Post Reply

Pravila Mapiranja

Post by EdinSvire
Nisma siguran koliko su usklađena pravila WAZE ali ovo što GOOGLE zahtjeva nije loše. Blo bi fino možda da pratimo neke od ovih smjernica ako već nisu potavljeni standardi za WAZE.

https://sites.google.com/site/mapmakerp ... nje-mjesta

https://plus.google.com/+SanjinRakovi%C ... SAnfjLuGhZ
EdinSvire
Area Manager
Area Manager
Posts: 13
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

POSTER_ID:17014456

1

Send a message
“Sidewalks help the blind see.”

Post by CreekOfJohn
Da se nadovezem na temu konsistentne klasifikacije puteva u BiH. Mislim da nam trebaju ekplicitna pravila i lista primjera, tako da se ne desava da su magistrale glavne ulice a autoceste glavne magistrale.

Generalno se mozemo vezati na klasifikaciju nasih puteva:
Autoceste i brze ceste (oznaka A- i B-, npr. A1, E-661)
Magistrale (oznaka M-, povezuju citavu drzavu)
Regionalne ceste (oznaka R-, povezuju regije medjusobno, te sa saobracajnicama viseg reda)
Lokalne ceste (oznaka L-, npr. povezuju naselja medjusobno, te sa saobracajnicama viseg reda)
Javne ceste (npr. unutar naselja, slijepe ulice)

Neke od ovih klasifikacija su jednostavne u BiH. Npr. autoceste i brze ceste se poklapaju sa definicijom Autocesta/Freeway u Waze-u. Takodje, Javne ceste su Cesta/Street.

No, kad pogledam magistrale, neke su oznacene kao Glavne/Major, a neke kao Sporedne/Minor, a neke kao Glavna cesta/Primary street, ali nisam vidio neko pravilo pri tim odlukama.
Takodje, vecina regionalnih cesta je oznacena kao Glavna cesta/Primary street, a neke kao Sporedna magistrala/Minor highway.

U gradovima su potrebne dodatne smjernice, tako da se (npr. u Sarajevu) saobracaj vodi prema longitudinalama i transferzalama i na glavni gradski bulevar, kao i da se preferira zaobilaznica za tranzitni saobracaj.

Dakle, da li ove smjernice negdje postoje (i gdje), a ako ne, sta mislite o tome kako mozemo standardizovati ovu klasifikaciju?
CreekOfJohn
Coordinators
Coordinators
Posts: 205
Answers: 1
Has thanked: 197 times
Been thanked: 58 times
Send a message

Post by CreekOfJohn
HamziBeg wrote:Pitanjce...

Unosim brojeve ulica, postoje mjesta gdje su dva broja na istom prilazu. Recimo ide prvo broj poslovnog prostora (neki od njih godinama zatvoreni) koji je u prizemlju a onda broj zgrade do koje se dolazi stepenicama. Ali sa ulice to je isti prilaz.

Savjet?
Treba dodati svaki broj, a u ovom slučaju ce brojevi biti tik jedan do drugoga. Samo moraš paziti da tačke koje vežu broj za ulicu budu poredane po brojevima. Waze zahtjeva da se brojevi ili redom povećavaju, ili redom smanjuju, tako da npr. ne možeš imati 51, 53, 59, 55, 57.
CreekOfJohn
Coordinators
Coordinators
Posts: 205
Answers: 1
Has thanked: 197 times
Been thanked: 58 times
Send a message

Post by dragstor
ivanskoko wrote:Kakav vam je motiv ucrtavati rute cesta koje ne postoje ni u prostornim planovima još?
Konkretno za A1- koridor Vc kroz BiH ?
Permalink?
ivanskoko wrote: Usput sad vidim da je WAZe napokon preveo neke stvari pa postoje kako smo i napominjali mi neki već godina koji imamo i nekih kilometara u guzici:
Autoceste
Magistrale
Sporedne magistrale
...
Prevod interfejsa je gotov odavno, samo što se nije svima puštao u isto vreme
ivanskoko wrote: Mene zanima npr. što nam je sad M17? :-)
Permalink? :)
dragstor
Coordinators
Coordinators
Posts: 514
Has thanked: 131 times
Been thanked: 73 times
Send a message
GC • Coordinator • Balkans CM • Translator • Beta Tester

Wazing with Nissan Qashqai 4x4 1.6DCi

Post by HamziBeg
Pitanjce...

Unosim brojeve ulica, postoje mjesta gdje su dva broja na istom prilazu. Recimo ide prvo broj poslovnog prostora (neki od njih godinama zatvoreni) koji je u prizemlju a onda broj zgrade do koje se dolazi stepenicama. Ali sa ulice to je isti prilaz.

Savjet?
HamziBeg
Posts: 19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by ivanskoko
Kakav vam je motiv ucrtavati rute cesta koje ne postoje ni u prostornim planovima još?
Konkretno za A1- koridor Vc kroz BiH ?

Usput sad vidim da je WAZe napokon preveo neke stvari pa postoje kako smo i napominjali mi neki već godina koji imamo i nekih kilometara u guzici:
Autoceste
Magistrale
Sporedne magistrale
...

Mene zanima npr. što nam je sad M17? :-)
ivanskoko
Posts: 39
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by ivanskoko
dragstor wrote:
ivanskoko wrote:Kakav vam je motiv ucrtavati rute cesta koje ne postoje ni u prostornim planovima još?
Konkretno za A1- koridor Vc kroz BiH ?
Permalink?
https://www.waze.com/hr/livemap?zoom=12 ... n=17.91527
To je s live-a ,vidi se dio koji su izbrisali ,vjeroajtno je netko odreagirao već.
Također na ovom djelu se vidi i M17 najbitnija magistrala u državi koja povezuje sjever s jugom i proalzi kroz cijelu BiH te se uglavnom poklala s koridorom Vc koji se gradi.
ivanskoko wrote: Usput sad vidim da je WAZe napokon preveo neke stvari pa postoje kako smo i napominjali mi neki već godina koji imamo i nekih kilometara u guzici:
Autoceste
Magistrale
Sporedne magistrale
...
dragstor wrote: Prevod interfejsa je gotov odavno, samo što se nije svima puštao u isto vreme
ivanskoko wrote: Mene zanima npr. što nam je sad M17? :-)
Permalink? :)
https://www.waze.com/hr/editor/?env=row ... 397&zoom=1
ovo je link iz editora gdje se vidi da je M17 sporedna magistrala što ona to nije niti jedna M cesta u BiH već su to glavne magistrale ili ti interstate po starom "američkom"
ivanskoko
Posts: 39
Been thanked: 1 time
Send a message