Post Reply

Przesuwające się drogi

Post by mousepl
Witam,
Pytanie do innych Area Manager'ów:
Czy Wam też przesuwają się drogi? Po edycji geometrii, podłączeniu drogi np do skrzyżowania zaobserwowałem, że po paru dniach droga przy skrzyżowaniu się przesuwa, wygina itp.
Teraz po każdej edycji, gdy skrzyżowanie jest gotowe zaznaczam opcję Locked.
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 3166
Has thanked: 1 time
Been thanked: 676 times

POSTER_ID:1032341

1

Send a message

Post by alphatauri
Potwierdzam, dzisiaj musiałem usuwać skręcone nitki dróg - lewa przeszła na prawą, poza tym, jak wspomniałeś, niektóre drogi się wyginają i przesuwają, myślę, że ma to jakiś związek z uśrednianiem przez waze tras, ale nie zawsze dobrze. Wcześniej czegoś takiego nie zaobserwowałem, więc musi być to raczej coś nowego, przynajmniej u nas.

A swoją drogą, czy ktoś zauważył dzisiaj dziwne problemy z systemem gps? Wyglądało mi to na jakąś awarię systemu, bo mój telefon pokazywał przeróżne trasy, skakał z jednej na drugą, gubił sygnał i rejestrował totalne bzdury. Pierwszy raz coś takiego się mi wydarzyło. Było to dzisiaj między 14.30 a 15.15. Teraz chyba wszystko wróciło do normy.
alphatauri
Posts: 45
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by alphatauri
Niestety, drogi były rysowane przeze mnie, wielokrotnie potwierdzone, a skakanie na taką skalę wystąpiło u mnie pierwszy raz, stąd moje pytanie. Wiem, że czasami gps może trochę poskakać, zwłaszcza zaraz po uruchomieniu, jak nie jest w stanie złapać fixa, ale dzisiaj to była przesada. Nie miałem też żadnych problemów przy śnieżycach, intensywnych opadach deszczu, a nawet burzach - zawsze mój telefon był w stanie złapać fixa i prowadzić, a dzisiaj dodatkowo odpaliłem inny, komercyjny program do nawigacji na tym samym urządzeniu, żeby wyeliminować ewentualne problemy z wazem, ale też się całkowicie gubił, więc podejrzewam, że musiały być jakieś zakłócenia w samym systemie. Nie było żadnego załamania pogody, lekkie zachmurzenie i tyle.
alphatauri
Posts: 45
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by alphatauri
A jednak będę się upierał, że coś było nie tak z systemem gps, być może jakieś lokalne zakłócenia sygnału? Szkoda, że Amerykanie nie mają niczego w rodzaju status.waze.com ! Można by takie rzeczy sprawdzać na bieżąco. W każdym razie nie zauważyłem po poniedziałku żadnych nieprawidłowości. Wszystko działa ok, oprócz tego, że ta mała zaległość w aktualizacji map opisana na status.waze.com staje się już coraz większa! Ale chyba coś już się zaczyna odświeżać, przynajmniej niektóre błędy znikają, więc do jutra powinno być OK.
alphatauri
Posts: 45
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by alphatauri
Takie kurczenie miasta ma zapewne związek z problemem, z jakim staramy się chyba wszyscy walczyć, czyli miejscowości o tej samej nazwie. Być może serwery Waze potrzebują więcej czasu, żeby to wszystko odświeżyć, według mnie trwa to zwykle najdłużej, wcześniej można zauważyć zmiany w geometrii, nazwach itp, a dopiero potem waze przerysowuje obszary miejscowości. Nie wiem, jakie są zasady, ale trzeba się po prostu uzbroić w cierpliwość. W moim regionie od dłuższego czasu są ulice przyporządkowane do Tarnowa, które dziwnie pokazywane są jako nie należące do miasta.
alphatauri
Posts: 45
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by alphatauri
No tak, teraz wszystko jasne, ale jednak czasami granice miasta są przerysowywane, pewnie po dorysowaniu jakichś "wystających" ulic, i akurat system poprawi któryś z boków wielokąta włączając do miejscowości "odrzucone" ulice. W każdym razie wygląda na to, że jest to uznawane za normalne, że nie wszystkie ulice danej miejscowości muszą się graficznie znaleźć w jej granicach. Jak by na to nie patrzeć, jednak jest to pewna nieścisłość, no ale chyba nie ma się tym co przejmować, bo raczej nie jest to aż tak istotne.
alphatauri
Posts: 45
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by h_udy
też to ostatnio zauważyłem.. myślałem że ktoś robi jakieś kawały :] ale wygląda na to że waze sam "wprowadza zmiany".. nie zawsze udane..

robisz "locked" na każdej trasie dochodzącej do skrzyżowania?
h_udy
Posts: 60
Send a message
Katowice/Poland MA
Samsung Galaxy A52s
Android 14 One UI v. 6.0

Post by h_udy
ze skakaniem to czasem wina pogody i błędnych odczytów GPS.. mało to się można naoglądać "fruwających samochodów" patrząc na ich ślady na cartouche? :]
bywa też tak (jeśli jeździłeś nowymi drogami) że drogi są rysowane według zdjęć z Aerial i jest przesunięcie, a GPS widzi że jedziesz pomiędzy np. dwoma równoległymi trasami.. i skacze.

na szczęście (lub nieszczęście) zdjęć już nie mamy..
h_udy
Posts: 60
Send a message
Katowice/Poland MA
Samsung Galaxy A52s
Android 14 One UI v. 6.0

Post by mousepl
Ja osobiście nie odczułem wahań GPS.
Wracając do tematu daję Locked najczęściej na drogach w środku skrzyżowań i na dojazdowych (w przypadku jednokierunkowych). Locked czy nie i tak można edytować geometrię...
Co do zmiany kierunku drogi to też mi się zdarzyło. Nagle droga zrobiła się dwukierunkowa - powodem tego pewnie były punkty GPS, które się pojawiły w odległości 2m od trasy. Niektóre drogi dwukierunkowe też robią się jednokierunkowe.
Zaobserwowałem także skurczenie się rejonu miasta:
http://world.waze.com/cartouche/?zoom=1 ... FFFFFFTTTT
Wcześniej Akademicka do Korfantego była w rejonie miejskim.
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 3166
Has thanked: 1 time
Been thanked: 676 times
Send a message

Post by mousepl
Zmiany w geometrii miasta są widoczne po max 24h od edycji. Testowałem na mieście Inowrocław. Problem w Bydgoszczy z tą ulicą występuje odkąd ją narysowałem. Pisałem jakiś czas temu do supportu i odpisali:
The city border (polygon) is created that 90% of the streets of the city will be inside the polygon, so sometimes streets that are on the outskirts of the city wont be inside that polygon.
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 3166
Has thanked: 1 time
Been thanked: 676 times
Send a message