Aliasy a numeracja.

[ img ]

Moderators: mousepl, redviper26

Aliasy a numeracja.

Postby mousepl » Fri Feb 25, 2011 3:00 pm

Witam,
Ma ktoś informacje czy aliasy nazw dróg będą używane? Fajnie by było jakby np. dodając alias z numerem drogi wyświetlała się tabliczka z numerem DK lub DW (tak, jak jest to w US).
Niedawno na forum toczyła się dyskusja aby numery dróg w miastach wpisywać w pole alias tak, aby nie były one w nazwie. I tutaj nasuwa mi się pytanie: jeśli mamy dużą aglomerację (miejscowość za miejscowością) w jaki sposób odczytać która droga jest która? Miasto za miastem a numerów dróg brak, nie wiadomo gdzie drogi się zaczynają i kończą, nie wiadomo czy droga idzie na północ, czy wschód, dowiadujemy się tego czasami po 100km. Nawet małe wsie wzdłuż jednej drogi mają nazwy dla trasy je przecinającej...
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 1 time
Been thanked: 915 times

Re: Aliasy a numeracja.

Postby WodzGalopujacySkleroz » Fri Feb 25, 2011 3:43 pm

Właśnie...

Mam też inne pytanie do ogółu. Gdzie wyznaczać końce miejscowości? Administracyjnie, z reguły, wsie przylegają do siebie, ulice też mają nazwy zmieniające się na granicach. Ale stawianie "dżankszynów" na granicach administracyjnych sprawia, że nie ma "przestrzeni pomiędzy" - nigdzie nie wyświetli się numer krajówki zamiast nazwy lokalnej, a wsie będą wyglądały na dużo większe, niż są w rzeczywistości. Z drugiej strony, jeśli mamy trzy równoległe ulice, a przy środkowej nie ma zabudowań i jej nie przypiszemy miejscowości, to rozetniemy miejscowość na dwie. Rozpoczynanie miejscowości tam, gdzie stoi znak terenu zabudowanego jest też niedobre, bo znam takie miejsca, gdzie nazwa administracyjna miejscowości jest zupełnie inna, niż to, co napisane na białej tablicy - ktoś szukający konkretnego adresu nie zostanie poprowadzony we właściwe miejsce.

Aliasy są niewygodne, bo ich nie widać. Czy nie zdrowiej byłoby pisać numer drogi w tekście podstawowym? Ale wyraźnie wyodrębniony - moim zdaniem narzucałoby się użycie nawiasów kwadratowych, w starointernetowym oznaczało to obrysowanie tekstu prostokątem. Drogi nazywałyby się "Warszawska [123]", "Gdańska [456]", "Poznańska [789]" itp. Proste i czytelne, widać i w edytorze i w telefonie. Wyszuka się i po nazwie i po numerze, a z numerem domu nikt nie pomyli. A jak waze dorośnie do numerów dróg, to da się to łatwo automatycznie wydłubać i przerzucić, support sobie z tym poradzi.

Dla kogoś jadącego krajówką daleko, ważniejszy jest numer - chce wiedzieć, czy nie zboczył z trasy. Dla kogoś szukającego adresu, do którego się zbliża - nazwa lokalna. Nie da się wybrać, która jest ważniejsza. A w ten sposób byłyby widoczne obie informacje. Co Wy na to?
WodzGalopujacySkleroz

Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Postby freddiechopin » Fri Feb 25, 2011 6:13 pm

Ja stawiam numer drogi po nazwie, olewam pole alias, bo i tak jest zepsute. Jak zacznie działać prawidłowo, a wpisane tam dane zaczną być wyświetlane, to przestanę (;

Numer od nazwy (i kolejne numery od siebie) oddzielam przecinkami. W PL i tak długo jeszcze nie będzie sensownej bazy numerów domów, więc nigdzie się z tym nie spieszy i tak.

Przykłady:
1, E11
1, 123, E11
Jakaśtam, 1, 123, 456, E78

Wątpię aby wyszukiwarka pozwalała wyszukiwać po elementach wewnątrz nawiasów kwadratowych - tak samo jak jest jakaś nazwa ulicy ("Piłsudskiego") i wytniemy początek i koniec ("iłsudskieg"), to nic nie znajdzie.

Granice miejscowości stawiam tam gdzie jest ich granica, czyli zielona tablica. Tablic białych nie powinno już być nigdzie, znak terenu zabudowanego nie ma żadnego znaczenia przy granicach. Przykład z trzema równoległymi ulicami i środkową bez miasta jest częściowo nietrafiony, bo obszar (poligon) miasta akurat pokryje wszystkie, tyle że faktycznie nie będzie się dało wyszukać tej środkowej jako należącej do danego miasta.

4\/3!!
freddiechopin

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Postby WodzGalopujacySkleroz » Fri Feb 25, 2011 6:37 pm

Poligony, to akurat sytuuje się poza miastami, żeby nikogo nie postrzelono. ;-> Wielokąty, kur...ka! WIE-LO-KĄ-TY! ;-)

Czyli początki i końce miejscowości, tam, gdzie to sensowne dla patrzącego przez szybę. Chyba, że wzdłuż tej ulicy jednak są posesje (bywają takie - odległe od ulicy, ale z numerami przy niej). OK...

A co do nawiasów - uważam, że poprawiają czytelność. Zwłaszcza, gdy w nazwach ulicy będą jakieś liczebniki. Czy wyszukiwarka je pominie? Nie wiem, trzeba by sprawdzić. Albo pisać "[ 123 ]" - ze spacjami. Po łajtspejsie umie dzielić słowa. A z kwadratami zaraz zaeksperymentuję, za miesiąc będzie wiadomo, jak tylko mapa się zaktualizuje... Szczerze mówiąc, chyba nawet lepiej, jeśli nie wyszuka - w razie potrzeby wyszukania drogi 123 wpisze się [123], a nie będzie się wpychała przy szukaniu "123 pułku ułanów" itp., bo przecież będzie rozmnożona na tysiąc kawałków - w każdej miejscowości po jednym lub nawet kilka...
WodzGalopujacySkleroz

Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Postby mousepl » Fri Feb 25, 2011 9:59 pm

Ja pisałem "Ulica, 10, 25" swego czasu dopóki nie zaczęła się dyskusja odnośnie pisowni. Później zacząłem stosować metodę z aliasami ale jest to o wiele mniej czytelnie i mnie trochę wkurza jak jadę przez miejscowość i mam nazwę ulicy ale nie wiem jaki ma numer ta droga lub jak widzę skrzyżowanie w kliencie ale nie wiem czy to droga nr XXX czy mam jechać dalej :/
Na pewno minusem takiego zapisu jest wielokrotność zapisów jednej ulicy, tzn. że jedna ulica będzie wpisana do bazy danych np 3 razy:
Ulica, 10 - bo wchodzi do miasta droga 10;
Ulica, 10, 20 - bo drogi 10 i 20 przez centrum idą jedną nitką;
Ulica, 20 - bo 10 poszła na północ a 20 biegnie dalej...
Przykład: http://world.waze.com/cartouche/?zoom=3 ... FFFFFFTTTT
Dlatego pytam o te aliasy, wpisujemy czy nie? Co wpisujemy? Jeden numer? Dwa? Tyle ile jest (SX, XX, YY, EZZ)? Według Wiki numerów europejskich mamy nie wpisywać.
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Postby freddiechopin » Sat Feb 26, 2011 7:54 am

Ja bym wpisywał wszystkie numery - włącznie z Exx - w końcu prościej to kiedyś usunąć (z pomocą supportu), niż dodawać. Wiki zostało napisane przez ludzi, więc nie wiem czemu teraz ludzie nie mogliby zmienić tej filozofii. Jak dla mnie nazwy i numery muszą być widoczne, a że na razie pola alias to sobie są i nic nie robią, więc im dziękujemy (;

4\/3!!
freddiechopin

Postby rysal » Sat Feb 26, 2011 7:25 pm

A ja jestem raczej za unikaniem przesadności w opisie tras. Te wszystkie dodatkowe numeracje niepotrzebnie mogą zaśmiecać widok mapy.
W jakim celu służy nam nawigacja ? Żeby znaleźć cel na mapie. No to,wpisuję adres i numer domu. Nawigacja wykreśla trasę i jest ok. A to czy ona prowadzi mnie pod drodze numer E40,875 czy po ul.Kościuszki, to dla mnie jest naprawdę obojętne. Ważne żeby robiła to dobrze, tzn. były ulice, drogi,odpowiednie skrzyżowania, skręty itp.
Lepiej obserwować drogę rzeczywistą, a nie to jakie cyferki przy nazwie ulicy są na kliencie.
Dla mnie ważniejsza jest numeracja budynków, która szwankuje. I tym powinniśmy się zająć.
[imghttps://s.waze.tools/c3.png][/img]
rysal
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 14 times
Been thanked: 39 times

Postby freddiechopin » Sat Feb 26, 2011 9:02 pm

I naprawdę uważasz, że Waze w obecnym stadium jest Cię w stanie optymalnie gdzieś doprowadzić? Nie interesuje Cię numer drogi, więc jak Waze każe Ci zjechać z drogi krajowej, żeby się poprzebijać przez środek miasta, tylko po to, żeby wrócić na trasę kilometr dalej, ale po przejechaniu 5km przez centrum miasta (bo przykładowo komuś się nie chciało porządnie połączyć dróg i wg Waze'a główna droga jest nieprzejezdna), to zrobisz tak? Pomijam już aspekt tego, że danej drogi może po prostu nie być w bazie Waze'a i średnio myślący człowiek zrozumie sam, że lepiej jechać drogą nr XX niż wpychać się w środek miasta.

Praca nad numerami przy drogach może ma sens, tyle że obecnie pomiędzy większością dużych miast w PL (mówię o odległościach rzędu 100km) nie da się po prostu przejechać, a nawet jeśli jakąś trasę wyznaczy, to jest totalnie bezsensowna - wg mnie to jest ważniejsze. Numer domu można sobie znaleźć, to nie jest specjalnie skomplikowane - nie potrzeba do tego mapy, nawigacji itp. po prostu podjeżdża się na daną ulicę i szuka numeru. Znalezienie dobrej trasy między dwoma odległymi miastami już nie jest tak proste.

4\/3!!
freddiechopin

Postby rysal » Sun Feb 27, 2011 10:32 am

Nie, nigdy tak nie uważałem. Zresztą pisałem to już gdzieś, że w swoim mieście wykorzystuję ją raczej do obserwacji ew. korków. W obcym mieście mam ją włączoną, ale równolegle z TomTomem, bo jej nie ufam. Ale właśnie dlatego, że nie wiem w jakim stopniu dbają o ten obszar odpowiedni AM.

Nie interesuje Cię numer drogi, więc jak Waze każe Ci zjechać z drogi krajowej, żeby się poprzebijać przez środek miasta, tylko po to, żeby wrócić na trasę kilometr dalej, ale po przejechaniu 5km przez centrum miasta (bo przykładowo komuś się nie chciało porządnie połączyć dróg i wg Waze'a główna droga jest nieprzejezdna), to zrobisz tak?

Oczywiście, że nie ! Ale na szczęście nikt jeszcze nie pozdejmował z ulic normalnych drogowskazów ! ;) I nimi się wspomagam, a nie jakie jest oznaczenie drogi na kliencie.

Pomijam już aspekt tego, że danej drogi może po prostu nie być w bazie Waze'a i średnio myślący człowiek zrozumie sam, że lepiej jechać drogą nr XX niż wpychać się w środek miasta.
No widzisz, potwierdzasz to o czym pisałem wcześniej. Czyli najważniejsze, aby była droga i poprawne skrzyżowania.
tyle że obecnie pomiędzy większością dużych miast w PL (mówię o odległościach rzędu 100km) nie da się po prostu przejechać, a nawet jeśli jakąś trasę wyznaczy, to jest totalnie bezsensowna - wg mnie to jest ważniejsze.

No właśnie, ale nie potrzebne jest do tego tak dokładne oznaczenie dróg nad jakimi tu dyskutujecie, ale "praca od podstaw", czyli to co napisałem wyżej.

Podsumowując, ja tylko uważam, że nadmiar oznaczeń tras nie jest potrzebny do podstawowej nawigacji. A to czy np. DK 4 , na Śląsku już ma inne oznaczenie kompletnie nie ma dla mnie znaczenia, jeśli tą drogą najszybciej dojadę do celu. A do tego potrzebne są rzeczy o których ja i Ty pisaliśmy wcześniej.
Zresztą ten wątek należałoby przenieść do wątku "Nazywanie dróg"
[imghttps://s.waze.tools/c3.png][/img]
rysal
Area Manager
Area Manager

Has thanked: 14 times
Been thanked: 39 times

Postby mousepl » Sun Feb 27, 2011 11:25 am

Oznaczenia typu EXX są zupełnie zbędne, wystarczą nam numery dróg. Ktoś wspominał, że używa nawigacji do wyznaczania trasy i taką trasą jedzie. Ja używam też w inny sposób - patrzę na mapę i myślę, którędy jechać. Często też - czy z trasą czy bez - patrzę na telefon i chciałbym wiedzieć czy następny skręt w prawo to droga nr XX, którą zamierzam jechać czy droga YY, którą chcę ominąć.
Co do tras między miastami to jest strona na Wiki, gdzie możesz wyszukać jaki jest status danej trasy.
Ostatnio jechałem Bydgoszcz - Bielsko-Biała - Bydgoszcz i muszę powiedzieć, że gdyby nie limit kilometrów to by mnie zaprowadziło do celu. Tak czy inaczej z Bydgoszczy spokojnie wyznaczyłem trasę do Piotrkowa Tryb. Z Bielska udało mi się chwycić Kowal (przed Włocławkiem), więc chyba nie jest źle.
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Next

Return to Poland