Kérelem az út zárolás feloldására, módosítására (unlock).
Ha olyan üzenetet kapsz, hogy nincs jogosultságod szerkeszteni egy bizonyos utat, mert le van zárolva egy magasabb rangú szerkesztő által, írd a kérésed ide

Kérelem, a térkép megváltoztatására (UR)
Ha valahol hibát láttál a térképen, de se kedved, se időd megcsinálni, nyiss neki egy topikot, megcsináljuk!


Post Reply
Forum rules
Milyen információkra van szükség a kérelmekhez?

Kérlek olvasd el mielőtt posztolsz

30-as Zóna, vagy 30-as Övezet?

Post by Micu65
Sziasztok!

A Kékgolyó utcával kapcsolatban merült fel egy kérdés, hogy a "30-as Zóna" tábla a magyar Kreszben mit is jelent.

A Wazeben úgy kezeljük, hogy onnan a feloldásig max 30 km/h-val lehet menni.

De egy jelentőben felmerült egy kétely:
a Google térkép alapján azonban mégiscsak úgy tűnik, hogy nem lehet sebességkorlátozás, mert 30 km/h-s ZÓNA nem létezik, csak 30 km/h-s ÖVEZET. ZÓNA szöveget tartalmazó tábla - ami a Google utcaképen látszik a KRESZ semelyik változatában sem létezett, mert az 1995-ös módosítás óta - ami az ÖVEZETET jezlő táblákat is bevezette - ÖVEZET feliratú táblát ismer a KRESZ. Rádaásul az övezeten belül CSAK egyenrangú útkereszteződések alakíthatók ki, márpedig a Ráthy György utca felől a Kékgolyóra érkezve elsőbbségadás kötelező tábla van, amit az övezeten belül csak kőrforgalomban lehetne használni.

Tehát, ha egy a hatályos jogszabály alapján nem létező tábla van kihelyezve - márpedig a Google utcakép szerint ez a helyzet - akkor bizony az nem is befolyásolhat semmit, tehát 50 km/h a megengedett sebesség az egész Kékgolyó utcában, mert a lakott területre érvényes általános szabályok nem módosultak.

Tisztelettel:
shangalrahim
Én megpróbáltam utánanézni, és több pontos is igaza van.
Sok féle zóna tábla van a magyar Kreszben, de sebesség korlátozó "zónára" hivatalos utalást nem találtam. Elvileg 30-as Övezet van csak.
Tehát kérdés, ha egy tábla "hasonlít" egy a Kresz által definiáltra, akkor az helyettesíti-e az eredetit?

Ráadásul egy hivatalos indoklásban olyat is találtam, hogy valahol a 30-as Övezetet azért szakították meg egy utcával, ahol 30-as sebességkorlátozások vannak kitéve, mert "övezetben" nem lehetnek elsőbbség szabályozó táblák.
A forgalomszabályozásról szóló jogszabályok szerint korlátozott sebességű övezetben nem lehet jelzőtáblás elsőbbségszabályozás,
Előfordulása :-)

A Kékgolyónál ez is bukik. Ilyenkor mi van a valóságban :-)

Üdv!
Micu
Micu65
Posts: 349
Has thanked: 106 times
Been thanked: 78 times

POSTER_ID:17082589

1

Send a message

Post by marcedli
Teljesen mindegy, hogy mi van ráírva, az a KRESZ szerinti 30-as övezet.
Hivatalos tábla, közútkezelő rakta ki, rendőr, bíróság ezt nézi. Te meg nem hivatkozhatsz arra, hogy nem láttad, vagy nem érted.
Megfordulást engedélyező tábla vagy sávfelfestés sincs a kreszben.
marcedli
EmeritusChamps
EmeritusChamps
Posts: 1572
Has thanked: 71 times
Been thanked: 282 times
Send a message

Post by Micu65
Én nem találtam olyat sehol, hogy ha egy tábla nincs a hivatalos listában, akkor mi a teendő, ezért is kérdeztem.

A csereszabatosról meg csak annyit, hogy máshol a definícióban Övezetet ír, de egyrészt kiteszi zárójelbe a Zóna szöveget, de a táblát egyértelműen meghatározták.

Mint tudjuk, fehér rész helyett lehet sárga. Lehet-e pl. egy tábla piros része helyett rózsaszín (nem a nem szívta ki :-)), vagy kék helyett zöld?
Bár itt "kicsi" az eltérés, de sarkítva, ha egy piros négyzet alakú táblát tesznek ki, amiben vízszintes fehér csík van, akkor az behajtani tilos? Mekkora eltérés lehet a Kreszben leírtaktól, amikor még ugyan azt jelenti?

És itt most nem az a fő kérdésem, hogy a helyszínen miről lehet meggyőzni a rendőrt (tudom, nem sok mindenről), hanem ahogy mit mondhat ilyenkor a Kresz.

Blokkolásgátlós cikket meg csak azért linkeltem, mert ott a BKK (tehát aki felel érte) annak a válasza van benne, bár tudjuk, hogy ők főleg tudnak "nagyokat" alkotmi.

(A "mikor mire gondolunkra" meg csak egy példa. A Wazeben ugye egy utca lehet célforgalom és ami kerek fehér tábla piros szegéllyel azt ennek állítjuk be. Pedig az nem célforgalom a valóságban, hanem ott mind a két oldalról behajtani tilos. Tehát ha nincs kiegészítés alatta, akkor oda még akkor se hajthatnánk be, ha ott van dolgunk.)
Micu65
Posts: 349
Has thanked: 106 times
Been thanked: 78 times
Send a message

Post by Micu65
marcedli wrote:Teljesen mindegy, hogy mi van ráírva, az a KRESZ szerinti 30-as övezet.
Miért is? Ha kiraknak egy négyzet vagy háromszög alakú behajtani tilos táblát, akkor azt be kell tartani?
Ha a 30 Övezet táblán pl. nincs a piros szegély, csak a szám és az Övezet, akkor az érvényes?
Ha 30-as "környék" vagy "utcák" a felirat?

A kérdés feléd is az, hogy egy kirakott tábla mennyire térhet el a hivatalos Kreszben megadott formától?

Az rendben, hogy a Waze-ben így tekintjük, de engem elvileg érdekelne...
Micu65
Posts: 349
Has thanked: 106 times
Been thanked: 78 times
Send a message

Post by Micu65
Akkor nem a BKK-ra hivatkozva:

20/1984. (XII. 21.) KM rendelet az utak forgalomszabályozásáról és a közúti jelzések elhelyezéséről

10.2.1.3. Korlátozott sebességű övezetben, kivéve a gyorsforgalmi utak pihenő helyein
a) - ha az nem a település egészére kiterjesztett korlátozás - csak egyenrangú útkereszteződések vagy - indokolt esetben - körforgalmak lehetnek,
b) párhuzamos közlekedést kijelölni vagy megengedni, főútvonalat kijelölni nem szabad.

Forrás: A jogszabály mai napon (2017.07.01.) hatályos állapota.
Micu65
Posts: 349
Has thanked: 106 times
Been thanked: 78 times
Send a message

Post by Szili17
Radar kontroll tábla sincs, mégis jön a csekk ha nyomod neki az M1-en. :)

Node vissza a Korlátozott sebességű övezethez. Bár valóban nem írnak ez esetben zónáról és a tábla is övezet feliratú, ugyanakkor minden más esetben csereszabatosan használja az övezet és zóna kifejezéseket. Ha megnézed akkor a Korlátozott forgalmú övezet (zóna) tábla ZÓNA feliratú, illetve minden más "övezet (zóna)" tábla ZÓNA feliratú. Azért lehet sejteni ezzel a jogalkotó szándékát. Nem azt mondom hogy nem köthetsz bele, de "sok sikert a bíróságon" lesz az eredmény, mert hogy erről a rendőrt nem győzöd meg a helyszínen az is biztos, legalábbis szerintem.

Korlátozott sebességű övezetben lehet elsőbbségadást szabályozó tábla. Lakó-pihenő övezetben nem lehet csak. Meg lehet találni magát a jogszabályt is, nem csak újságírók bullshit cikkeit. Nem ez az első és nem is az utolsó ilyen téma, ahol baromságokat írnak le, ott a cikkben hogy "a jogszabályok szerint" és leír valamit ami nincs benne a jogszabályokban. Ez aztán a sajátos értelmezés...

És most köcsög leszek és nem linkelem be, meghagyom az élvezetet annak aki kijelentette hogy így van, hogy előkeressen egy rendeletet és mutassa meg hogy hol van ez leírva. Nem blokkolásgátlós meg kreszprofesszoros meg vezess.hu-s cikk érdekel. Ja és látjuk hogy a BKK sem mindig van tisztában a szabályokkal 100%-ban. De azt hiszem, hogy ez legyen a legnagyobb bajunk, mert amit csinálnak az nem szabálytalan, csak felesleges. :)
Szili17
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 917
Has thanked: 412 times
Been thanked: 349 times
Send a message

Post by Szili17
Micu65 wrote:Én nem találtam olyat sehol, hogy ha egy tábla nincs a hivatalos listában, akkor mi a teendő, ezért is kérdeztem.
Ami nincs benne az nem létezik. De a gyakorlatból tudjuk hogy azért vannak olyanok amik nem szabályosak de használják. Pl a láthatósági keretes változat meg zöld hátterű meg sárga meg egyebek. Erre mondtam én, hogy azért ebben lehet érezni a jogalkotó szándékát és nem is megy szembe a szabályokkal véleményem szerint. Én ezeket a részének tekintem, hisz nem a rosszindulat hozta őket létre, hanem a járművezetők elősegítése.
Micu65 wrote:A csereszabatosról meg csak annyit, hogy máshol a definícióban Övezetet ír, de egyrészt kiteszi zárójelbe a Zóna szöveget, de a táblát egyértelműen meghatározták.
Most erre azt kell mondjam: Ügyes vagy, én ugyanezt írtam. Leírtam hogy úgy van megszövegezve hogy ezek alatt igazából adott helyen ugyanazt értik. Ettől eltér pont a Korlátozott sebességű övezet, de ezt is leírtam. Ahogy azt is, hogy szerintem értjük mire gondoltak itt és akinek nem tetszik az jelentse be járókelőn pl. A BKK szívesen korrigálja ha ilyen kukacoskodó seggfejek jelentik mint pl én. :D
Micu65 wrote:Mint tudjuk, fehér rész helyett lehet sárga. Lehet-e pl. egy tábla piros része helyett rózsaszín (nem a nem szívta ki :-)), vagy kék helyett zöld?
Bár itt "kicsi" az eltérés, de sarkítva, ha egy piros négyzet alakú táblát tesznek ki, amiben vízszintes fehér csík van, akkor az behajtani tilos? Mekkora eltérés lehet a Kreszben leírtaktól, amikor még ugyan azt jelenti?

És itt most nem az a fő kérdésem, hogy a helyszínen miről lehet meggyőzni a rendőrt (tudom, nem sok mindenről), hanem ahogy mit mondhat ilyenkor a Kresz.
Le van írva, hogy ott hogy néznek ki a táblák, ha szemellenzős akarsz lenni akkor csak az valid ami ott van. De akkor ha nyitott szemmel jársz van egy csomó hasznos, ámde a definiáltaktól eltérő tábla. Ez még mindig ugyanaz a kérdés hogy szemellenzős vagy-e vagy sem. A megoldást keresed vagy csak kötekedni akarsz. Ha utóbbi akkor a KRESZ-ben számtalan lehetőség van rá, mert egészét tekintve egy ellentmondásos, rosszul definiált, sok helyen nehezen érthető szar.
Micu65 wrote:Blokkolásgátlós cikket meg csak azért linkeltem, mert ott a BKK (tehát aki felel érte) annak a válasza van benne, bár tudjuk, hogy ők főleg tudnak "nagyokat" alkotmi.
Attól hogy a BKK írta még lehet szar, én csak reagáltam rá hogy azért mert egy cikkben írták még nem lesz igaz. Azt meg hogy azzal ne érveljen senki azért írtam le, mert ilyenkor szokott jönni a link ilyen gyakorikérdések szintű oldalról mint az állításomat megcáfoló hivatalos forrás. Aha... Hát persze...
Micu65 wrote: (A "mikor mire gondolunkra" meg csak egy példa. A Wazeben ugye egy utca lehet célforgalom és ami kerek fehér tábla piros szegéllyel azt ennek állítjuk be. Pedig az nem célforgalom a valóságban, hanem ott mind a két oldalról behajtani tilos. Tehát ha nincs kiegészítés alatta, akkor oda még akkor se hajthatnánk be, ha ott van dolgunk.)
Azért ilyen nemigen van.
Ahol nincs kiegészítő az tudomásom szerint, az esetek döntő többségében sétálóutca típus.
Ami szokott lenni, az a kivéve engedéllyel, meg kivéve BKK szintű utak, mint célforgalom, olyan van, de az meg szerintem belefér. Ezen is összeveszhetünk hogy nem szabályos, de szerintem ez áll a legközelebb a valósághoz.
Szili17
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 917
Has thanked: 412 times
Been thanked: 349 times
Send a message

Post by Szili17
Micu65 wrote:Akkor nem a BKK-ra hivatkozva:

20/1984. (XII. 21.) KM rendelet az utak forgalomszabályozásáról és a közúti jelzések elhelyezéséről

10.2.1.3. Korlátozott sebességű övezetben, kivéve a gyorsforgalmi utak pihenő helyein
a) - ha az nem a település egészére kiterjesztett korlátozás - csak egyenrangú útkereszteződések vagy - indokolt esetben - körforgalmak lehetnek,
b) párhuzamos közlekedést kijelölni vagy megengedni, főútvonalat kijelölni nem szabad.

Forrás: A jogszabály mai napon (2017.07.01.) hatályos állapota.
Jogos.
Kár hogy ez külön lett leírva nem az övezet részletezésében, ahogy a lakó-pihenőnél, akkor nem írok le baromságokat.
Szili17
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 917
Has thanked: 412 times
Been thanked: 349 times
Send a message