Post by spookyx
RobertBP.

Am deblocat Busteni-ul.

Duminica am venit dinspre Brasov spre Ploiesti. Nu aveam ruta. Problema tocmai am gasit-o ca fiind aproape de iesirea din Busteni spre Ploiesti, unde a fost o ultima modificare de a ta. Defapt, nu se permitea accessul in ambele sensuri.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Atentie la ce diacritice folositi.

In Windows 7/8 exista 3 tipuri de tastaturi: Legacy, Standard și Programmers.

Astfel, pe Legacy avem: şţăîâ - ŞŢĂÎÂ - diacritice vechi/nestandard
iar pe Standard avem: șțăîâ - ȘȚĂÎÂ - diacritice normale/standard.

Daca din greseala va intra tastatura fie pe Legacy sau pe Programmers, sa stiti ca le puteti elimina si sa pastrati doar standardul. Mie de multe ori imi intra in Programmers.

Comarnic - desi s-a editat mult, nimeni nu s-a atins de denumirea lui DJ 101 S sau 101 S sau cum mai era scris... (RobertBP/dcarpiuc/...)

@Dacianova - in editarile tale din Onesti, ai lasat cateva permisiuni pe rosu si altele
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Am deblocat.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
AM deblocat si am mai facut eu reconectari, chiar azi dimineata am vazut ca erau unele strazi neconectate (in zona scolii americane pe care am adaugat-o) si le-am conectat si ma intrebam de ce nu ai zis nimic :D

Am lasat deblocat, blocheaza tu dupa ce mai operezi prin zona.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Am deblocat. Vad ca eu am facut ultimul editari in zona, dar cu siguranta nu eu am blocat DJuri, si daca o faceam, nu o faceam doar la nivel de un sat.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
@Drkerrigan,

am operat eu permisiunea respectiva, dar am si facut modificarile la editarile tale.
Astfel:
- am adaugat prefixul strazilor (Str.)
- am pus diacritice

Aici pe forum si pe wiki exista un ghid de editare referitor la convenitii si editar.

Numai bine si spor la editare!

PS: suplimentar am găsit benzinării și drumuri create în acestea.
Orice drum făcut dacă nu are nume, trebuie sa ii specifici orașul din care face parte (dacă nu face bifezi None) la fel și cu numele drumului (dacă nu are bifezi None).
Drumurile din benzinarii trebuiesc să fie de tipul Service Road și nu Parking Lot Road.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
manykc wrote:Pentru segmentul de giratoriu blocat la editare, este necesara activarea iesirii. Multumesc.

https://world.waze.com/editor/?lon=26.1 ... =103264532
Salut manykc,

nu prea inteleg ce vrei sa zici. Din cate vad, iesire din gir este permisa pe toate arterele. Nu sesizez nici o problema.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Referitor la girul de la piata Sudului, am sesizat ca el nu mai avea calitatea de gir. O parte din segmente erau denumite altele nu, astfel am sesizat ca girul nu era roundabout complete.
Atunci am sters segmentele girului si am recreat girul, repozitionat mai bine pe girul dupa urmele GPS.

Referitor la Level 1 din sensurile giratorii:
Acum cateva zile am pus noul Waze Extension Tools care acum se cheama WME Addons si a ajuns la versiunea v0.41
http://www.waze.com/forum/viewtopic.php?p=334169

Nu am anuntat pe forum intru-cat ei zic ca e la stadiul beta/experimental. Eu l-am instalat pentru Chrome si pare sa mearga in mare.
Printe unelte, exista una denumita Clean Roundabout. Adica, selectez un segment al unui sens giratoriu si rulez Clean Roundabout si automat imi seteaza cum trebuie tipul de drum, in functie de drumurile conectate (Highway/Street) asa cum scrie si la ghidul de bune practici. In plus, scoate numele segmentelor parte a girului, daca exista, adica No name si mai pune si Level 1.
Nu am inteles de ce face treaba asta, pune level 1.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Robert, am deblocat eu acum.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
RobertBP wrote:Multumesc spookyx, am modificat si blocat.
Totusi am remarcat ca, chiar daca modifici denumirile localitatilor, ele nu se actualizeaza pe harta, raman "agatate", mai ales daca ai avut landmark-uri cu localitatile definite sau a scapat vreo strada cu vechea denumire de localitate!
Corect, exista un alt proces care face procesarea oraselor si a limitelor acestuia si nu se realizeaza odata cu actualizarea hartilor.

Ca exemplu, in Bucuresti exista o zona ce apare diferit pentru ca cineva a pus orasul fara diacritice, cand te uiti in editor. Desi problema e corectata de ceva timp (saptamani), ea inca persista.

Mai nou, actualizarea hartii este o data la 1-2 zile pentru serverul international. De exemplu azi s-a actualizat harta ce includ modificarile aduse hartii pana la January, 16 2013 07:32 UTC, adica ora 9:32 ora Romaniei.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]