Nazywanie dróg

[ img ]

Moderators: redviper26, mousepl

Re: Nazywanie dróg

Postby Rewizor » Thu Feb 24, 2011 4:16 pm

Ale nazwa przed przecinkiem jest stała. Więc Waze znajdzie potrzebne miejsce zakłając, że użytkownik szuka ulicy o konkretnej nazwie. Z kolei numeracja w ramach ulicy to w ogóle jakaś histeria, która chwilowo ciężko mi rozgryźć. Co do edytowania po 10 razy tego samego odcinka drogi to uważam, że to zdecydowanie nie ma sensu.
Rewizor

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Postby mousepl » Tue Apr 26, 2011 4:21 pm

Czy coś się zmieniło w sposobie nazywania ulic/dróg? Przekopałem Wiki i nie znalazłem żadnych zmian a mapa mnie czasem zadziwia jak napis się nie mieści...
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 1 time
Been thanked: 914 times

Postby rlpl » Wed Apr 27, 2011 9:32 am

Problem przycichł, ale wypadałoby go rozwiązać raz na zawsze, bo wcześniej czy później znowu wypłynie. Na Wiki nic nowego nie znajdziesz, bo jest tam tylko to, co sami napiszemy. Nie ma też żadnej odgórnej władzy, która by ustaliła jak drogi powinny być nazywane, musimy to ustalić sami, przy czym jak się pojawia słowo "musimy", to od razu nie wiadomo o jakich "nas" chodzi i pojawiają się m.in. skrajne interpretacje typu "ja ustalę i reszta niech się dostosuje" albo "ja się nie znam, ustalcie coś i dajcie mi znać". Na to wszystko nakładają się błędy i niedoróbki ze strony samego systemu.

A o co konkretnie w tym momencie pytasz?
My previous login name was rl_pl.
rlpl

Been thanked: 1 time

Postby mousepl » Thu Apr 28, 2011 7:11 pm

Mam na myśli wpisywanie numerów dróg europejskich. Na Wiki pisze, że nie wpisujemy i tego się trzymałem. Przy rysowaniu 1/A1 podpisałem wg Wiki i widzę, że ktoś pozmieniał - nie pamiętam kto ale jest tam zapisany ostatni użytkownik, który edytował. Te nazwy trochę się wydłużyły...
Może ankietę jakąś zrobimy?
Od razu mówię, że jestem za zapisem:
w terenie zabudowanym - nazwa_ulicy, numer_drogi (Armii Krajowej, 10)
poza terenem zabudowanym - numer_drogi[, numer_drogi2][, numer_drogi3] (10) (10, 11) (S1, 10, 11)
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 1 time
Been thanked: 914 times

Postby rlpl » Mon May 09, 2011 11:46 am

Ja też się trzymam tego, co jest w wiki. Byłbym za dopuszczeniem wpisywania numerów europejskich, bo one mogą się przydać użytkownikom zagranicznym, ale bez obowiązkowości, bo wszystkie drogi europejskie mają jednocześnie numery krajowe, które moim zdaniem całkowicie wystarczą, a ponadto niektóre europejskie numery (mam na myśli trzycyfrowe) nie są chyba powszechnie używane. Ale jak rozumiem, nie tu leży problem, tylko w ustaleniu, czy numery dróg wpisujemy jako nazwy alternatywne, czy doklejamy do nazw ulic, wg schematu:

mousepl wrote:w terenie zabudowanym - nazwa_ulicy, numer_drogi (Armii Krajowej, 10)
poza terenem zabudowanym - numer_drogi[, numer_drogi2][, numer_drogi3] (10) (10, 11) (S1, 10, 11)

Nie ja ustaliłem istniejące (o ile na pewno istniejące) zasady, ale widzę, że większość ulic w dużych miastach, narysowanych w okolicy lata i jesieni 2010, jest zrobionych z numerami wpisanymi do aliasów. Być może Ty rysowałeś mapy swoich miast od zera, albo prawie od zera, dlatego nie zauważyłeś tego. Ale trochę aroganckie byłoby na przykład z mojej strony, albo kogokolwiek innego, gdybym przyłączył się do rysowania map i na początek przerobił wszystkie ulice w Krakowie na inny format, bo ten, który ustalili poprzednicy mi się nie podoba.

Miałem kiedyś linki z wyjaśnieniami angielskojęzycznymi, tłumaczącymi dlaczego tak jest lepiej, w tej chwili nie mam czasu na ich odszukiwanie. Chętnie zobaczyłbym opinię tych, którzy rok temu ustalali zasady tworzenia map w Polsce, dlaczego takie a nie inne zasady przyjęli. Bo rzeczywiście waze istnieje krótko i komuś może być trudno zrozumieć dlaczego ma się trzymać zasad, ustalonych rok temu, czyli dawno w skali projektu.

Na pewno pomogłoby, gdyby poprawiono błędy w systemie, a konkretnie gdyby nazwy alternatywne nie znikały podczas edycji drogi oraz gdyby w ogóle gdziekolwiek się wyświetlały. Ale na to prawdopodobnie nie mamy wpływu.
My previous login name was rl_pl.
rlpl

Been thanked: 1 time

Postby theblackzork » Mon May 09, 2011 12:08 pm

Moim zdaniem lepiej używać aliasów. Na razie nie da się ich wyświetlić, ale jak tylko dodana zostanie możliwość wybrania, którą nazwę powinien wyświetlać dany segment to będzie mniej zmieniania.

Dla referencji:
Podobna dyskusja po angielsku: http://www.waze.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=5759

Łamerykańskie zasady nazywania ulic: http://www.waze.com/wiki/index.php/How_to_label_and_name_roads#Naming:_giving_your_road_the_proper_name
Łukasz
--
theblackzork

Has thanked: 7 times
Been thanked: 13 times

Previous

Return to Poland