Post by mousepl
Jest nad czym myśleć, bo u nas nie ma numerów węzłów a rysować i zaznaczać "od kilometra" to przesada...
Zapis w ostatniej kolumnie dla drogi Miejscowość1-Miejscowość2 oznaczałoby wg mnie, że droga jest przejezdna na tym odcinku i są zrobione węzły na początku i na końcu. Co do węzłów w środku odcinka to niestety nie jesteśmy w stanie zaznaczyć wszystkich skrzyżowań. Pozostaje tylko dodawać je do istniejącej - zaznaczonej jako gotowej - drogi.
rl_pl nie wiem czy jest taki status "AM dla odcinka drogi". Nie słyszałem o czymś takim...

Adnotacja co do numeracji dróg: Nie ma tak, że droga jest równocześnie S1 i 1. Jest albo jedno albo drugie. Albo DK 1 jest przekształcana w S1 albo obok niej jest budowana A1 i DK1 zostaje równolegle. Dlatego droga nie może mieć dwóch lub więcej statusów.
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 3166
Has thanked: 1 time
Been thanked: 676 times
Send a message

Post by mousepl
Droga nr 1 dochodzi od północy do Wojkowic Kościelnych i... rozdziela się na dwie strony - do Pyrzowic idzie S1, w stronę Dąbrowy Górniczej - 1.
Nie. DK1 idzie w stronę Dąbrowy Górniczej, S1 jest oddzielną drogą.
Nie jest więc tak, że jakiś numer stanowi ciągłą linię - sprawa jest bardziej zakręcona.
Nie pisałem, że tak jest ale pisałem, że drogi są przekształcane (w ekspresowe) i wtedy nie jest ten odcinek DK tylko S.
Dlatego w opisie odcinków na Wiki dałem zapis Miasto1 - Miasto2 - Miasto3, Miasto4 - Miasto5, co oznacza, że dana DK jest na odcinkach od Miasto1 do Miasto3 ORAZ od Miasto4 do Miasto5. Prosta sprawa, myślniki to miejscowości po drodze a przecinki to nowe odcinki.
Przy okazji, w tej tabelce przewidujesz wpisywanie tylko dobrych odcinków, czy tego, co jeszcze trzeba zrobić?
Tylko dobrych, sprawdzonych (opcją Higlight connectivity) odcinków.

Nawet jeśli uda się nam zrobić spis to i tak nie wymusimy na wszystkich aby wprowadzali tam zmiany. Mało tego co z drogami w miastach? Zostawiać to lokalnym AM czy ciągnąć od wlotu do wylotu. (osobiście DK1 zakończyłem w okolicach Łodzi, nie wnikałem w ten misz-masz w centrum, to samo w Częstochowie, tyle, że tam nie ma AM :/)
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 3166
Has thanked: 1 time
Been thanked: 676 times
Send a message

Post by mousepl
Co z gotowymi drogami? Skreślamy? Zrobiłem 252 i jest ona kompletna.
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 3166
Has thanked: 1 time
Been thanked: 676 times
Send a message

Post by mousepl
Ja myślałem, żeby wypisać wszystkie i gotowe skreślać - tak jak jest to zrobione w tabeli z duplikatami miast.
Co do S1 to sprawa jest prosta:
Cieszyn - Bielsko
Tychy - Dąbrowa Górnicza
Wojkowice Kościelne - Pyrzowice
Ja bym to widział w tabeli tak, jak pisałem wcześniej. W polu przez wymienić parę odcinków i po prawej uzupełniać które są zakończone.
Jeszcze jedno pytanie: co z miejscowościami po drodze? Jest sens dzielić drogę i je dodawać czy pozostawiać to następnym wazerom, którzy będą tam kiedyś przejeżdżać?
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 3166
Has thanked: 1 time
Been thanked: 676 times
Send a message

Post by mousepl
Ja dzisiaj dopiero wprowadziłem parę dróg, które wyrysowałem. Niestety ostatnio nic tylko czekam aż moje drogi lub punkty GPS pojawią się w archiwum... Po tygodniu stwierdziłem, że nic z tego :/
Na walcu zrobiłem ~200km i nawet 100m się nie pokazało.
PS. Jeśli jest ktoś z Torunia to może podciągnąć tam DK przez centrum bo nie mam pojęcia jak tam jest ze skrzyżowaniami.
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 3166
Has thanked: 1 time
Been thanked: 676 times
Send a message

Post by rlpl
Bardzo słuszna idea. Mam wątpliwości, czy jest sens rozdzielać autostrady, drogi szybkiego ruchu i zwykłe krajowe. Bo ta sama droga może mieć wszystkie trzy statusy, np. 1, S1 i A1, i nie są to chyba drogi alternatywne wobec siebie, tylko są jednym ciągiem. (No dobra, są wyjątki: S1 do Pyrzowic, S7 jako zalążek Wschodniej Obwodnicy Krakowa, DK4 i A4 równolegle na odcinku Wieliczka-Kłaj, ale to są właśnie wyjątki, a nie reguła). Poza tym docelowo chyba trzeba będzie zrobić oddzielną stronę dla każdej z tych dróg, bo każdą trzeba podzielić na odcinki, a każdy odcinek będzie miał wiele problemów. Strona ze spisem wszystkich problemów na wszystkich drogach będzie się ciągnęła przez 50 ekranów i raczej będzie odstraszała ludzi, niż zachęcała do współpracy.

Taka strona to też dobry moment, żeby zastanowić się nad przyjęciem statusu AM dla odcinka drogi. Takie propozycje już padały, a support potwierdza, że technicznie jest taka możliwość.

EDIT: mam na myśli, że niektórzy z nas mogliby zostać area managerami nie tylko dla miast czy okolic, ale dla dróg, np. ktoś mógłby wziąć pod opiekę DK1/S1/A1 z Katowic do Częstochowy, albo do Łodzi (to tylko przykład, oczywiście).
freddiechopin wrote:Myślicie, że warto by było też dodać listę dróg wojewódzkich (żółtych)?
Zdecydowanie tak, ale trzeba jakoś podzielić, np. każda setka oddzielnie, ewentualnie każde województwo - ale to jako podział alternatywny, bo wiele dróg przecina granice województw.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
mousepl wrote:Jest nad czym myśleć, bo u nas nie ma numerów węzłów a rysować i zaznaczać "od kilometra" to przesada...
Miałem na myśli, że drogę dzielimy wg większych miast, np. wojewódzkich, albo skrzyżowań z innymi ważnymi drogami. Podobnie jak to zrobiłeś w tabelce. Przy okazji, w tej tabelce przewidujesz wpisywanie tylko dobrych odcinków, czy tego, co jeszcze trzeba zrobić? Bo jeśli tylko dobre, to rzeczywiście sprawa jest prostsza, a jeśli to ma być lista błędów, problemów i braków, to jak pisałem wyżej - rozciągnie się na 50 ekranów.
mousepl wrote:rl_pl nie wiem czy jest taki status "AM dla odcinka drogi". Nie słyszałem o czymś takim...
Bo w ogóle nie ma czegoś takiego jak "AM dla...", to taki mój skrót myślowy. Jest po prostu AM i ma przypisany jakiś obszar, albo kilka obszarów. Przypuszczam, że pojedynczy obszar nie musi mieć kształtu prostokąta i proporcji zbliżonych do okienka w przeglądarce, może też być wąski i długi i obejmować jakąś drogę albo jej fragment plus niewielki obszar dookoła. Nie jest to nigdzie opisane w dokumentacji, ale kiedyś pytałem support mailem, czy jest taka opcja, i odpisali, że tak.
mousepl wrote:Adnotacja co do numeracji dróg: Nie ma tak, że droga jest równocześnie S1 i 1.
Oczywiście nie w tym samym miejscu, miałem na myśli, że ta sama droga w różnych miejscach ma różne statusy. Jedynka jest dobrym przykładem, bo na różnych odcinkach jest autostradą, S-ką, albo zwykłą krajową, ale one wszystkie stanowią jeden ciąg - mam na myśli, że jadąc z Gdańska do Katowic nie masz do wyboru 3 dróg, tylko jedną, i ona jest raz oznakowana jako S1, raz jako A1, a raz jako 1. (Pomijam to, że oczywiście możesz zjechać na inną drogę). Natomiast w wiki ta droga jest w trzech tabelkach i we wszystkich trzech jest nieciągła.
mousepl wrote:Albo DK 1 jest przekształcana w S1 albo obok niej jest budowana A1 i DK1 zostaje równolegle.
Pewny jesteś, że DK1 pozostaje obok A1, a nie jest oznakowywana jako DK91? Właśnie pytałem, czy takie przypadki są i owszem, parę takich potrafię wymienić, ale zgaduję, że to są sytuacje wyjątkowe i tymczasowe, a nie że kiedyś będą 2 albo 3 alternatywne równoległe drogi o takich samych numerach i różniące się tylko kategorią.

Pytanie pomocnicze: gdzie jest DK4?
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Jak jest w Wojkowicach Kościelnych wiem, bo właśnie rysuję. :-) Odcinek S1 do Pyrzowic to ślepa odnoga. Tak samo pokazany przez Ciebie odcinek DK4. To właśnie miałem na myśli pisząc, że takie sytuacje owszem są, ale jako wyjątki i fragmenty, z których może kiedyś coś będzie, a może przeciwnie - zostaną przenumerowane na coś zupełnie innego. Właściwy i ciągły fragment DK4 zaczyna się w Wieliczce, czyli prawie tam, gdzie kończy się A4 ("prawie" - kolejny wyjątek). A teraz popatrzcie co się dzieje od Wojkowic Kościelnych w stronę Dąbrowy Górniczej. Od węzła do Dąbrowy jest DK1, potem S1 do Tychów, dalej znowu DK1 aż do Bielska, i potem od Bielska do Cieszyna znowu S1 - patrzę na mapę Google, bo sam nie wiem gdzie która kategoria się zaczyna i kończy. Jeśli rozdzielimy S-ki od zwykłych krajowych, to każdy odcinek będzie w innej tabelce.
mousepl wrote:Dlatego w opisie odcinków na Wiki dałem zapis Miasto1 - Miasto2 - Miasto3, Miasto4 - Miasto5, co oznacza, że dana DK jest na odcinkach od Miasto1 do Miasto3 ORAZ od Miasto4 do Miasto5. Prosta sprawa, myślniki to miejscowości po drodze a przecinki to nowe odcinki.
No właśnie, a odcinka Miasto3 - Miasto4 trzeba szukać w innej tabelce, mimo że jak jedziesz z Miasta1 do Miasta5, to jednym ciągiem przejeżdżasz wszystkie. Jeśli to nie jest problem - to nie ma sprawy. :-)
mousepl wrote:
Przy okazji, w tej tabelce przewidujesz wpisywanie tylko dobrych odcinków, czy tego, co jeszcze trzeba zrobić?
Tylko dobrych, sprawdzonych (opcją Higlight connectivity) odcinków.
Można i tak, chociaż ja bym wolał listę "TODO", bo jak gdzieś jadę, to chciałbym zarejestrować tę drogę, na której jest najwięcej problemów, tymczasem taka droga jest "najbardziej nieobecna" na liście. Ale niech będzie, że wpisujemy odcinki dobre.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
To teraz coś konstruktywnego dla odmiany. Czyli absolutnym minimum jest, że droga musi być przejezdna w obie strony. Proponowałbym wprowadzenie jakiegoś systemu ocen jakości drogi z uwzględnieniem np. takich kryteriów:
  • czy droga ma poprawną kategorię,
  • czy droga jest dwupasmówką tam, gdzie powinna być,
  • czy dwupasmówki składają się z dwóch dróg jednokierunkowych, a nie dwukierunkowych,
  • czy są narysowane wszystkie rampy wjazdowe/zjazdowe na skrzyżowaniach z innymi drogami,
  • czy droga jest poprawnie podpisana (cokolwiek rozumiemy pod "poprawnie"),
  • itd...
Zastanawiałem się, czy nie powinniśmy podzielić drogi na odcinki w miejscach, w których krzyżują się z innymi drogami krajowymi. Byłoby to dość naturalne i łatwe do ogarnięcia, a skoro dla poprawności drogi wymagamy też, żeby węzeł początkowy i końcowy był poprawny, to i naturalnie tworzyłaby nam się pełna sieć. Bo inaczej, tzn. jeśli skrzyżowanie nie będzie początkiem/końcem odcinka, to może być tak, że mamy dwie drogi krajowe, które się krzyżują bezkolizyjnie, ale nie ma między nimi połączeń, albo te połączenia są niekompletne. Obie są narysowane poprawnie i każda oddzielnie jest przejezdna, uznajemy więc je za poprawne, chociaż nie powinniśmy, bo jest problem z połączeniem. Albo drugi skrajny przypadek: jest droga A i B, krzyżują się. Mamy na mapie drogę A, ale nie mamy w ogóle B. Drogę A uznajemy za poprawną, droga B nas chwilowo nie interesuje. Potem rysujemy drogę B i skrzyżowanie, które jeśli ma braki, to trzeba drogę A uznać za niepoprawną.

Ale z drugiej strony może to przesada i lepiej za początki i końce odcinków uznać duże miasta. Ale które to są duże? Wojewódzkie? Na prawach powiatu? A jeśli droga krajowa zaczyna się w wiosce blisko dużego miasta (np. DK73 w Wiśniówce 3 km od Kielc), to jest to oddzielny odcinek?
mousepl wrote:Mało tego co z drogami w miastach? Zostawiać to lokalnym AM czy ciągnąć od wlotu do wylotu. (osobiście DK1 zakończyłem w okolicach Łodzi, nie wnikałem w ten misz-masz w centrum, to samo w Częstochowie, tyle, że tam nie ma AM :/)
Miasta radziłbym wydzielić jako osobne odcinki, zwłaszcza, że zwykle mają AM i zwykle oni też się zajmują drogami krajowymi na swoim terenie. Bo w mieście przebieg jest trudniejszy, ma więcej skrzyżowań i trzeba się spodziewać wielu poprawek w przyszłości. Czyli np. DK1 z Łodzi do Częstochowy, wcześniej sama Łódź, a dalej sama Częstochowa, i potem z Częstochowy do... no i tu nie wiem, do Wojkowic Kościelnych czy Dąbrowy Górniczej?
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
freddiechopin wrote:Takie życie, taki jest w PL system i nic na to nie poradzimy.
OK, w zasadzie żaden podział nie jest idealny. Albo dzielimy na kategorie dróg i potem dopiero na numery, dostając drogi z przerwami, albo odwrotnie - dzielimy na numery, ale mieszamy kategorie. Ale wiecie co - jeszcze jeden argument za podziałem raczej na numery niż kategorie: jeśli jakiś odcinek jest błędnie zaliczony do innej kategorii, niż powinien (wskutek błędu, albo zmiany oznakowania), to znajduje się w innej tabelce. Trzeba go wtedy przenieść. Zgadzacie się na to? Freddiechopin, ogarniasz gdzie jest S1, a gdzie DK1, i który fragment powinien być w której tabelce? Bo ja się pogubiłem, a to wyżej przepisałem z Google Maps.
freddiechopin wrote:Sprawa jest bardzo skomplikowana, ale też trzeba założyć, że tabelką będą się posługiwać myślący ludzie
Nie lubię polegać na intuicji, ale niech będzie.
freddiechopin wrote:Za wyznacznik weź np opis drogi w Wikipedii - jak miasto jest tam wymienione to znaczy, że jest wystarczająco duże [;
OK, lubię polegać na Wikipedii, bo tam mają przemyślane i ustalone zasady, a nawet przykład zastosowania. Przynajmniej w razie wątpliwości jest do czego się odwołać. :-)
mousepl wrote:Co z gotowymi drogami? Skreślamy? Zrobiłem 252 i jest ona kompletna.
Tu już się pogubiłem. Gotowe drogi mieliśmy właśnie wpisywać, prawda? Jeśli gotowe skreślamy, a niegotowych w ogóle nie wpisujemy, to co będzie w tej tabelce?

A może powinienem zadać podstawowe pytanie: jaki cel ma ta tabelka? Pokazać co już zrobiliśmy, czy co jeszcze zostało do zrobienia?
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.