Post Reply

Pozdrav :)

Post by
Ćao, drugari!

Ukoliko naletite na bilo kakav problem, bili to loše povezani ili zaključani segmenti, loše mapiran deo, a vi nemate dovoljan level da ga editujete, ili pak znate da je blokada puta u toku, a nije tako označeno, pišite mi ili ovde ili na PM, pa ćemo sve rešiti.

Lep pozdrav! :mrgreen:

POSTER_ID:8818690

1

Send a message

Post by Blejzer
Pitanje:

Da li je to samo kod mene, ili jos neko ima slicnu situaciju? Putevi u odnosu na mapu cesto su mi izmjesteni za par metara zapadno?
Blejzer
Posts: 19
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time
Send a message
GPS Tracker - NAJJEFTINIJI i NAJDISKRETNIJI GPS tracking servis u regiji

Post by borg-84
Zdravo svima.
Da, Viber je pun grupa sa informacijama na putu, pri tome misleći više na policiju i radare nego ostalo. Slaosam adminima tih grupa linkove sa Gply ali niko nista nije objavljivao.

Za Waze sam slučajno saznao i pomogao mi je mnogo puta što lokalno, što u "komšiluku". Jedinu zamjerku sam imao ljetos kada sam htio spajati gradove da ocrtam live putanju za koju znam da je funkcionalna (npr Banja Luka - Zadar) i kako nisam uspio tu mi je najbolje pomogla druga aplikacija, ViaMischelin.

Generalno, ovo je veoma dobra stvar. Odskora sam je počeo praktikovati kada idem na posao ili se vraćam i pratim da obavještavam sa terena. :-)
borg-84
Posts: 3
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
Send a message
Resistance is futile :!:

Post by borg-84
CoJ, hvala na dobrodošlici. Polako ću se uključivati dok prostudiram neke stvari. Čitajući na forumu, dosta ozbiljna je ovo aplikacija i baš mi je drago da postoji neko od vas nekoliko koji sve ovo vodite na nivou BiH.
borg-84
Posts: 3
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
Send a message
Resistance is futile :!:

Post by CreekOfJohn
Cao Ostoja,

Ja sam upravo ispravio. Ako opet nekad naidjes na gresku na mapi, mozes i sam ispraviti ovdje: https://www.waze.com/editor/

Pozdrav!
CreekOfJohn
Coordinators
Coordinators
Posts: 205
Answers: 1
Has thanked: 197 times
Been thanked: 58 times
Send a message

Post by CreekOfJohn
dragstor wrote:
Blejzer wrote:Pitanje:

Da li je to samo kod mene, ili jos neko ima slicnu situaciju? Putevi u odnosu na mapu cesto su mi izmjesteni za par metara zapadno?
Dešava se ponekad.

Mape su često izmeštene koji metar levo desno u odnosu na GPS tačke, što je ok.
Ako se desi da baaaaš puno odstupa jedno od drugog, pošalji zahtev za korekciju ovde:

https://docs.google.com/forms/d/1ZYAX3M ... 0/viewform
Waze je prestao koristiti ovaj zahtjev i sada vise nema nacina da se isprave satelitski snimci.

Za dobru navigaciju je bitno da se linije poklapaju sa GPS tackama. U slucajevima gdje ima puno puteva blizu jedan drugom, a gdje je sat. slika puno odmaknuta, desi se da te aplikacija stavi na pogresnu cestu. Prosle godine sam imao prijavu na francuskom na autoputu kroz Kakanj gdje se vozac zalio da Waze misli da je on na paralelnom lokalnom putu, a ne na autoputu. U Kaknju je odstupanje slike od GPS-a nekih 20m.

Zbog toga ja koristim skriptu koja mi omogucava da pomjeram sliku da se podudara sa GPS tackama, i na taj nacin sam ispravio veliki dio Kaknja i Zenice, kao i A1 izmedju ta dva grada.

Ovo je link za skriptu:
viewtopic.php?f=819&t=191178
CreekOfJohn
Coordinators
Coordinators
Posts: 205
Answers: 1
Has thanked: 197 times
Been thanked: 58 times
Send a message

Post by CreekOfJohn
Karbo81 wrote:Zasto se Waze jako lose ili skoro nikako ne koristi na Balkanu? Barem lokalno po gradovima?
Ovde u BL imam osjecaj da sam ja jedini koji koristi Waze???
Koristio sam Waze u Australiji godinama i spasavao me je Sidnejskih guzvi na dnevnom nivou.
Nadam se kada cijena interneta u roamingu padne, da ce i Waze da bukne i zazivi preko noci.
Dobro pitanje. Mislim da ima malo kasnimo u tehnoloskoj pismenosti i da ovako napredne aplikacije koristi manjina. S druge strane, mobilni pristup internetu je jos uvijek skup u odnosu na kupovnu moc. I napokon, malo je i reklame, ljudi dosta vjeruju Google.

Banja Luka je relativno dobro ucrtana. Npr, spoj na Mahovljanskoj petlji je pravilno blokiran, dok je na GM jos uvijek spojeno na M16. Takodje, pokusavam da unesem svaki saobracajni dogadjaj, kao sto je bila utrka prosle nedjelje.

Jedno sto mi mozemo uraditi je promovirati Waze i ukljuciti se u editovanje da bi mapa bila bolja od drugih. U svakom slucaju, i ja sam optimistican da ce to sve doci vremenom...

Pozdrav i ne gubi nadu!
CreekOfJohn
Coordinators
Coordinators
Posts: 205
Answers: 1
Has thanked: 197 times
Been thanked: 58 times
Send a message

Post by CreekOfJohn
HamziBeg wrote: Pozdrav vrijedni Wejzeri :D

Na Waze slučajno naletih... onosno više izrevoltiran načinom kako se do sada prijavljuju problemi na putevima, policijska kontrola i raari... Preko Viber Grupe "PAZI RADDAR BIH".

Grupa je fakat aktivna i raja prijavljuje sva zbivanja na cestama (suari, policija i radari...) ali u obliku porukica. Pokušavao sam sudjelovati, no dok se porukica napiše... još ka je u pitanju sudar i pore policije tipkati na telefonu..

Ima li ko s vog foruma a je u toj grupi. Ja sam sugerirao korištenje Waze, ali bilo bi poželjno da više članova sujeluje u reklamiranju.

Ko ima net a koristi Viber, imao bi net za Waze... potrebno je samo veči broj ljuu ubijediti da je Waze lakše i korisnije koristiti.

Pozz.
Pozdrav i tebi!

Nisam clan te Viber grupe, kako se mogu prikljuciti? Waze je svakako bolja opcija od Viber grupe, ali prvo mora dovoljno ljudi da bude aktivno, da bi informacija bila tacna.

Vecina stacionarnih radara je vec unesena u Waze (ako koji nedostaje, samo javi), ali pokretne moraju unositi vozaci u trenutku kad ih vide.

Nadam se da ce vozaci vidjeti koliko je Waze platforma superiornija od chat grupe, jer skuplja podatke o cijenama goriva, prosjecnoj brzini, guzvi, nesrecama, radarima i onda to sve koristi u navigaciji.
CreekOfJohn
Coordinators
Coordinators
Posts: 205
Answers: 1
Has thanked: 197 times
Been thanked: 58 times
Send a message

Post by CreekOfJohn
Mozes takodje prijaviti kao radar iz aplikacije. Posto na obadva mjesta kod Kljuca vec ima radar, izgleda da samo nedostaje iz pravca Bihaca.
CreekOfJohn
Coordinators
Coordinators
Posts: 205
Answers: 1
Has thanked: 197 times
Been thanked: 58 times
Send a message

Post by CreekOfJohn
Dobrodošao borg-84!

Viber grupe su posjećene, ali su užasno nepregledne i prijavljivanje je komplikovano. Kad-tad će se vozači, malo po malo, dosjetiti da ima i boljih rješenja. Waze mapa je trenutno najaktuelnija i ima najnovije ceste, koje još nisu unesene ni u Google Maps (npr. spoj Mahovljani-Drugovići, novi spoj A1 u Sarajevu, itd).

Svakako nam treba više lokalnih editora da urede svoju okolinu. Javi se ovdje ili na PM ako budeš imao pitanja ili sugestija. Takođe, slobodno pravi prijave u aplikacije ako treba šta popraviti.

U međuvremenu, pogledaj ovdje neka osnovna pravila uređivanja u BiH: https://wiki.waze.com/wiki/BiH

Puno pozdrava,
Creekofjohn
CreekOfJohn
Coordinators
Coordinators
Posts: 205
Answers: 1
Has thanked: 197 times
Been thanked: 58 times
Send a message

Post by CreekOfJohn
borg-84 wrote: Jedinu zamjerku sam imao ljetos kada sam htio spajati gradove da ocrtam live putanju za koju znam da je funkcionalna (npr Banja Luka - Zadar) i kako nisam uspio tu mi je najbolje pomogla druga aplikacija, ViaMischelin.
Što se tiče Hrvatske, oni su imali dosta problema prošle godine, jer su testirali i mijenjali klasifikaciju cesta. Trebalo bi sada biti bolje, ali prijavi ako je još uvijek nelogično.
CreekOfJohn
Coordinators
Coordinators
Posts: 205
Answers: 1
Has thanked: 197 times
Been thanked: 58 times
Send a message