Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by spookyx
Screenshot? Din câte știu comenzile vocale sunt disponibile doar în țările unde s-a activat TTS și ASR. țările vorbitoare de limba rusă, inclusiv Republica Moldova, au TTS în rusă activat. Deci și comenzi vocale. Noi așteptăm ca 2014 sa ne aducă TTS în română

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Vad ca esti din Galati.

Ma gandesc la un lucru... mai asteapta cateva zile. E posibil ca Waze sa te fi vazut in R. Moldova sau Ucraina si din acest motiv sa iti fi activat TTS si Comenzile vocale. Deobicei cam dureaza ceva zile pana cand un utilizator din alta tara este mutat definitiv in alta tara si nu e doar in vizita. Sa caut sa vad exact cam care e perioada, stiu ca e vorba de cel putin o saptaman...

Poti sa imi dai un screenshot de la clasamentul pe tara sa vedem ce zice acolo? Ce utiliatori apar? Daca eu nu apar acolo, inseamna ca pe tine te considera in alta tara.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
alephan wrote:Pică și varianta aceasta:



Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Nu e neaparat. Cand stai mai mult de o saptamana intr-o alta tara, te baga in topul din acea tara. Dar, probabil ca activarea ai facut-o pe cand a crezut ca erai in alta tara. Alta explicatie logica nu vad.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Începând de pe 20 martie avem vocea în limba română activată.

O puteți regăsi în listă ca fiind „Română - Gabriela”
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Kalya.

Aceasta voce a fost realizată cu mari chinuri. Îmi pare rău că nu îți place.

Ești prima persoană care a fost critică la adresa acestei voci în sensul în care ai făcut-o tu. Au exista mici comentarii cu privire la o mică problema, pauza dintre „intră în sensul giratoriu și” și „părăsește-l la prima ieșire”... atât, lucru pe care vom încerca să îl corectăm...

Hai să lămurim că le încurci.

Vocea nu zice „fă stânga” ci „virează stânga”.

Apoi, depinde de intersecție zice virează stânga sau părăsește-l la a 3-a ieșire. E în funcție de sensul giratoriu cum e construit, cum la fel în engleză zice fie turn left sau take the 3rd exit.

S-a mers pe varianta intră și nu intrați deoarece așa am fost noi cu toții unanim de părere că e mai bine. Începând cu traducerea aplicației, care utilzeaza forma a II-a singular (tu și nu dvs), sau trimite înloc de trimiteți... atunci am mers pe această linie și cu vocea, care să fie una caldă, prietenoasă, diferită de ce e în alte GPS-uri și pentru evitarea nunațelor urâte care pot apărea de genul: părăȘIȚI etc...

Pe aici s-a discutat și dezbătut, au fost făcute de-a lungul timpului diverse încercări. Pe aici a circulat și un tabel excel cu formele de adresare și ce cuvinte de folosit... unanim (tacit sau nu) a fost acceptat. Îmi pare rău, nu pot să stau să întreb fiecare utilizator împarte dacă îi place sau nu. Și unii și alții au făcut teste, încercări, drumul a fost lung și greu să ajungem să avem o voce bună. Chiar îmi pare rău, dar nu toată lumea poate fi mulțumită, cu asta trebuie să ne resemnăm. Nimic nu ne oprește în a mai realiza o voce sau chiar mai multe dacă putem.

Vocea a fost realizată la un studio profesionist, vocea este profesionistă și au urmat recomandările, necesarul nostru. Și da, a fost făcută pe bani...

Ce pachet custom folosești?

O zi frumoasă!
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Iar James May (Top Gear) nu o să mai râdă că GPS-ul în limba română spune „părăSHITzi...” :)

spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Da, e târziu... nu avem peste înregistrat... și sincer nici nu aș vrea să folosim peste, sună prea... plus că poate fi ușor confundat sonor cu pește... peste pește peste ... cum e și cu părăsiți care sonor nu e foarte ok, mai ales când ai niște device-uri cu boxe mici fără un spectru prea larg.

„în x metri” e foarte corect, nu că peste ar fi greșit, dar consider că în x metri e mai corect decât peste x metri... În engleză e „in” și nu altceva.

Iată dintr-un excel mai vechi ce păreri au existat:
nr Denumire fisier textul in engleza textul in romana RobertBP alternativa 1 alternativa 2 bzalex RobertBP dcarpiuc kostyka alternativa "garmin style" spooky
1 200.bin in 500 feet in 500 de picioare peste 500 de picioare In 500 de picioare, in 500 de picioare In 500 de picioare, dupa 500 de picioare
2 200meters.bin in 200 meters in 200 de metri peste 200 de metri In 200 de metri, in 200 de metri In 200 de metri, dupa 200 de metri in 200 metri

deci majoritatea celor ce si-au exprimat o optiune a fost de in 200 metri.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
pentru limba română nu există comenzi vocale. există doar instrucțiuni vocale în limba română care nu pronunță denumirea străzilor.

comenzile vocale sunt parte a ASR... ASR se activează o dată cu TTS. TTS nu există pentru lb română încă, dar avem niște promisiuni că în curând or să activeze TTS pentru România.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Pentru că e aproape de Republica Moldova care are TTS în limba rusă. Sper să se rezolve cât de curând.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by twist3r
Ideea e ca nu ar trebui sa vezi aceea optiune in Romania pentru ca nu e activa pentru Romania. Cand ai instalat aplicatia te-a detectat automat in Romania sau a trebuit sa selectezi tu manual ?
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message