Post by hh2ok
Jo, kolikrát se divím, že mě to tahá v Přerově přes obytnou zónu. Pak ale zjistím, že na hlavní trase je zácpa a jel bych pomaleji. Takže dobrý. Jezdím s waze 3 měsíce a je to zajímavý, že stejným městem jedeš pokaždé jinak.
hh2ok
Posts: 122
Has thanked: 8 times
Been thanked: 12 times
Send a message
hh2ok a klidně zatrubte ;-) :mrgreen:

Post by hh2ok
A patří toto vlákno skutečně do úpravy cest? Mně to tak nepřipadá.
hh2ok
Posts: 122
Has thanked: 8 times
Been thanked: 12 times
Send a message
hh2ok a klidně zatrubte ;-) :mrgreen:

Post by hh2ok
GB když jsi to ty... :-)
Ne, já myslel hlavní trasu, trasu, kterou jezdívám bez navigace po hlavních cestách. Na waze se teď také spoléhám a vychází mi to. Někdy mě na první pohled překvapí, ale pak jsem rád, že jsem jel podle ní. Akorát nevím, jak dopadnu v zahraničí. Rakousko a Itálie. Rakousko pojedu po hlavních trasách, tam to asi nebude problém. Horší Benátky. Tam uvidím.
hh2ok
Posts: 122
Has thanked: 8 times
Been thanked: 12 times
Send a message
hh2ok a klidně zatrubte ;-) :mrgreen:

Post by KomancheCZ
Pres D11 to dava smysl pokud byla na R10 napriklad kolona... Pocita to nejrychlejsi trasy a me uz minimalne 50x Waze vymyslelo genialne rychlou trasu kolem zacpanych silnic...
KomancheCZ
Posts: 35
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by vitj
Alternativní trasy nesmíš brát moc vážně, někdy jsou to fakt kuriozity, důležitá je primární trasa, která je počítaná na základě historických dat s přihlédnutím k aktuálním kolonám s vyloučením tras, kde jsou uzavírky.
vitj
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 4112
Has thanked: 807 times
Been thanked: 835 times
Send a message

Post by vitj
Obecně při výpočtu trasy trasy se hledí na kategorie silnic. Do 20km to nemá velký vliv, ale při delších trasách už větší a při trasách asi nad 200km už jsou preferovány Freeway a Major Highway. Pokud je více možností, tak routing vybere tu rychlejší pro daný okamžik.
Jízdu po Praze či jiných větších městech už si bez waze nedovedu představit, ovšem na dlouhých trasách je potřeba víc přemýšlení a je nutné se zamyslet předem kudy pojedu nezávisle na navigaci ať je to kterákoli. Dobré je zkusit varianty pomocí průjezdného bodu nebo rozkouskováním trasy.
Dálkový routing jsme řešili hodně, bude tady dost o něm v tématech rekategorizace. Celkově jsme snižovali kategorie silnic, nejvíc ve městech a Freeway u nás také z tohoto důvodu nemáme, aby bylo více variant routingu a také dříve byly nabízeny objížďky.
Obecně na jízdu po dálnici Praha-Brno navigaci nepotřebuji, ale je velká výhoda mít zapnutý Waze oproti jiným, protože mi řekne o nepředvídatelných událostech a může mi navrhnout lepší trasu. Pak si můžu zkusit nechat přepočítat trasu, jestli to pořád platí a pak se teprve rozhodnu co udělám. Je-li pro mě důležitější čas, tak spíše poslechnu, ale chci-li šetřit auto, pak můžu zůstat na hlavní. Když ovšem slyším vyprávění, jak jedno auto kolegů s waze objelo kolonu loni u Brna a druhé bez waze přijelo do cíle o hodinu a půl později ... Samozřejmě sám mám podobné zkušenosti, ať jsou kolony nebo ne, tak ve velké většině poslechnu waze.
Ve finále je vždy na řidiči jestli poslechne navigaci a kudy pojede. Žádná navigace není mantra, ale jen pomůcka.
vitj
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 4112
Has thanked: 807 times
Been thanked: 835 times
Send a message

Post by vitj
Navigace se trasy neučí, učí se jen cíle. To znamená, že když obvykle jedeš ráno do práce, tak ti automaticky nabídne trasu do práce. Odpoledne obvykle domů, tak taky tak, ale pokud třeba pravidelně v jeden den v týdnu jezdíš někam jinam, tak ti bude nabízet tento cíl. Trasu vždy vypočítá podle aktuální situace.
Tato volba již není v navigaci, ale jen na webu v dashboardu jako "Povolit automatické nabízení cíle".
vitj
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 4112
Has thanked: 807 times
Been thanked: 835 times
Send a message

Post by vitj
Délku trasy, kterou je možno nastavit, především ovlivňuje doba jejího výpočtu. Všiml jsi si správně, že routing server stihnul spočítat hlavní trasu, ale již ne alternativní. Kdy by jsi zvolil o kousek delší, tak by možná nestihnul ani tu. Je nastaven timeout a co se do něj nespočítá, tak se neodešle. Empiricky bych řekl, že to záleží na délce trasy, komplikovanosti trasy a zatížení serveru a možná ještě na něčem :-) Routing mechanismus je obchodní tajemství Waze a tak zde můžeme jen spekulovat jak se chová. Grepa správně napsal, že čím kratší naplánovaná cesta, tím lepší výsledky dostanu.
vitj
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 4112
Has thanked: 807 times
Been thanked: 835 times
Send a message

Post by vitj
Myslím, že se tu řeší různé eventuality a možnosti nad rámec běžného fungování. Obecně se dá říct, že Waze funguje dobře, počítá primární trasu nejlépe jak může (alternativní jsou spíše příprava na objíždky) a počítá nejlépe čas dojezdu. Alternativní trasu vůbec nepotřebuješ, nedává smysl ji využívat, stačí vždy jen použít primární. Nikde není napsáno, že vše je bez chyby a nemohlo bybýt lepší. často se některé věci dají ovlivnit nebo může být v mapě chyba.

Pokud narazíš na nějaký problém v navigování, tak prosím pošli na fórum screenshot s popisem trasy a popisem očekávané trasy. Může být někde chyba ať už v mapě nebo někde jinde a můžeme ji řešit buď sami nebo s pomocí Waze supportu. I pokud chyba nikde není, ale trasa není optimální, tak lze pomocí typu segmentů a dalších drobných pomůcek routing ovlivnit.
vitj
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 4112
Has thanked: 807 times
Been thanked: 835 times
Send a message