Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by spookyx
Am rezolvat eu.

Manykc, vreau sa fac o mentiune. Aici am stabilit ca ticketele, adica UR-urile (Update Request) de pe harta, sa nu fie inchise daca nu se face nimic, sau nu stii la ce se refera ticketul. S-a mai stabilit ca, daca au trecut mai mult de 30 de zile pe un ticket de tip General Error, atunci il putem inchide, nestiind ce vrea acolo respectivul. Nu vrem doar sa curatam harta de UR-uri, dar sa si le rezolvam.
Eu deschid multe tichete in zone unde observe lipsa strazi sau alte probleme. Chiar ieri parca mi-ai inchis un ticket unde semnal lipsa unor strazi in zona Mall Vitan, dar totusi, nu ai facut nimic.

Rugamintea mea e sa lasi ticketele deschise la care nu faci nimic. Altfel, noi nu le mai putem vedea, in afara notificarii prin email pe care o primim cand ele au fost inchise (fie care rezolvate sau ca lipsa de informatii).

Temerea mea se extinde la urmatorul lucru: acum vreo 2 zile au aparut foarte multe UR-uri automate, generate de sistem, unde se semnalau multe probleme, cele mai multe de genul 2 strazi care nu sunt conectate (nu erau vorba de permisiuni, ci de segmentele se suprapuneau, dar nu exista jonctiunea intre ele). Multe dintre acestea erau mosteniri de pe vremea editorului vechi care nu avea functia de magnet. Dar chiar si acum, la crearea unui segment nou, exista riscul ca un capat al segmentului sa nu fie totusi conectat cu un drum existent, chiar daca noi avem impresia ca el este facut. Ziceam de temere ca sper ca aceste tichete (erau cateva zeci de astfel de tichete) sa fi fost rezolvate si nu doar inchise fara a face vreo modificare efectiva. Mai sunt si alti utilizatori care inchid tichete fara sa faca nimic.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Deblocat
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Segementul de 256 de m avea ca nume alternativ Ramnicu Valcea. Nu am sters segmentul, ci doar numele alternativ. Cred ca asta rezolva ce spuneai tu, nu?
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
PS Strazile din zona de acolo, apartin de Rm Valcea sau de Goranu?
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
@adil68
In ultimele zile am observat o intensitate a voastra de a inchide cu orice pret aceste tichete, chiar daca unele erau foarte recente (0-3 zile) sau nu aveau suficiente informatii pentru voi pentru a le rezolva ...
Recordul absolut il detine @spooys care , desi nu avea suficiente informatii, mi-a inchis azi 2 tichete la ora 9.01 desi ele erau lansate ... azi la ora 8.30 ...
as zice ca exagerezi. hai sa nu intram in epitete de genul recordul absolut.

1) nu am inchis tichete aiurea in tramvai. asa cum nu inchid acest tichet, despre care nu am informatii ce vrea utilizatorul. pentru ca nu stiu cui apartine si nici nu imi apartine.
https://world.waze.com/editor/?lon=26.0 ... TTTFTTTTFT
2) azi dimineata am inchis doua tichete ce se refereau la wrong driving information si din cate imi aduc aminte erau chiar la strada viitorului cu stefan cel mare. ruta oferita de Waze era pe Lizeanu, Pargarilor si presupun ca mergeai spre Barbu Vacarescu
tu in schimb ai luat-o pe stefan cel mare.
asadar, din punctul meu de vedere nu am gasit nici o problema de-alungul rutei.
tu ai emailul si poti verifica.
3) daca problema era de alta natura, atunci trebuia sa semnalezi ca General Error si nu ca Wrong Driving Directions. daca era General Error, atunci nu inchideam tichetele.
4) am mai vorbit pe aici ca daca ai o chetie care vrei sa o rezolvi tu, pune numele tau in detaliile tichetului si atunci nu se atinge nimeni de el, asa cum fac eu.
5) si eu am avut tichete inchise (inclusiv) de la tine, unde nu am sesizat sa fi facut vreo modificare. eu nu acuz ca nu se face nimic, dar de multe ori semnalez probleme gen lipsa strazi si ma trezesc ca cineva le inchide fara sa adauge strazile respective.

so, relax si urmeaza recomandarile ca sa nu mai existe astfel de situatii, asta pana cand se va implementa noul sistem de urmarire/inchidere a UR_urilor.

Pana una alta am interesul ca UR-urile sa fie inchise cat mai repede, acolo unde exista justificare de a o inchide si de cele mai multe ori, e cate ceva de facut in orice zona a unui UR.

O zi excelenta!
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Am verificat si eu, iar in zona, mai erau viraje nepermise, chiar pe strada Radu Boangiu pe care ai editat-o ieri.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
mismomoho wrote: Multumesc. Cam in aceeasi situatie se afla si sensul giratoriu din Barcanesti ( https://world.waze.com/editor/?lon=26.0 ... TTTTTTTTFT ): pe sensul de mers de la Bucuresti, pentru a intra pe centura Ploiesti (succesiunea de segmente 164687469, 103228411, 103228407, 164687573), indicatia suna asa: "la sensul giratoriu mergi inainte", ceea ce in realitate, te trimite in Ploiesti, nicidecum pe centura. Poate fi corectata aceasta eroare?

Oricum, aici s-ar putea sa fie vorba de o lipsa a Waze, care, din cate mi-am dat eu seama, nu stie sa dea indicatii de genul "usor dreapta", "strans dreapta" - utile in cazul unor intersectii atipice unde "fa dreapta" poate insemna 2 strazi...
Salut.
Da, pare corect data fiind situatia.
Eu tocmai am modificat putin unghiul sub care cade iesire pe centura din sensul giratoriu, poate astfel, din cauza unghiul dintre DN1 si centura este mai mare sa nu mai zica sa mergi inainte, ci sa precizeze numarul iesirii.
PS am modificat si unghiul lui DN1, am curba breteaua ce intra in gir, astfel a crescu unghiul dintre cele doua artere si nu ar mai trebui sa zica sa o tii inainte.

Referitor ce zici cu strans dreapta, usor dreapta, da, am observat si eu asta si nu speram decat ca pe viitor Waze va sti sa dea instructiuni mai bine, desi nu cred ca se va intampla asta pentru ca ghidarea vocala clasica a fost inlocuita cu TTS si o sa zica sa virezi dreapta urmat de numele strazii.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Deblocat. Rog sa blochezi bulevardul la loc cand ai terminat.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
am blocat la loc. dar sa fii atent la permisiunile de navigare (sagetile verzi / rosii), inclusiv la sensuri.

daca sensuri nu isi au rostul, pune atunci pe Unknown.

si sa verifici si faptul ca orice straduta o faci s-a lipit si s-a creat o jonctiune, nu doar sa para ca s-a petrercut. mi se intampla si mie, exista acea lipitura magnetica, dar nu se creeaza jonctiunea. uneori trebuie sa salvez si sa incerc din nou sa mearga.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Rezolvat toate. Plus cateva lucruri pe care le-am observat in zone.

Interesant cum de a ajuns bd. ferdinand cu sens unic...
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2079
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]