avozetta wrote:OK, vi gör ett nytt försök
Att beskriva saker i textform kan lätt missförstås tyvärr
Vi har ett övergripande mål med kartan och det är enkelhet och bevarande så länge det inte påverkar navigering eller mätning av trafikflödet,
https://wazeopedia.waze.com/wiki/Sweden ... e_m.C3.A5l
Förändring av den sträcka du pekar på ger inget bidrag till varken förbättrad navigering eller mätning av trafikflöde:
1) Körfälten är få, totalt 3 till antalet utan någon mittbarriär som större än 5 meter
FEL
Körfälten är FYRA. Det är en fyrfilig motorväg sen förra året.
avozetta wrote:
2) GPS-spåren har ingen tydlig lucka mellan körriktningarna när du zoomar in i WME
De har lika stor lucka som på resten av
motorvägen från Tpl Insjön in mot stan
avozetta wrote:
3) Att bryta upp till enkelriktade körfällt innebär att trafikdata går förlorade och måste mätas upp på nytt över tid.
Om man delar upp ett dubbelriktat körfält i två, drar ut det ena åt ena hållet och det andra åt andra hållet och enkelriktar försvinner väl inte datan? I så fall gör den ju det varje gång man ansluter en ny väg.
Sen är det intressant också att du inte nämner det som gäller ifrån riktlinjerna du länkar till:
En väg bör delas:
om det är en motorväg enligt definitionen: en väg som består av två skilda körbanor med i normalfallet två körfält på varje körbana, alltid en körbana i vardera riktningen och alltid med en mittremsa emellan. Motorvägar har också planskilda korsningar och särskilda på- och avfarter som ansluter till och från vägen.
Enligt denna definition är det en motorväg.
I Globala Wikin står det:
A road may be divided when
any of the following conditions are met:
It is an Interstate Highway (USA) or other Limited Access Highway using the "Freeway" road type
Så i den Svenska wikin bör det då alltså framgå att det är flera krav som måste uppfyllas annars är riktlinjerna ganska oanvändbara.
Och i så fall är det ju en massa motorvägar som inte bör vara delade. Som hela Värmdöleden, flera motorvägar genom Stan (som Essingeleden som inte uppfyller kravet att det måste vara mer än fem meter mellan riktningarna). Så det är inte så lätt att följa riktlinjerna.
Men det enklaste som jag ser det är att inga nya redigerare tillkommer för då slipper det uppstå diskussioner om vad riktlinjerna faktiskt säger.
Jag har i alla fall skickat ett meddelande till ulle2 för att höra om han har en annan tolkning.
Jag ville föra denna diskussion i privata meddelanden men eftersom du avozetta ville föra den här så får vi väl göra det. Men jag tror ingen "lär sig något" av den som du uttryckte det eftersom diskussionen är mellan två personer med olika tolkning av samma text. Dessutom förs den i fel del av forumet. Så för min del är diskussionen avslutad här och jag får helt enkelt låta bli och redigera vägar.
För övrigt har jag sammanfogat en väg vid ett tillfälle för den var delad fast de var en helt vanlig landsväg och varit så sen den byggdes 1965. Ibland blir det fel när någon redigerar men om jag tolkar det du skriver ovan så skall det vara så för annars får trafikdata förlorad. Gäller detsamma om en väg lagts om? Ska den gå kvar i samma läge som innan för annars går trafikdata förlorad?