Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by rlpl
Proszę wrocławskich area managerów o usunięcie nazwy Osiek z dwóch ulic w Waszym mieście. Pisałem o tym na wiki i zgłaszałem jako Update request.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Dziękuję wrocławskim AM za pomoc w usuwaniu błędnej lokalizacji miasta Osiek, a jeszcze bardziej AM z Częstochowy, bo tam Osiek zagnieździł się jeszcze bardziej. Wnioski z tej akcji:
  1. Lepiej jest zapobiegać łączeniu się miejscowości, niż potem poprawiać.
  2. Jeśli nie przestrzega się punktu 1. i miejscowości się połączą, to najlepiej jest naprawić problem jak najszybciej.
  3. Czas rozwiązywania problemu dla pojedynczej pary miejscowości jest porównywalny z czasem, przez jaki problemem nikt się nie interesował.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Seklod wrote:2. Mam problem ze skrzyżowaniem ulic księgarska (dodana przez mnie) i Sułowska, nie mogę ustawić wszystkich skrętów - dostaję komunikat "no permission" :(
Musisz mieć uprawnienia do edycji. Uprawnienia masz tam, gdzie jeździłeś z włączonym waze'em. A dokładniej: tam, gdzie są Twoje punkty (ślady) GPS i jakiś tam obszar dookoła. Punkty pojawiają się z opóźnieniem i znikają po ok. miesiącu, więc jeśli wczoraj gdzieś jeździłeś, to nie znaczy, że dzisiaj już będziesz miał uprawnienia, nawet jeśli widzisz swoją drogę w archiwum, i nie znaczy też, że jeśli je dostaniesz, to na zawsze.

Jest jeszcze coś takiego, jak area manager, ale sugerowałbym, żebyś najpierw pouczył się edytować mapy mając zwykłe uprawnienia. Na przykład coś takiego:
Seklod wrote:niestety poprawiając (uczyłem się :)) dodałem drogę do usunięcia.
jest jeszcze do naprawienia. Gdybyś zrobił taki błąd jako area manager, to już nie dałoby się nic zrobić.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Skąd masz takie informacje? Gdyby tak było jak piszesz, to nie dałoby się zrobić funkcji asystenta pasa ruchu. Nie piszę w tym momencie konkretnie o waze, ale ogólnie o cywilnych GPS-ach. Ja jak patrzę na swoje ślady w Cartouche (cudze zresztą też, tylko zwykle nie wiem czyje one są) to może nie zawsze są idealne, ale czasami spokojnie można rozróżnić konkretny pas ruchu, a nie tylko drogę. Owszem, nie zawsze, ale często. A mój telefon nie jest jakimś super ekskluzywnym wynalazkiem do rejestracji tras. Jedyne z czym się zgodzę, to że pod drzewami dokładność namierzania jest gorsza, tak samo obok wysokich budynków.
wampcia wrote:Sama nawigacja ma przyciąganie do linii drogi, ciekawe po co
Po to właśnie, że zdarza się, że odbiór GPS-a jest gorszy i wtedy waze głupieje, lokalizuje nas na drogach obok. Podkreślam: zdarza się, a nie że tak jest cały czas. Szczerze mówiąc czasami mi przeszkadza ta funkcja, bo bywa, że świadomie zjadę na boczną uliczkę, a waze nadal przyciąga mnie do głównej i nic nie mogę z tym zrobić, pomaga tylko restart programu. Można by długo rozważać, czy przyciąganie jest dobre, czy nie. Jeszcze pół roku temu poprzednia wersja klienta nie miała go. Zdarzało się wtedy, że waze widział mnie na przeciwległej jezdni jako jadącego pod prąd i była to wina niedokładności mapy, a nie sprzętu.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Nie mam iPhone'a, ani nawet ogródka. :-) Nie bardzo chce mi się wierzyć, żebym miał w kieszeni sprzęt lepszy od iPhone'a, ale zbadam go dokładniej w wolnej chwili.
wampcia wrote:wyłącz całkowicie navi na skrzyżowaniu, nie przemieszczaj się i włącz navi - nie rozpozna pasa ruchu na którym jesteś
Jeśli chodzi o waze, to taka operacja nawet mu pomaga, bo to jedyny znany mi sposób na ominięcie funkcji przyciągania do drogi. Po czymś takim waze załapuje poprawnie drogę, po której jadę, zamiast starać się być mądrzejszym ode mnie i uparcie twierdzić, że jadę poprzednią drogą. Nie jest to pewnie lokalizacja co do metra, ale w przypadku przyciągania chodzi mi o drogi biegnące w odległości do 100 m od siebie.

Jeszcze jedno: jeśli naprawdę GPS ma dokładność 9 metrów, a my narysujemy mapy z dokładnością 15 metrów, to oba te błędy się sumują i błąd dopasowania GPS do mapy trzeba przyjąć 24 metry. Ja rozumiem, że nie ma na w przyrodzie pomiarów bezbłędnych, ale po co robić niedokładność, której możemy uniknąć?
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
wampcia wrote:To się nijak nie sumuje,
Teoria błędów mówi coś wprost przeciwnego: błędy pomiaru dla dwóch różnych wielkości (tu: położenie GPS i położenie drogi) sumują się. Co najwyżej wartość średnia może się zbliżyć do rzeczywistej, ale całkowity rozrzut się zwiększy. Chyba że jeden z błędów jest systematyczny, np. w tym wypadku zawsze wynosi 15 m.
najwyżej jeśli działa funkcja "poprawy" drogi przez Waze to się w jakimś procencie winno znosić.
Jeśli masz na myśli automatyczne poprawianie geometrii dróg przez serwery waze'a, to od pół roku nie działa.
Celeowo o tym wspomniałam, gdyż uważam, że błąd Bing maps jest na tyle nieznaczący,
W jednych miejscach jest mniejszy, w innych większy. Polecam Twojej uwadze to miejsce. Pytanie pomocnicze: znajdź różnicę między tymi dwoma obrazkami.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
wampcia wrote:Tu akurat błąd ( przesunięcie ) wynosi circa 25 metrów a nie rzeczone 7-8 dla Wrocławia
Ja naliczyłem w tym miejscu 30. Kolega twierdzi, że Wrocław ma 15 metrów, a nie 7-8.
Mylisz się co do sumowania, gdyż nie jest to błąd statystyczny za jaki to uważasz tylko przesunięcie a to duża różnica
Czyli błąd systematyczny - o takim też wspomniałem po "chyba że". W normalnych warunkach jak widzisz zdjęcie i jeden ślad GPS, to nie wiesz o ile jest przesunięte zdjęcie i o ile ślad GPS, jedno i drugie wtedy trzeba traktować jako statystyczne. Dopiero jak się dowiesz ile wynosi przesunięcie, to możesz je traktować jako błąd systematyczny, ale takich da się uniknąć.
Zastanawiam się też nad tym czy idąc tą drogą nie dojdziemy w końcu do momentu gdy wogóle nie będzie dodawało się nic do Waze gdyż może coś być obarczone błędem przesunięcia,
Błędy są zawsze, pytanie tylko czy jeśli mając do dyspozycji większą dokładność korzystasz z niej, czy nie.
droga jest remonowana, bedzie remontowana, może dochodzi do zmiany jej geometrii a może z dwukierunkowej stała się wczoraj jedno....
W czym problem zapytać kogoś, kto wie, albo sprawdzić?
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
A i jeszcze:
wampcia wrote:Współczuje Krakowowi i ubolewam nad tą składanką Microsoftu.
Całkiem niepotrzebnie, bo po pierwsze przesunięty jest tylko zachodni koniec, właściwie to już nie jest Kraków, reszta jest dobra, a po drugie Kraków był narysowany w całości i bez większych błędów na długo przed wprowadzeniem obrazków z Binga, a nawet wcześniej niż ja dowiedziałem się o istnieniu waze'a. To jest dowód na to, że da się i że nie jest to tylko moja osobista fanaberia.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
wampcia wrote:
W czym problem zapytać kogoś, kto wie, albo sprawdzić?
W braku takowych wiedzących i w braku nieogranicznej ilości bilonów NBP. Sponsor mile widziany ;)
No właśnie się okazuje, że są tacy, co wiedzą. Dlatego najlepiej jest edytować okolicę, w której bywasz codziennie, albo możesz w każdej chwili tam zajrzeć. Wiedza na temat przejezdności dróg, jeśli nie masz jej w głowie, to jest też dostępna w sieci za darmo. A czasem wystarczyłoby choćby popatrzeć na ślady GPS w Cartouche, po to w końcu są.
Wiem, wiem są mapy i stony urzędów etc.. tylko komu by chciało się przy każdej drożynce to sprawdzać
No widzisz, niektórym się chce.
a i tak 101% pewności by nie było bo ktoś by zamknął drogę 5 min po przejechaniu ;)
Nie przesadzajmy. Jeśli droga jest zamknięta przez parę dni, to nie ma sensu tego wprowadzać do waze'a, bo zanim mapy się przebudują, to po remoncie nie będzie śladu. Za to jak remont głównego skrzyżowania w mieście trwa rok albo dwa, to rzuca się w oczy, trąbią o tym media i plotkują baby w kolejce do lekarza, po prostu "wiedzą o tym wszyscy", więc po co się narażać na śmieszność i wprowadzać bzdury do mapy.
Do całej reszty to praktycznie j/w z tym, iż błąd nie jest bardzo znaczącym, gdyż lepsza droga nawet 100 metrów przesunięta niż jej brak
Z tymi 100 metrami to bym polemizował, ale przede wszystkim: skąd założenie, że nie da się lepszej drogi zrobić? Bo Tobie się nie chce? Twoje miasto, Twój wybór, ale kolegom z Wrocławia się chce i podali sposób jak to osiągnąć. Podziwiam ich, jeśli się tego trzymają.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Jak poprzednio asekurancko napisałem, że nic nie musisz, to odpowiedziałaś, że przecież wiesz, że nic nie musisz, bo to oczywiste. Jak tym razem nie dopisałem, to wielkie halo, że kogoś oceniam i zmuszam. Nie mam pojęcia jak rysujesz mapy, bo nie zaglądam do Twoich okolic, również o jakichkolwiek 100 m dokładności nic nie wiem poza tym, co sama napisałaś. Jeśli koniecznie chcesz znaleźć kogoś, kto będzie oceniał, a potem mu walnąć tekst "nie ty mnie będziesz oceniał", to w końcu znajdziesz, to nic trudnego.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.