Nazywanie dróg

[ img ]

Moderators: redviper26, mousepl

Nazywanie dróg

Postby freddiechopin » Thu Jan 27, 2011 7:30 am

Chciałbym przedyskutować sposób nazywania dróg przez nas, bo widać, że każdy ma inny sposób. Nie chodzi mi tutaj o stylistyczno-językowy aspekt, a o stronę techniczną. Sprawa dotyczy dróg z numeracją przebiegających przez miasto, a więc mających nazwę i numerację (czasem kilka). Otóż niektórzy (w tym ja), nazywają takie drogi oddzielając "elementy" przecinkami, np. "Jana Kowalskiego, A1, S2, 3, 123". Niektórzy zaś każdy element umieszczają w osobnym polu - nazwę drogi w głównym, numerację jako aliasy (pola "Alt"). Podobnie sytuacja ma się w przypadku dróg o kilku numerach ("A1, S2, 3, 123"), ale bez nazwy, bo nie przechodzą przez miasto.

Moja propozycja na chwilę obecną jest taka, żeby NIE korzystać z pól alt (z aliasów) w nazewnictwie, ponieważ w Waze jest z tym obecnie wiele problemów - np. nazwy alt znikają (zostają usunięte) w przypadku zmian grupowych kilku dróg (np. gdy kilku drogom zmieniamy kategorię, kierunkowość czy coś w tym stylu po zaznaczeniu kilku odcinków z CTRL), znikają w przypadku edycji geometrii i znikają w przypadku łączenia kilku odcinków w jeden (przez usuwanie skrzyżowań).

Dodatkowo - moja subiektywna opinia - nazewnictwo z przecinkami jest nieco bardziej czytelne, bo od razu widać numer, a aliasy (nazwy alt) w ogóle nie są widoczne na mapie, bo jest sporą wadą na chwilę obecną.

Sprawa ta nie jest poruszona na wiki, więc jeśli do czegoś dojdziemy, to myślę, że warto byłoby to dopisać (zapewne tu http://www.waze.com/wiki/index.php/Nazywanie_ulic ).

Co o tym sądzicie?

4\/3!!
freddiechopin

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Nazywanie dróg

Postby rysal » Thu Jan 27, 2011 11:02 am

Nie jestem pewien,ale obawiam się, że Twoja propozycja spowoduje zamieszanie w nawigacji. Pamiętajmy, że mamy jeszcze adresy z numeracją domów. Np. Jana Kowalskiego 123.
A system będzie widział Twój numer drogi, a nie konkretny adres.
[imghttps://s.waze.tools/c3.png][/img]
rysal
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 14 times
Been thanked: 39 times

Postby freddiechopin » Thu Jan 27, 2011 11:25 am

Jakie inne rozwiązanie widzisz? Wstawiane aliasy po pierwsze giną, po drugie są niewidoczne - jak dla mnie te dwie kwestie dyskwalifikują to rozwiązanie. Numery można stawiać przed nazwą drogi - dla przykładu. Ewentualnie zawsze pisać numer z przedrostkiem A-, S-, DK- lub DW-.

4\/3!!
freddiechopin

Postby rlpl » Thu Jan 27, 2011 12:02 pm

DK i DW zdecydowanie nie, bo to nie są oficjalne przedrostki. Co do formatu drogi - ja się trzymam tego postu, a konkretnie:

msylw wrote:3. W szczególności: droga krajowa przez miasto to ciągle Major Highway, ma nazwę i (jako alias) numer - albo i kilka

Nic innego konkretnego i wiążącego w tej sprawie nie ustalono, ale widzę, że ta zasada działa. Zwróć uwagę, że drogi, które nie trzymają się tego schematu, to albo drogi narysowane przed tym ustaleniem, albo edytowane później, ale z pozostawieniem starej nazwy - takie przypadki można poznać po tym, że sąsiednie segmenty o takich samych nazwach mają starsze daty. Na przykład ja nie zmieniam na siłę starych nazw na nowy format, bo jednak zdaję sobie sprawę z jego ułomności.

Nazwy alternatywne nie są nigdzie wyświetlane, ale można po nich znaleźć drogę w wyszukiwarce. A może kiedyś też będą wyświetlane jednak.
My previous login name was rl_pl.
rlpl

Been thanked: 1 time

Postby freddiechopin » Thu Jan 27, 2011 12:30 pm

Nie zapominaj jednak, że nazwy alternatywne zostają bezpowrotnie usunięte przy operacjach typu edycja geometrii drogi czy edycja własciwości kilku dróg...

4\/3!!
freddiechopin

Postby rlpl » Thu Jan 27, 2011 3:40 pm

Pamiętam, ale to jest problem, który możemy obejść sami, ręcznie dopisując zgubione nazwy. Ja to rozwiązuję w ten sposób, że nazwy alternatywne dodaję na samym końcu, żeby po tej operacji już nic nie robić. Można by też zapytać dlaczego po wprowadzeniu drogi po jakimś czasie ktoś miałby do niej wracać i edytować - i owszem, są takie przypadki, np. serwer zepsuł nam geometrię drogi (może trzeba było zaznaczyć jako Locked), albo dodajemy nowe skrzyżowanie (może trzeba było dodać od razu), ale nawet wtedy nazwę alternatywną da się naprawić. Jest to problem niewygody i utrudnienia, a nie totalnego braku możliwości.

Natomiast problem, że nazwy alternatywne nie wyświetlają się, jest dla nas nieusuwalny, bo tkwi w oprogramowaniu, nad którym nie panujemy, a nie w danych, które edytujemy. Pytanie tylko czy dla obejścia tego problemu poświęcimy ("zepsujemy") poprawne nazwy ulic, tak jak "zepsuliśmy" nazwy miejscowości.

Jest jeszcze jedna kwestia: jest dość duża ilość dróg już wprowadzonych według takiego schematu, że numery dróg umieszczamy jako alternatywne. Jeśli teraz zmienimy schemat, to trzeba będzie albo wszystkie te drogi przerobić, albo zaakceptować dowolność w tej sprawie. Albo zwrócić się do supportu z prośbą o hurtowe przerobienie wszystkich ulic w Polsce, których sprawa dotyczy.

A tym, że drogę trzeba edytować kilka razy, nie przejmuj się. Za każdy edit dostajesz punkty. :lol:
rlpl

Postby mousepl » Thu Jan 27, 2011 3:42 pm

Co do numerów domu to Waze wyświetla dane w ten sposób:
XX, ulica
XX - numer domu
ulica - nazwa ulicy
Przykład:
123, Warszawska
123, Warszawska, 7

Teraz kwestia tego, który zapis jest czytelniejszy, który preferują użytkownicy itp. W USA maja fajny mechanizm: wszystkie drogi np z alt/alias automatycznie powodują wyświetlanie numeru drogi na trasie. Tylko czemu u nas takiego bajeru nie ma?
Co do zmiany kilku dróg jednocześnie: za każdym razem usuwają się standardy dróg, alt i zazwyczaj kierunek.
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 1 time
Been thanked: 914 times

Postby freddiechopin » Thu Jan 27, 2011 5:35 pm

rl_pl wrote:Jest jeszcze jedna kwestia: jest dość duża ilość dróg już wprowadzonych według takiego schematu, że numery dróg umieszczamy jako alternatywne. Jeśli teraz zmienimy schemat, to trzeba będzie albo wszystkie te drogi przerobić, albo zaakceptować dowolność w tej sprawie. Albo zwrócić się do supportu z prośbą o hurtowe przerobienie wszystkich ulic w Polsce, których sprawa dotyczy.

Wystarczy po prostu stopniowo zmieniać i tyle.

A tym, że drogę trzeba edytować kilka razy, nie przejmuj się. Za każdy edit dostajesz punkty. :lol:

Punkty to ostatnia rzecz na której mi zależy. Zresztą widząc co robią niektóre osoby dla punktów to średnio chce mi się z nimi konkurować. Np pierwszy w Polsce użytkownik draj (ponad 140k punktów) - najbardziej widocznym aktem jego pomocy w rozwijaniu Waze'a jest jeżdżenie pociągiem z włączonym klientem w trybie rysowania nowych dróg. Oczywiście potem nawet nie pofatyguje się, aby te setki kilometrów czerwonych kresek zmienić w Cartouche na tory czy cokolwiek. Narysuj - zapomnij - patrz jak lecą punkty za nagrywanie nowych "dróg". Może nie widzę jego innych osiągnięć, ale na śląsku trochę torów jest porysowanych, wszystkie które widziałem są zrobione przez tego właśnie usera i wszystkie były jedynie w formie czerwonych kresek.

4\/3!!
freddiechopin

Postby rlpl » Fri Jan 28, 2011 10:44 am

mousepl wrote:Co do numerów domu to Waze wyświetla dane w ten sposób:
XX, ulica
XX - numer domu
ulica - nazwa ulicy
Przykład:
123, Warszawska
123, Warszawska, 7

Teraz kwestia tego, który zapis jest czytelniejszy, który preferują użytkownicy itp.

Tak, format "numer, ulica" jest amerykański i, jak to się zdarza, Amerykanie nie zdają sobie sprawy z tego, że w innych krajach standardy są inne.

W USA maja fajny mechanizm: wszystkie drogi np z alt/alias automatycznie powodują wyświetlanie numeru drogi na trasie. Tylko czemu u nas takiego bajeru nie ma?

Właśnie zbadałem sprawę. To nie jest kwestia, czy numer drogi jest wpisany jako nazwa główna, czy alternatywna, tylko czy pasuje do formatu numerów dróg w USA. Taki format oczywiście istnieje też w Polsce i oczywiście jest inny niż w USA. Ale jeśli wszystkie formaty w Europie są znormalizowane, to mógłby waze zaimplementować coś takiego. Mogłoby się jednak okazać, że gdzieś na świecie, np. w Chinach albo Ameryce Południowej, formaty są zupełnie inne, być może z punktu widzenia waze'a nie ma sensu wprowadzać takiej funkcjonalności. Bo musieliby albo opracować algorytm łapiący wszystkie możliwe formaty numerów dróg na całym świecie, albo wydzielić serwer dla Europy. Być może to jest zresztą przyczyna, dla której taki wydzielony serwer dla USA istnieje: po prostu była potrzeba wyświetlania numerów dróg i udało się ją tam w prosty sposób zaimplementować.

W tym samym rozdziale dokumentu wiki autor pisze też, że numery dróg w USA wyświetlają się na tamtejszej Live Map, ale nie w kliencie mobilnym. Pisze też, że jako primary name powinno się wpisywać nazwę ulicy, ponieważ ta nazwa jest używana w adresach budynków, natomiast numer drogi jako alias - nie odwrotnie (to raczej dotyczy pytania która nazwa powinna być główna). W każdym razie kwestia czy numer drogi doklejać do nazwy nie jest przesądzona. Odpowiedź supportu można przewidzieć: wpisywać numery do aliasów, bo wkrótce zostaną poprawnie użyte.

Dyskusje na ten temat były też w wątkach: http://world.waze.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=6651 (ten zresztą dotyczący konkretnie Polski) i http://world.waze.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=5745.

Co do zmiany kilku dróg jednocześnie: za każdym razem usuwają się standardy dróg, alt i zazwyczaj kierunek.

Standardy dróg zmieniają się na Street, ale tylko jeśli są różne, nie jeśli wszystkie edytowane odcinki są tego samego typu. Z kierunkami nie wiem jak jest. Widziałem też przypadek, że zniknęły nazwy miast, bo były różne, ale to było dawno, być może był jakiś bug i został naprawiony. Natomiast alt znika zawsze i w całości.

freddiechopin wrote:najbardziej widocznym aktem jego pomocy w rozwijaniu Waze'a jest jeżdżenie pociągiem z włączonym klientem w trybie rysowania nowych dróg. Oczywiście potem nawet nie pofatyguje się, aby te setki kilometrów czerwonych kresek zmienić w Cartouche na tory czy cokolwiek. Narysuj - zapomnij - patrz jak lecą punkty za nagrywanie nowych "dróg".

Tory też dobre i dobrze, że są, pomijając taki szczegół, że i tak do niczego nie są na razie wykorzystywane. Ale "narysuj i zapomnij" to już nie jest fajne. Jeśli można ponarzekać, to też widuję takie ślady, i to, że narysowane i zostawione to jeszcze nic, bo ktoś kiedyś przyjdzie i poprawi. Ale bywają ślady narysowane ze złym sygnałem GPS, równolegle kilka do kilkuset metrów od poprawnie narysowanej i istniejącej drogi. Rekordowy taki ślad znam w odległości 7 km od oryginału. Bywa, że taki zły ślad krzyżuje się z dobrą drogą, tworzą się automatycznie skrzyżowania. Jadę sobie przez pola, a tu nagle waze mówi "turn left". Oczywiście akcja dzieje się daleko od miast, gdzie nie ma AM, więc drogę może skasować tylko ten, kto ją narysował. Nie ma sensu wskazywać tych ludzi po nickach, bo pewnie i tak tu nie zaglądają. Albo są i tacy klienci, o których wiem, gdzie mieszkają, bo droga kończy się u nich na podwórku. :-D Mogę tylko apelować: nie włączajcie rejestracji drogi jeśli nie potrzebujecie. A jeśli włączacie, to upewnijcie się, że macie dobry sygnał GPS. A jeśli nie macie, to potem wejdźcie do Cartouche i poprawcie drogę, bo szansa, że ktoś ją poprawi jest mała, a że skasuje - zerowa.

Zresztą sam ostatnio widziałeś ile śmieci było dookoła DK1 i DK94, oraz ile fragmentów wprawdzie poprawnie narysowanych, ale do niczego nie podpiętych.
rlpl

Postby slaw » Fri Jan 28, 2011 9:28 pm

Jest jeszcze jeden aspekt zaszywania numeru w nazwie - jedna ulica może zmieniać kilkakrotnie kategorię na swojej długości, co oznacza, że w katalogu nazw występowałaby kilkakrotnie - 4,5 razy ?

Myślę, że to koliduje z mottem "działaj lokalnie, myśl globalnie". Ktoś kto nie zna okolicy i potrzebuje znaleźć konkretny numer domu będzie musiał przeszukać po kolei wszystkie kawałki ze słownika, żeby znaleźć na którym z nich wypadł poszukiwany przez niego numer.

Jak mawiał jeden z klasyków - "Nie otake waze walczyliśmy".
slaw

Next

Return to Poland