia Józefa, Generała Władysława Sikorskiego. Mała litera tylko jeśli jest skrót tytułu: św. Jana, gen. Władysława Sikorskiego.

Popatrzcie dla porównania na mapy Google. Ja wiem, że to żaden autorytet, ale mapki mają z PPWK, a oni głupi nie są. Chyba.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
A jednak PPWK, a za nim Google, korzysta z różnych konwencji, jak widać na załączonych zrzutach. W takim razie ja nie wiem jak powinno być poprawnie, poddaję się i będę się stosował do tego, co jest w Wiki, zakładając, że ktoś, kto to pisał, przemyślał sprawę i wie co pisze.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
Attachments
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Ja zapisuję dwie nazwy alternatywne, bo możesz ich mieć ile chcesz. Szkoda, że te nazwy i tak nigdzie nie są wyświetlane, ale może kiedyś będą. Numerów europejskich w ogóle nie wpisuję, bo ustalono (jak mnie tu jeszcze nie było), że ich nie wpisujemy.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Pisownia ulic z datami:
rl_pl wrote:Pod tym linkiem: http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629401 jest zresztą wyjaśnione, że wszystkie wyrazy wewnątrz nazwy własnej piszemy wielką literą: 3 Maja, (...)
Co do pisowni samych dat, to nie chce mi się szukać linków z cytatami, ale zasady są takie:

1. Nie piszemy kropki po numerze dnia - jest to wyjątek od ogólnej zasady, dotyczącej pisowni liczebników głównych.
2. Nigdy nie piszemy końcówki "-go".

Dlatego powinno być: 3 Maja, 11 Listopada. Ale jeśli masz jakąś ulicę, która wszędzie (w dokumentach urzędowych, na tabliczkach, na drogowskazach) jest zapisana błędnie i uznasz, że konsekwentnie też chcesz się tego trzymać, to nic się nie stanie, jeśli napiszesz tak samo, jak wszędzie.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Zapowiadali to już dawno temu i podobno nawet w USA już uruchomili i zapowiadali, że pracują nad uruchomieniem na całym świecie, i na tym się skończyło. Niektórzy (np. ja) wpisują numer drogi jako Alternative, w nadziei, że kiedyś jednak to ruszy. Odwrotnego sposobu, czyli wpisywania numeru drogi jako nazwy podstawowej, a nazwy ulicy jako alternatywnej, jeszcze w Polsce nie widziałem, ale oczywiście całej Polski nie znam. Wobec tego niech sobie każdy wpisuje jak chce, tylko proponuję, żeby nie poprawiać na swój system tego, co ktoś po swojemu podpisał.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Ten temat był już omawiany, wyszło, że każde rozwiązanie jest złe. Po prostu autorzy nie przewidzieli, że droga może mieć jednocześnie numer i nazwę, albo że może po prostu nie mieć niczego. Panowie, nie mieszajcie już, wpisujcie co chcecie, tylko nie przerabiajcie już podpisanych dróg. Weźcie pod uwagę, że każda nowo wpisana nazwa pozostaje w bazie danych na zawsze i może kiedyś wypłynąć np. w wynikach wyszukiwania adresu, nawet, jeśli starej nazwy już nie ma na mapie.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Co do tak prostej drogi, jak 7 poza miastami, to ustalono dawno, że ma się nazywać po prostu 7. Numerów dróg europejskich ma w ogóle nie być. Dodatki E77 są starsze, niż ustalenie tych zasad, potem widocznie nikt nie miał takiej potrzeby, żeby je usunąć, w tym i ja, bo przerabiałem niektóre fragmenty. Napis DK7 jest późniejszy, pojawił się, jak zaczął się remont obwodnicy, bo dawniej było S7. Oczywiście można sprawdzić kto to zrobił, kolega widocznie nie doczytał. Jak chcesz, to można na całej długości zlikwidować dodatki E77 i DK. Gorzej nie będzie, zwłaszcza, że drogi nie prowadzą przez miasta, czyli "adres" 7, E77 istnieje tylko jeden.

Miałem raczej na myśli dopisywanie albo kasowanie numerów dróg do nazw ulic w miastach, bo o to chodziło w pytaniu. Jak droga już jest podpisana, na przykład ulica Jana Kowalskiego, a dopiszesz do niej 79, to potem wyszukiwarka będzie pytać, czy chcesz jechać na Jana Kowalskiego, czy 79 Jana Kowalskiego.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rysal
Witam, jesli uruchamiamy nawigacje i wpisujemy nazwę ulicy, to zawsze wpisujemy nazwisko, a nie tytuł lub jego imię.
Po co więc sugerujecie tu aby wpisywać np. Generała Jakuba Malinowskiego, albo Św. Michała ?
Lub Adama Mickiewicza. Proponuję samo nazwisko lub przynajmniej Nazwisko i Imię.
Czy to nie jest niepotrzebna strata czasu ?
rysal
Area Manager
Area Manager
Posts: 349
Has thanked: 14 times
Been thanked: 39 times
Send a message
[imghttps://s.waze.tools/c3.png][/img]