Nazywanie dróg

[ img ]

Moderators: mousepl, redviper26

Nazywanie dróg

Postby freddiechopin » Thu Jan 27, 2011 7:30 am

Chciałbym przedyskutować sposób nazywania dróg przez nas, bo widać, że każdy ma inny sposób. Nie chodzi mi tutaj o stylistyczno-językowy aspekt, a o stronę techniczną. Sprawa dotyczy dróg z numeracją przebiegających przez miasto, a więc mających nazwę i numerację (czasem kilka). Otóż niektórzy (w tym ja), nazywają takie drogi oddzielając "elementy" przecinkami, np. "Jana Kowalskiego, A1, S2, 3, 123". Niektórzy zaś każdy element umieszczają w osobnym polu - nazwę drogi w głównym, numerację jako aliasy (pola "Alt"). Podobnie sytuacja ma się w przypadku dróg o kilku numerach ("A1, S2, 3, 123"), ale bez nazwy, bo nie przechodzą przez miasto.

Moja propozycja na chwilę obecną jest taka, żeby NIE korzystać z pól alt (z aliasów) w nazewnictwie, ponieważ w Waze jest z tym obecnie wiele problemów - np. nazwy alt znikają (zostają usunięte) w przypadku zmian grupowych kilku dróg (np. gdy kilku drogom zmieniamy kategorię, kierunkowość czy coś w tym stylu po zaznaczeniu kilku odcinków z CTRL), znikają w przypadku edycji geometrii i znikają w przypadku łączenia kilku odcinków w jeden (przez usuwanie skrzyżowań).

Dodatkowo - moja subiektywna opinia - nazewnictwo z przecinkami jest nieco bardziej czytelne, bo od razu widać numer, a aliasy (nazwy alt) w ogóle nie są widoczne na mapie, bo jest sporą wadą na chwilę obecną.

Sprawa ta nie jest poruszona na wiki, więc jeśli do czegoś dojdziemy, to myślę, że warto byłoby to dopisać (zapewne tu http://www.waze.com/wiki/index.php/Nazywanie_ulic ).

Co o tym sądzicie?

4\/3!!
freddiechopin

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Nazywanie dróg

Postby freddiechopin » Thu Jan 27, 2011 11:25 am

Jakie inne rozwiązanie widzisz? Wstawiane aliasy po pierwsze giną, po drugie są niewidoczne - jak dla mnie te dwie kwestie dyskwalifikują to rozwiązanie. Numery można stawiać przed nazwą drogi - dla przykładu. Ewentualnie zawsze pisać numer z przedrostkiem A-, S-, DK- lub DW-.

4\/3!!
freddiechopin

Postby freddiechopin » Thu Jan 27, 2011 12:30 pm

Nie zapominaj jednak, że nazwy alternatywne zostają bezpowrotnie usunięte przy operacjach typu edycja geometrii drogi czy edycja własciwości kilku dróg...

4\/3!!
freddiechopin

Postby freddiechopin » Thu Jan 27, 2011 5:35 pm

rl_pl wrote:Jest jeszcze jedna kwestia: jest dość duża ilość dróg już wprowadzonych według takiego schematu, że numery dróg umieszczamy jako alternatywne. Jeśli teraz zmienimy schemat, to trzeba będzie albo wszystkie te drogi przerobić, albo zaakceptować dowolność w tej sprawie. Albo zwrócić się do supportu z prośbą o hurtowe przerobienie wszystkich ulic w Polsce, których sprawa dotyczy.

Wystarczy po prostu stopniowo zmieniać i tyle.

A tym, że drogę trzeba edytować kilka razy, nie przejmuj się. Za każdy edit dostajesz punkty. :lol:

Punkty to ostatnia rzecz na której mi zależy. Zresztą widząc co robią niektóre osoby dla punktów to średnio chce mi się z nimi konkurować. Np pierwszy w Polsce użytkownik draj (ponad 140k punktów) - najbardziej widocznym aktem jego pomocy w rozwijaniu Waze'a jest jeżdżenie pociągiem z włączonym klientem w trybie rysowania nowych dróg. Oczywiście potem nawet nie pofatyguje się, aby te setki kilometrów czerwonych kresek zmienić w Cartouche na tory czy cokolwiek. Narysuj - zapomnij - patrz jak lecą punkty za nagrywanie nowych "dróg". Może nie widzę jego innych osiągnięć, ale na śląsku trochę torów jest porysowanych, wszystkie które widziałem są zrobione przez tego właśnie usera i wszystkie były jedynie w formie czerwonych kresek.

4\/3!!
freddiechopin

Postby mousepl » Thu Jan 27, 2011 3:42 pm

Co do numerów domu to Waze wyświetla dane w ten sposób:
XX, ulica
XX - numer domu
ulica - nazwa ulicy
Przykład:
123, Warszawska
123, Warszawska, 7

Teraz kwestia tego, który zapis jest czytelniejszy, który preferują użytkownicy itp. W USA maja fajny mechanizm: wszystkie drogi np z alt/alias automatycznie powodują wyświetlanie numeru drogi na trasie. Tylko czemu u nas takiego bajeru nie ma?
Co do zmiany kilku dróg jednocześnie: za każdym razem usuwają się standardy dróg, alt i zazwyczaj kierunek.
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 1 time
Been thanked: 920 times

Postby mousepl » Tue Apr 26, 2011 4:21 pm

Czy coś się zmieniło w sposobie nazywania ulic/dróg? Przekopałem Wiki i nie znalazłem żadnych zmian a mapa mnie czasem zadziwia jak napis się nie mieści...
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby mousepl » Thu Apr 28, 2011 7:11 pm

Mam na myśli wpisywanie numerów dróg europejskich. Na Wiki pisze, że nie wpisujemy i tego się trzymałem. Przy rysowaniu 1/A1 podpisałem wg Wiki i widzę, że ktoś pozmieniał - nie pamiętam kto ale jest tam zapisany ostatni użytkownik, który edytował. Te nazwy trochę się wydłużyły...
Może ankietę jakąś zrobimy?
Od razu mówię, że jestem za zapisem:
w terenie zabudowanym - nazwa_ulicy, numer_drogi (Armii Krajowej, 10)
poza terenem zabudowanym - numer_drogi[, numer_drogi2][, numer_drogi3] (10) (10, 11) (S1, 10, 11)
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby Rewizor » Thu Feb 24, 2011 4:16 pm

Ale nazwa przed przecinkiem jest stała. Więc Waze znajdzie potrzebne miejsce zakłając, że użytkownik szuka ulicy o konkretnej nazwie. Z kolei numeracja w ramach ulicy to w ogóle jakaś histeria, która chwilowo ciężko mi rozgryźć. Co do edytowania po 10 razy tego samego odcinka drogi to uważam, że to zdecydowanie nie ma sensu.
Rewizor

Postby rlpl » Thu Jan 27, 2011 12:02 pm

DK i DW zdecydowanie nie, bo to nie są oficjalne przedrostki. Co do formatu drogi - ja się trzymam tego postu, a konkretnie:

msylw wrote:3. W szczególności: droga krajowa przez miasto to ciągle Major Highway, ma nazwę i (jako alias) numer - albo i kilka

Nic innego konkretnego i wiążącego w tej sprawie nie ustalono, ale widzę, że ta zasada działa. Zwróć uwagę, że drogi, które nie trzymają się tego schematu, to albo drogi narysowane przed tym ustaleniem, albo edytowane później, ale z pozostawieniem starej nazwy - takie przypadki można poznać po tym, że sąsiednie segmenty o takich samych nazwach mają starsze daty. Na przykład ja nie zmieniam na siłę starych nazw na nowy format, bo jednak zdaję sobie sprawę z jego ułomności.

Nazwy alternatywne nie są nigdzie wyświetlane, ale można po nich znaleźć drogę w wyszukiwarce. A może kiedyś też będą wyświetlane jednak.
My previous login name was rl_pl.
rlpl

Been thanked: 1 time

Postby rlpl » Thu Jan 27, 2011 3:40 pm

Pamiętam, ale to jest problem, który możemy obejść sami, ręcznie dopisując zgubione nazwy. Ja to rozwiązuję w ten sposób, że nazwy alternatywne dodaję na samym końcu, żeby po tej operacji już nic nie robić. Można by też zapytać dlaczego po wprowadzeniu drogi po jakimś czasie ktoś miałby do niej wracać i edytować - i owszem, są takie przypadki, np. serwer zepsuł nam geometrię drogi (może trzeba było zaznaczyć jako Locked), albo dodajemy nowe skrzyżowanie (może trzeba było dodać od razu), ale nawet wtedy nazwę alternatywną da się naprawić. Jest to problem niewygody i utrudnienia, a nie totalnego braku możliwości.

Natomiast problem, że nazwy alternatywne nie wyświetlają się, jest dla nas nieusuwalny, bo tkwi w oprogramowaniu, nad którym nie panujemy, a nie w danych, które edytujemy. Pytanie tylko czy dla obejścia tego problemu poświęcimy ("zepsujemy") poprawne nazwy ulic, tak jak "zepsuliśmy" nazwy miejscowości.

Jest jeszcze jedna kwestia: jest dość duża ilość dróg już wprowadzonych według takiego schematu, że numery dróg umieszczamy jako alternatywne. Jeśli teraz zmienimy schemat, to trzeba będzie albo wszystkie te drogi przerobić, albo zaakceptować dowolność w tej sprawie. Albo zwrócić się do supportu z prośbą o hurtowe przerobienie wszystkich ulic w Polsce, których sprawa dotyczy.

A tym, że drogę trzeba edytować kilka razy, nie przejmuj się. Za każdy edit dostajesz punkty. :lol:
My previous login name was rl_pl.
rlpl

Been thanked: 1 time

Next

Return to Poland